مدیریت اختلال اسکیزوافکتیو

10 روش مدیریت اختلال اسکیزوافکتیو

علائم اختلال اسکیزوافکتیو می تواند علائم سایر اختلالات را تقلید کند که اغلب منجر به تشخیص نادرست می شود. دریافت یک تشخیص مناسب امری حیاتی است بنابراین می توان این بیماری را با خیال راحت و موثر درمان کرد.

با این حال، درمان اختلال اسکیزوافکتیو تنها آغاز بهبود است. بهترین راه برای ادامه مسیر سلامتی پایدار، انتخاب شیوه زندگی است که از رشد شخصی و سلامتی طولانی مدت پشتیبانی کند. با یک رویکرد آگاهانه، می توان با موفقیت بیماری اختلال اسکیزوافکتیو را مدیریت کرد.
مبتلا بودن به اختلال اسکیزوافکتیو می تواند سیل عاطفی را در پی داشته باشد از ترس و اضطراب گرفته تا احساس تسکین که با موفقیت شناسایی شده است.
پذیرش تشخیص سلامت روانی از هر نوع، برای خانواده ها و همچنین برای شخص مستقیماً تحت تأثیر قرار می گیرد. اما هنگامی که تحت درمان قرار گرفتید در صورت مدیریت دقیق علائم اختلال اسکیزوافکتیو و از بین بردن عوامل استرس زا در محیط خود که منجر به عود مجدد می شود نتیجه مثبت و پایدار ممکن نیست.

دریافت یک تشخیص دقیق: اولین مرحله از درمان موثر

اختلال اسکیزوافکتی همپوشانی قابل توجهی با سایر شرایط نشان می دهد. به عنوان مثال، این باعث نوسانات خلقی می شود که می تواند به صورت افسردگی یا شیدایی احتمالاً هر دو در یک الگوی متناوب ظاهر شود. گاهی اوقات افسردگی عمیق تنها تغییر خلق و خوی مشاهده شده است که باعث می شود روانپزشکان این بیماری را به عنوان افسردگی اساسی تشخیص ندهند.
علائم روان پریشی از جمله توهم با اختلال اسکیزوافکتیو تجربه می شود. این می تواند منجر به تشخیص اسکیزوفرنی یا افسردگی اساسی با ویژگی های روان پریشی شود. از آنجا که اختلال دوقطبی در برخی موارد می تواند باعث ایجاد رفتار روان پریشی در دوره های شیدایی شود اختلال اسکیزوافکتیو نیز در طبقه بندی دو قطبی، طبقه بندی غلط می شود.
یکی از ویژگی های منحصر به فرد اختلال اسکیزوافکتیو این است که اختلال شدید خلقی و علائم روان پریشی به طور همزمان تجربه نمی شود. در عوض، روان پریشی با افسردگی و یا شیدایی جایگزین می شود و به این بیماری مشخصات متفاوتی می بخشد. این الگوی متمایز به متخصصان بهداشت روان این امکان را می دهد تا علیرغم شباهت آن با سایر اختلالات جدی بهداشت روانی، اختلال اسکیزوافکتیو را به عنوان عامل بروز این مشکل تشخیص دهند.
بر اساس نوع تغییرات خلقی تجربه شده، دو طبقه بندی اختلال اسکیزوافکتیو وجود دارد. در افرادی که به طور انحصاری افسردگی دارند اختلال اسکیزوافکتیو از نوع افسردگی تشخیص داده می شود در حالی که کسانی که هم افسردگی دارند و هم شیدایی (یا شیدایی به تنهایی) را تجربه می کنند اختلال اسکیزوافکتیو از نوع دو قطبی تشخیص داده می شوند.
این یک شرایط پیچیده است بدون توجه به نوع آن وجود دارد. به محض تشخیص دقیق، متخصصان بهداشت روان می توانند یک برنامه بهبودی و توان بخشی را طراحی کنند که احتمال موفقیت زیادی دارد.

راهکارهای خودیاری و خودمراقبتی برای اختلال اسکیزوافکتیو

اختلال اسکیزوافکتیو برای همه افراد درگیر یک بیماری تغییر دهنده زندگی است. درمان در منزل برای اختلال اسکیزوافکتیو بهترین گزینه برای موفقیت طولانی مدت و مدیریت علائم است اما پس از پایان درمان و بازگشت به خانه به زندگی عادی خود، باید روند بهبودی را ادامه دهید.
در اینجا 10 توصیه وجود دارد که می تواند به شما و خانواده شما کمک کند تا اختلال اسکیزوفاکتیتان را کنترل کرده و از چالش های ایجاد شده عبور کنید:

1. استفاده از دارو و اثرات آن را با دقت کنترل کنید

اختلال اسکیزوافکتیو با ترکیبی از داروهای ضد روان پریشی و ضد افسردگی و در صورت تجربه دوره های شیدایی احتمالاً تثبیت کننده های خلقی درمان می شود. از آنجا که از این مواد برای درمان علائم خاصی استفاده می شود که ممکن است در زمان های مختلف مقدار استفاده از دارو برای مردان و زنان مبتلا به اختلال اسکیزوافکتیو باید همیشه با دقت کنترل شود.
تعدیل در دوزها و داروهای مورد استفاده ممکن است ضروری باشد و مهم این است که وقتی شما تحت درمان در منزل نیستید توجه زیادی به تأثیر داروهایی که مصرف می کنید (یا تأثیر نمی گذارد) بر شما دارد. متخصصان بهداشت روان برای اطمینان از مناسب و بی خطر بودن استفاده از دارو به گزارش های دقیق نیاز دارند.

2. به طور منظم ورزش کنید و یک برنامه غذایی مغذی را دنبال کنید

ورزش و رژیم غذایی مناسب برای بدن، روان و روح نیز مفید است. یک رژیم غذایی مغذی و متعادل که قند و چربی بیش از حد و همه داروها و الکل را حذف کند به شما در تنظیم خلق و خو کمک می کند و شما را در حفظ سلامتی متمرکز می کند.
در همین حال، فعالیت بدنی شدید ذهن را با مواد شیمیایی عصبی تقویت کننده خلق و خو مانند دوپامین و سروتونین پر می کند که به افراد کمک می کند تعادل عاطفی خود را حفظ کنند و سلامت روانی خود را حفظ کنند.

3. از انزوا پرهیز کنید

تنهایی زمینه پرورش افسردگی است. از طرف دیگر، در معاشرت بودن با عزیزان، انرژی فرد را افزایش می دهد احساس خوش بینی ایجاد می کند و حتی می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.
به طور طبیعی، باید از افراد مسموم و روابط اجتماعی استرس زا پرهیز شود. اما خانواده گرم و استقبال خانواده و دوستان می توانند از سقوط به افسردگی جلوگیری کنند که همیشه در سایه افرادی است که در گذشته با کشورهای افسرده مبارزه کرده اند.

4. به میزان کافی بخوابید

ذهن های بی قرار یا افسرده تمایل به مبارزه با خواب دارند. آنها اغلب به اندازه کافی نیستند و ممکن است نتوانند یک برنامه خواب معقول و پایدار را حفظ کنند. خواب ناکافی می تواند به راحتی اضطراب و استرس را تحریک کند و احتمالاً شما را به یک مارپیچ رو به پایین هدایت می کند که در آن می توان نگاه مثبت به زندگی را دشوار نگه داشت.
الگوی خواب شما باید سازگار و متناسب با نیازهای شخصی و شغلی شما باشد. خواب خوب مترادف با سلامت روان است و اگر عادت های بد خوابیدن ایجاد کنید ترک آنها دشوار است.

5. با همه صادق باشید

افراد مبتلا به اختلال اسکیزوافکتیو حتی اگر به نظر می رسد جزئی هستند نباید علائم راجعه را نادیده بگیرند. آنها باید درمورد آنچه که فکر می کنند و تجربه می کنند با خانواده خود صریح و صادق باشند و حتی در جلسات با درمانگران باید صادقانه تر باشند.
علائم جدید یا تغییر در شدت علائم قدیمی می تواند نشانه ای باشد که شما باید داروی خود را تنظیم کنید. اینها همچنین می توانند به این معنی باشند که موقعیتهای استرس زا باعث بهبودی شما می شود. در هر صورت، شما باید در مورد آنچه احساس می کنید صحبت کنید تا دیگران بتوانند پشتیبانی و کمک کنند چه از نظر شخصی و چه از نظر حرفه ای.

6. آموزش مهارتهای زندگی و روشهای سلامتی جامع را ادامه دهید

برنامه های بهبودی سلامت روان مسکونی معمولاً شامل آموزش هایی در زمینه مکمل های سلامتی مانند یوگا، مدیتیشن، بازخورد زیستی یا تای چی است. بسیاری از این روش ها را می توان پس از پایان درمان رسمی ادامه داد و توانایی آنها برای کمک به شما در مدیریت استرس، اضطراب و اعتماد به نفس می تواند آنها را به ارزش افزوده در برنامه درمانی طولانی مدت شما تبدیل کند.
بسیاری از مراکز درمانی همچنین آموزش یا آموزش مهارتهای زندگی یا مهارتهای کنار آمدن را ارائه می دهند. آنها حتی ممکن است آموزش حرفه ای یا مشاوره ارائه دهند. یک بار دیگر، این خدمات ارزشمند هستند و باید پس از پایان درمان در برخی از قالب ها ادامه پیدا کنند. دوره های توسعه خود می توانند با تقویت تلاش های شما برای تغییر و بهبود، اعتماد به نفس شما را تقویت کنند.

7. از مثبت گرایی و خوش بینی استقبال کنید

احساسات نباید منحصراً واکنش پذیر باشند. آنها باید انتخاب های سازنده و عمدی باشند که برای ایجاد نتایج تأیید کننده زندگی و تغییر دهنده زندگی طراحی شده باشند. برای تقویت انتخاب های خود، باید به دنبال تجربیات لذت بخش و نشاط آور باشید به ویژه مواردی که شامل کمک به دیگران یا تقسیم اوقات خوب با افرادی که دوست دارید می شود.
با گذشت زمان، نگرش مثبت جدید شما عادی می شود. این به شما کمک می کند تا شرایط چالش برانگیزی داشته باشید و این امید را به شما بدهد که بهبودی از اختلال اسکیزوافکتیو واقعاً ممکن است.

8. برای ایجاد محیطی آرام، امن و پایدار در خانه با خانواده همکاری کنید

وقتی تحت درمان اختلال اسکیزوافکتیو هستید باید تا آنجا که می توانید در محیط های آرام زندگی کنید. سلامت روحی، عاطفی و جسمی شما می تواند در اثر درگیری بین فردی یا قرار گرفتن در معرض استرس به خطر بیفتد و شما باید هر زمان که ممکن است از شرایط ایجاد کننده اضطراب خودداری کنید.
یک روال ثابت می تواند به سلامتی شما کمک کند تا زمانی که تمرکز خود را روی بهبودی حفظ کنید.

9. در مراقبتهای بعدی یك شركت فعال داشته باشید

بهبودی یک فرایند مادام العمر است و وضعیت به خصوص در هفته ها و ماه ها بلافاصله پس از پایان درمان رسمی مملو از خطر است. خوشبختانه، بهترین مراکز توانبخشی بهداشت روان، حامی مراقبت های بعد از مراقبت یا مراقبت های مداوم هستند که شامل ترکیبی از درمان فردی و گروهی، خدمات مدیریت دارو و آموزش های اضافی در زمینه مهارت های زندگی یا مهارت های مقابله ای است.
هرگز نباید مراقبت های بعدی را نادیده گرفت و به راحتی آنها را گرفت. یک رویکرد سخت کوشانه برای بهبودی در طی مراقبت های بعدی، درسی را که در مورد درمان در منزل آموخته اید تقویت می کند.

10. شرایط خود را همانند یک خال مشاهده نکنید

رنج بردن از بیماری روحی هیچ شرم آور نیست. در حقیقت، وقتی بهبود می یابید باید از تلاش خود برای غلبه بر چالش های مهم زندگی احساس افتخار کنید.
احساسات منفی می توانند حالت های روانی بدبینانه ایجاد کنند. با پذیرش تشخیص سلامت روانی خود، و خودداری از قضاوت در مورد خود، از خود در برابر اثر فرسایشی گناه، شرم، اعتماد به نفس و سایر افکار و عواطف خود خرابکارانه محافظت می کنید. لازم نیست دائماً در مورد اختلال اسکیزوافکتیویتان صحبت کنید اما وقتی با افرادی هستید که به شما اهمیت می دهند و می خواهند به شما کمک کنند دلیلی ندارد که از این موضوع پرهیز کنید.

درمان و زندگی شما فراتر از اختلال اسکیزوافکتیو

خودیاری و مراقبت از خود بخشی اساسی در بهبودی هر فرد از بیماری روانی جدی است. اما پیگیری شما برای سلامتی باید با درمان مسکونی برای اختلال اسکیزوافکتیو آغاز شود جایی که می توانید از متخصصان بهداشت روان که ماهیت مشکلات شما را درک می کنند راهنمایی و خدمات پزشکی مناسب دریافت کنید.
درمان می تواند به شما کمک کند مسیر جدیدی را در زندگی ترسیم کنید. اگر از این امکانات استفاده کنید زمان شما در معالجه مسکونی می تواند آغازی برای یک چیز بسیار خاص باشد.


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید