رژیم های غلط لاغری

 رژيم های غلط لاغري

اگر فقط 10 روز از مصرف غذاهاي خيلي شيرين و پرانرژي اجتناب كنيم، بدن رفته‌رفته به اين حالت عادت مي‌كند و در عين لاغر شدن، به حفظ سلامت‌مان نيز كمك مي‌شود.

در اين ميان، رژيم‌هاي غلط و باورهاي نادرستي هم وجود دارد كه به 8 مورد آنها اشاره مي‌کنيم.
سلامت: اگر فقط 10 روز از مصرف غذاهاي خيلي شيرين و پرانرژي اجتناب كنيم، بدن رفته‌رفته به اين حالت عادت مي‌كند و در عين لاغر شدن، به حفظ سلامت‌مان نيز كمك مي‌شود. در اين ميان، رژيم‌هاي غلط و باورهاي نادرستي هم وجود دارد كه در ادامه به 8 مورد آنها اشاره مي‌کنيم. با این رژيم‌هاي غلط عوارضي از جمله گودرفتن زيرچشم‌ها، لاغر‌شدن صورت، بالارفتن چربي‌خون، كم‌شدن آب زيرپوستي، عصبي‌شدن و... رخ مي‌دهند.

1.کرفس‌درماني

بين عموم، مصرف آب سبزي‌ها، به‌خصوص آب‌كرفس، جعفري يا شويد براي كاهش‌ وزن مرسوم است اما آب سبزي‌ها باعث لاغري نمي‌شود و فقط به دليل فيبر و آب فراواني كه دارند، جذب برخي چربي‌ها را کاهش مي‌دهند و باعث دفع مقداري آب هم مي‌شوند که اين موضوع حس خوشايندي به فرد مي‌دهد و فکر مي‌كند وزنش پايين آمده است!

مصرف روزانه آب کرفس به هيچ وجه توصيه نمي‌شود زيرا كرفس از سبزي‌هايي است كه اگزالات فراواني دارد و تجمع اگزالات در بدن، به‌خصوص در افرادي كه مثانه و كليه ‌سنگ‌ساز دارند، مي‌تواند باعث به‌وجود آمدن يا بزرگ‌شدن سنگ‌هاي اگزالاته شود. از سوي ديگر،‌ دريافت زياد اگزالات عامل از دست رفتن عناصر 2 ظرفيتي مانند كلسيم، روي، فسفر، آهن، منگنز، منيزيم و... است كه براي بدن ضروري هستند و كمبود آنها مي‌تواند خطرناك باشد.

2.ورزش‌درماني

اگر فردي مثلا روزانه (به مقدار نياز) 2 هزار كيلوكالري انرژي دريافت مي‌كند و معتقد است اضافه‌وزن دارد، به جاي كم كردن ميزان انرژي دريافتي، فقط پياده‌روي كند، قاعدتا بعد از مدتي وزنش پايين مي‌آيد اما اگر كسي ميزان دريافت انرژي‌اش را بالا ببرد و در كنار آن ورزش را به برنامه‌ روزانه‌اش بيفزايد، لاغر نمي‌شود.
بدن ما مثل ظرفي است كه از يك سو انرژي دريافت مي‌كند و از سوي ديگر به مصرف مي‌رساند بنابراين اگر انرژي دريافتي و مصرفي برابر باشند، وزن ثابت مي‌ماند، در غير اين صورت احتمال چاقي يا لاغري وجود دارد. به عبارت ديگر، نمي‌توانيم هرچه مي‌خواهيم بخوريم و در كنار آن ورزش نكنيم و منتظر كاهش وزن باشيم بلكه بايد انرژي دريافتي و مصرفي‌مان تنظيم شود

3.آب‌درماني

دريافت آب به تنهايي باعث از دست دادن انرژي نمي‌شود. در مواردي كه افراد آب فراوان مي‌نوشند، احساس پري در معده مي‌كنند و تا حدي ميزان دريافت موادغذايي در هر وعده‌شان كمتر مي‌شود. اگر مصرف زياد آب با دريافت كمتر انرژي نيز همراه شود، مي‌تواند وزن فرد را کاهش دهد اما در بيشتر موارد اين اتفاق نمي‌افتد. بسياري از افراد فكر مي‌كنند مصرف زياد آب قبل از وعده‌هاي غذايي باعث کاهش وزن است اما اين تفكر درست نيست.

8 رژيم غلط لاغري

اگرچه آب معده را پر مي‌كند و احساس پري باعث مي‌شود فرد غذاي زيادي نخورد، اما علم تغذيه اين موضوع را تاييد نمي‌كند زيرا مصرف آب زياد باعث رقيق‌شدن آنزيم‌هاي هضم‌كننده درشت مولكول‌ها در بدن مي‌شود و در طولاني‌مدت مشكل‌آفرين خواهدشد بنابراين بهتر آن است آب در حد نياز و براي رفع تشنگي نوشيده شود. در كتاب‌هاي علمي آمده روزانه بايد 8 ليوان آب بنوشيم اما واقعا به مصرف اين مقدار آب نياز نداريم زيرا در موادغذايي‌اي كه روزانه مصرف مي‌كنيم نيز آب بين‌بافتي وجود دارد که نياز بدن ما به آب‌ را تامين خواهد كرد.

4.حذف‌درماني

اين بدترين كاري است كه يك فرد مي‌تواند انجام دهد. متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند وعده‌هاي غذايي در طول رژيم لاغري بيشتر و حجم‌شان كمتر شود. وعده‌هاي اصلي غذايي را به هيچ‌وجه نبايد حذف كرد و ميان‌وعده‌ها را فقط در موارد استثنايي مي‌توان كاهش داد. نبايد فراموش كرد كه وقتي غذا مي‌خوريم، مقداري انرژي مصرف مي‌شود كه خود عامل لاغري است.

5.بيسكويت‌درماني

بيسكويت سبوس‌دار گرچه داراي فيبر است، اما به دليل داشتن روغن و شكر، در صورت مصرف زياد مي‌تواند چاق‌كننده باشد. اگر فردي تاكنون بيسكويت معمولي مي‌خورده و حالا بيسكويت سبوس‌دار را جايگزين كرده، انرژي دريافتي‌اش كم مي‌شود اما اگر فردي تاكنون بيسكويت نمي‌خورده، اما حالا مصرف بيسكويت سبوس‌دار را آغار كرده، لاغر نخواهد شد.

6. ترشي‌درماني

به ياد داشته باشيد كه ترشي‌ها ميزان دريافت انرژي و اشتها را بالا مي‌برند. انگور، آب‌انگور و سركه خود انرژي دارند و به عبارتي چاق‌كننده هستند. لواشك و آلوچه نيز گرچه جزو ترشي‌ها محسوب مي‌شوند اما به هر حال انرژي دارند و لاغركننده نيستند. البته بد نيست نكته‌اي را در نظر داشته باشيد؛ اگر فردي تاكنون ذائقه شيرين داشته و سعي كرده اين عادتش را كنترل كند و به سمت ترشي‌ها برود، به دليل ترك عادت بد زياد شيريني خوردن، راحت‌تر رژيم مي‌گيرد و در طولاني‌مدت وزن كم مي‌كند.

7.زيتون‌درماني

روغن‌زيتون، روغن خوبي است و اگر جايگزين ساير روغن‌هاي مصرفي شود وضعيت چربي‌خون بهبود پيدا مي‌كند اما در نهايت ميزان انرژي اين روغن تفاوتي با ساير روغن‌ها ندارد و افراطش چاق‌كننده خواهد بود.

8. قرص‌درماني

اين موضوع درست است که خوردن اين قرص‌ها باعث لاغري مي‌شود، اما بعد از لاغري فرد سالم نخواهدبود. برخي پزشكان قرص متفورمين را براي لاغري توصيه مي‌كنند اما فراموش نكنيد مكانيسم اين قرص كه چربي‌سوزي را در بدن بالا مي‌برد، براي افراد سالم غيرديابتي مناسب نيست و مي‌تواند عارضه‌دار باشد. اين قرص‌ها تعادل متابوليكي بدن را به‌هم مي‌‌زنند و باعث بروز عوارض متابوليكي طولاني‌مدت مي‌شوند. استفاده بي‌مورد از قرص‌هاي تيروييد نيز عوارض بسياري دارد و به‌هيچ‌وجه توصيه نمي‌شود.
منبع: سایت برترین ها


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید