روش های کاهش چربی غذا

برای اینکه چربی غذا را کاهش دهیم باید از گوشت کم چرب، مرغ بدون پوست غذاهای آب پز و غذا ها کبابی استفاده شود و در هنگام پخت آن چربی به آن اضافه نشود


یک متخصص تغذیه گفت: یکی از راه‌های آسان کاهش سطح چربی در بدن، استفاده از غذاهای کم‌چرب، آب‌پز و کبابی است به شرط آنکه گوشت مرغ مصرفی بدون‌ پوست یا چربی باشد.
وحید عرفانی در مورد راهکارهای کاهش مصرف چربی در طبخ غذاهای روزانه گفت: امروزه چربی خون نه تنها برای فرد مشکل‌ساز شده بلکه زمینه‌ساز بیماری‌های دیگر از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی، فشار خون و سکته‌های قلبی و مغزی است.
وی تأکید کرد: به خانواده‌ها توصیه می‌کنیم که غذاهای خود را با روغن‌های گیاهی تهیه کرده و ترجیحاً از سرخ کردن مواد غذایی در داخل روغن اجتناب کنند و تا حد امکان غذاها را به صورت آب‌پز، کبابی شده و در صورت نیاز با روغن کم سرخ کنند. وی با اشاره به اینکه حتی فرآورده‌های لبنی پرچرب نیز باید کمتر مصرف شود گفت: لبنیات‌های پرچرب نه تنها کلسیم مورد نیاز بدن را به دلیل جذب بیشتر چربی تأمین نمی‌کنند بلکه خود زمینه‌ساز ایجاد چربی خون می‌شوند.
این متخصص تغذیه گفت: برخی خانم‌های خانه‌دار ته گرفتن غذا و چسبیدن آن به ته ظرف را عاملی برای استفاده از روغن بیشتر عنوان می‌کنند در صورتی که می‌توان از ظروف تفلون و نچسب استفاده کرد یا در برخی موارد اندکی آب به برخی غذاها مانند پیاز در حال سرخ شدن برای مصرف کمتر روغن اضافه کرد.
عرفانی به افرادی که علاقه خاصی به مصرف گوشت دارند گفت: ترجیحاً باید چربی‌های همراه گوشت را برای پختن یا کباب کردن جدا کرد چرا که چربی همراه گوشت داخل غذا حل شده یا هنگام کباب شدن ذوب شده و ایجاد دود می‌کند که همین دود روی گوشت می‌نشیند و می‌تواند زمینه ایجاد سرطان را فراهم کند.
وی ادامه داد: فرهنگ غلط دیگری که حتی برای غذاهای کبابی بین مردم رایج شده این است که برای پخت کباب یا جوجه کباب به آن روغن مایع یا کره اضافه می‌کنند در حالی که این امر خود نه تنها چربی اضافی به بدن ایجاد می‌کند زمینه جذب مواد سرطان‌زا را نیز دو چندان می‌کند.
این متخصص تغذیه توصیه کرد: حتی اگر می‌خواهید غذا را به صورت آب‌پز تهیه کنید حتماً قبل از آن پوست مرغ را جدا کنید چرا که سه چهارم مقدار چربی موجود در مواد پروتئینی مانند مرغ در پوست آن موجود است در عین حال پوست مرغ روغن زیادی را هنگام پخت به خود جذب می‌کند.
عرفانی به این نکته اشاره کرد که باید دقت کرد که کباب آماده دارای چربی زیادی است و حتماً باید گوشت بدون چربی و ترجیحاً در منزل تهیه شود.

منبع-http://www.seemorgh.com


 

 

 


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید