رژیم غذایی گیاهی به رفع خستگی در MS کمک می کند

رژیم غذایی مک دوگالبه گزارش انجمن ملی MS، خستگی در حدود 80 درصد از افراد مبتلا به MS رخ می دهد و ممکن است برجسته ترین علامتی باشد که بیماران مبتلا به ام اس تجربه می کنند.

تغییرات رژیم غذایی ممکن است یک درمان جایگزین برای بیماری ام اس باشد پیدا کردن درمان های جدید برای کمک به افراد مبتلا به ام اس نیز تاثیر بسیار زیادی در هزینه های مراقبت های بهداشتی خواهد داشت.
بر اساس یک مطالعه جدید ارائه شده در آکادمی آمریکایی نشست سالانه مغز و اعصاب در فیلادلفیا رژیم غذایی گیاهخواری ممکن است در مبارزه با خستگی در افراد مبتلا به اسکلروز متعدد کمک کند. این مطالعه که در سال 2008 آغاز شد، اولین کارآزمایی تصادفی کنترل شده برای بررسی اثر یک رژیم گیاهی کم چرب در مدیریت بیماری ام اس است اسکلروز متعدد یک بیماری خود ایمنی است که روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد.
نتایج نشان داد که شرکت کنندگان با بیماری ام اس که یک رژیم غذایی گیاهی مصرف کرده بودند به طور قابل توجهی برای یک سال خستگی را کمتر از کسانی که همچنان گوشت، ماهی و محصولات لبنی را می خوردند احساس کردند. رژیم غذایی گیاهخواری در این مطالعه بر روی رژیم غذایی مک دوگال که توسط دکتر روی سوانک، متخصص مغز و اعصاب در بهداشت و علوم دانشگاه اورگان طراحی شد در 1940s و 1950s برای مبارزه با علائم MS آزمایش شد.
خستگی می تواند یک مشکل ناتوان کننده برای بسیاری از مردم با MS عودکننده باشد نویسنده مطالعه دکتر Vijayshree در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: پس نتایج این مطالعه نشان داد پیشرفت قابل توجه ای در رفع خستگی برای کسانی که این رژیم غذایی  مصرف کردند بوجود آمده است.

چگونه رژیم غذایی روی MS موثر است

برای این مطالعه، با توجه به رژیم غذایی مک دوگال، کالری مصرفی یک فرد باید از 10 درصد چربی، 14 درصد پروتئین و 76 درصد کربوهیدرات تشکیل شده باشد و تکیه بر نشاسته مثل ( سیب زمینی، ذرت ، برنج، لوبیا، ماکارونی و جو )، میوه ها و سبزیجات داشته باشد.
محققان طیف وسیعی از علائم بیماری ام اس از جمله ضایعات مغزی در اسکن های مغزی MRI، عود  و معلولیت ناشی از بیماری ام اس در شرکت کنندگانی که به مدت 12 ماه رژیم غذایی مک دوگال و در گروه شاهد، که از رژیم غذایی پیروی نمی کردند اندازه گیری کردند. سطوح وزن و کلسترول نیز برای شرکت کنندگان در هر دو گروه ثبت شد. در مجموع 53 نفر مطالعه را کامل کردند.
محققان تفاوت بین دو گروه در تعداد ضایعات مغز در اسکن MRI، عود بیماری و یا سطح معلولیت آنها را پیدا کردند. شرکت کنندگان با مصرف رژیم غذایی گیاهی، وزن بیشتری را از دست داده، کاهش میزان کلسترول و گزارش بهبود خلق و خو و بطور کلی کیفیت زندگی بهتری داشتند.
با توجه به تعداد کم شرکت کنندگان در این بررسی، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا به طور کامل درک شود که چگونه یک رژیم غذایی گیاهی می تواند به افراد مبتلا به بیماری ام اس کمک کند.

رژیم غذایی مک دوگال

مک دوگال ادعا می کند که محصولات حیوانی دارای مقدار بیش از حد از چربی های مضر است که سطح کلسترول خون را افزایش می دهد و سبب آسیب به عروق شده و موجب بیماری های قلبی و سکته مغزی می شود. در مقابل غذاهای گیاهی با تقویت ایمنی بدن و آنتی اکسیدان ها با سرطان مبارزه می کند مواد گیاهی ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد را برای سلامتی فراهم می کند.
در این برنامه بین 70 و 90 درصد کالری از مواد غذایی دارای کربوهیدرات های پیچیده مانند غلات سبوس دار و سبزیجات ریشه ای تامین می شود شما می توانید میوه، سبزیجات، سس ها، سس گوجه فرنگی و ادویه برای ایجاد وعده های غذایی کامل، اضافه کنید در این برنامه غذایی از خوردن غذاهایی مانند ( گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ، محصولات لبنی، آجیل، زیتون، چربی، روغن و محصولات آرد تصفیه شده ) اجتناب می شود .
صبحانه بیشتر روی نشاسته های مختلف متمرکز می شود و ناهار می تواند یک سوپ یا سالاد دانه ها یا هر دو باشد و برای شام، برنامه ریزی یک غذای اصلی بر پایه نشاسته، همراه با یک سالاد کم کالری و سالاد برای میان وعده ها ی غذایی مناسب است
هیچ محدودیتی در مقدار غذایی که شما می توانید بخورید وجود ندارد و شما را تشویق به خوردن با رضایت کامل اشتها بدون توجه به کالری می کند غذاها کم چربی و با فیبر زیاد هستند.
غذاهای توصیه شده شامل ( جو، برنج قهوه ای، بذر گنه گنه، کوسکوس، نان گندم، ماکارونی گندم کامل، سبوس جو دو سر، سیب زمینی شیرین، کدو butternut، لوبیا cannelloni، لوبیا garbanzo، عدس، میوه و سبزیجات تازه، کشمش، شیر سویا کم چرب، سس مایونز سویا بدون چربی، سس سویا، گیاهان و ادویه جات ترشی جات ) می باشد.
در مک دوگال ورزش نیز به عنوان جزء ضروری از یک زندگی سالم توصیه می شود. حتی یک پیاده روی روزانه می تواند سلامت خود را با کاهش سطح تری گلیسرید و قند خون، کاهش افسردگی، افزایش انرژی و به بهبود کاهش وزن کمک می کند.
مطالب مرتبط


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید