چگونه مشکلات را پشت سر بگذاریم

پله های موفقیتبرخی شروع کننده های خوبی هستند امّا تمام کننده های خوبی نیستند، یعنی با مشاهده ی اولین موانع و یا کوچکترین سختی، دلسرد و زود دست از کار می کشند.

این عده علاقه دارند که خیلی سریع به نتیجه برسند، بی توجه به این که انجام یک کار نیاز به زمان و تلاش و مداومت دارد... این افراد خیلی زود خسته می شوند و نهایتاً مطالعه و کار را نیمه تمام رها می کنند. کار نیمه تمام نیز با کاری که اصلاً شروع نشده فرقی ندارد یکی از نکات بسیار مهمی که داوطلبان باد در نظر داشته باشند، وجود مسائل و مشکلات بر سر راه آنها می باشد.

ساده ترین راه در برابر مشکلات

در برابر مشکلات ساده ترین راه این است که دست از کار و تلاش بکشیم، اما باید دانست که موفقیت معمولاً زمانی رخ می نماید که بتوانیم از مشکلات عبور کنیم... اما بهترین راه برای پشت سر گذاشتن مشکلات این است که آنها را دائمی و فقط منحصر به خودمان ندانیم... یک راه دیگر برای آنکه بتوانید کارتان را با تلاش و پشتکار و مداومت انجام دهید این است که از کارهای بی ارتباط با هدفتان صرف نظر کنید و یا آنها را کنار بگذارید. گاهاً ما ندانسته و نخواسته در گیر کارهای بی ارتباط می شویم و در تله آنها می افتیم برای اینکه از تله کارهای نا مربوط خلاص شویم لازم است تا تمام کارها و فعالیت های جانبی خود را با معیار سازگاری با هدفمان بسنجیم...
چگونه؟! یعنی اینکه از خود بپرسید آیا این کار با هدف من ( قبولی در آزمون...) سازگار است یا خیر؟
باید فعالیت های شما با این معیار سنجیده شود. اگر تصمیم دارید ثبت نام کنید اگر تصمیم داریدکاری را شروع کنید اما امروز و فردا می کنید در این صورت باید سئوال بالا را از خود بپرسید اگر بنا به هر دلیلی، مطالعه بر اساس برنامه ریزی خود را که با توجه به شرایط شما تنظیم شده به تأخیر می اندازید، باید سئوال را از خود بپرسید. ( این سئوال همانند یک آمپر میزان پشتکار و مداومت را در شما نشان می دهد.)
هرچه کارهای حاشیه ای و غیر مرتبط و کارهای با درجه اهمیت کمتری، شما را بیشتر به خود مشغول سازد بالطبع زمانی برای مطالعه و درس خواندن نمی ماند. در این صورت است که ممکن است عدم تلاش خود را با کند ذهنی- پیری - مشغله – استعداد و هزار توجیه دیگری برای خود موجّه سازی هرچه شما بتوانید کارهای غیر مرتبط با هدف را از خود دور کنید به همان نسبت توانسته اید. پشتکار و تلاشتان را افزایش دهید.


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید