غذاهای سیر کننده ولی دارای کالری پایین

غذاهایی هستند که سالم بوده ولی کالری پایینی دارند و چاق کننده نیستند و شما می توانید از آنها استفاده کنید.

اگر قرار باشد ويژگي هاي يک غذاي عالي را برشمريد حتما خواهيد گفت: سالم، خوشمزه مقوي و سيرکننده باشد. به گفته متخصصان تغذيه، غذا مي تواند هم مقوي، هم سالم و هم سيرکننده باشد. در اين مطلب به نقل از «Readers Digest» به برخي از اين نوع غذاها اشاره مي کنيم. اين غذاها براي افرادي که رژيم غذايي دارند مفيد است.

سيب زميني کباب شده

اگر چه سيب زميني داراي نشاسته است اما مهارکننده گرسنگي است طي بررسي که روي ۳۸ نوع غذا از نظر ايجاد سيري انجام شده است از جمله برنج قهوه اي و نان سبوس دار، داوطلبان سيب زميني را در بالاترين رده قرار دادند زيرا احساس سيري بيشتري به فرد مي دهد و تا ۲ ساعت هم او را سير نگه  مي دارد. اگر چه به علت بالا بودن کربوهيدرات ، مردم از مصرف سيب زميني خودداري مي کنند اما نبايد اهميت مصرف سيب زميني کباب شده يا آب پز شده را که سرشار از ويتامين ، فيبر و موادمغذي است فراموش کرد. با مصرف آن، به بدن انرژي مي رسد و سيري طولاني تري ايجاد مي شود. براي به دست آوردن فيبر بيشتر و در نتيجه آن احساس سيري بيشتر، بهتر است که سيب زميني را با پوست مصرف کنيد.

سوپ لوبيا

سوپ حاوي ميزان بالايي از آب است و اين يعني که با کمترين کالري شکم سير مي شود. سوپ سرشار از فيبر و نشاسته است. اين نوع کربوهيدرات مفيد است و قند را در جريان خون به کندي رها مي کند تا احساس سيري ماندگارتر باشد. اگر طرفدار سوپ يا خوراک لوبيا نيستيد مقداري از آن را به سالاد خود اضافه کنيد.

تخم مرغ

نتيجه بررسي محققان نشان داد، افرادي که براي صبحانه تخم مرغ مصرف مي کنند در طول روز ۳۳۰ کالري کمتر مصرف مي کنند. تخم مرغ حاوي هر ۹ اسيد آمينه لازم است که بدن قادر به توليد آن نيست. اين اسيد آمينه ها، هورمون ها را در معده رها مي کند که اشتها را کاهش مي دهد. هرگز، زرده تخم مرغ را دور نيندازيد زيرا نيمي از پروتئين هاي تخم مرغ در آن است.

ماست چکيده

محققان دانشگاه هاروارد آمريکا، به مدت ۲۰ سال عادت غذايي ۱۲۰ هزار نفر را بررسي کردند و دريافتند که يکي از بهترين غذاها براي کم کردن وزن، ماست چکيده است. در اين مدت افرادي که ماست بيشتري مصرف مي کردند، کاهش وزن بيشتري داشتند. مصرف پروتئين ها و لبنيات سيري را افزايش مي دهد،ميزان مصرف غذا را پايين مي آورد و جريان خون را ثابت نگه مي دارد. ماست چکيده که فاقد آب است نسبت به ماست معمولي پروتئين بيشتري دارد.

سيب درختي

سيب يکي از ميوه هايي است که حاوي پکتين است وبه طور طبيعي روند هضم را کند مي کند و باعث احساس سيري مي شود. در واقع افرادي که سيب مي خورند احساس سيري بيشتري مي کنند و کمتر غذا مي خورند. انتقال پيام سيري به مغز زمان بر است. از اين رو مي توان ميوه هاي سيرکننده که باعث کاهش وزن نيز مي شود بيشتر مصرف کرد.

ذرت بو داده

هر ۳ پيمانه ذرت بو داده حاوي ۹۰ کالري است در حالي که يک چهارم پيمانه چيپس حاوي همان مقدار کالري است.

انجير

اين ميوه شيرين سرشار از فيبر است که روند رها شدن قند در خون را کند مي کند.

جو دوسر

جو دوسر که سرشار از فيبر است مي تواند مانند اسفنج مايعات را به خود جذب  کند. هنگامي که آن را با آب يا شير کم چرب، آماده کنيد، جودوسر غليظ تر مي شود و ديرتر از سيستم گوارشي عبور مي کند اين يعني براي مدت طولاني تر احساس سيري مي کنيد.

منبع: روزنامه خراسان

 

 

 

 


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید