درمان کاهش میل جنسی در زنان

علل و درمان کاهش میل جنسی در زنان

کاهش میل جنسی در زنان دلایل بالقوه زیادی دارد از جمله موارد اساسی پزشکی، مشکلات عاطفی یا روانی یا استرس ناشی از کار و خانواده. خبر خوب این است که شناسایی علت اصلی میل جنسی کم می تواند به گزینه های درمانی مؤثر منجر شود.

عجیب نیست که زوجین از نابرابری در میل جنسی خود برخوردار باشند. براساس تحقیقات منتشرشده توسط مجله انجمن پزشکی آمریکا (JAMA)، بیشتر اوقات در یک رابطه دگرجنسگرا، این زن است که میل جنسی کمتری دارد. این می تواند برای هر دو شریک مزاحم باشد و حتی اگر این مشکل برطرف نشود رابطه را در معرض خطر قرار می دهد. از دست دادن میل جنسی از دست دادن علاقه به رابطه جنسی یا کم تحرکی جنسی است که پایدار است و از نوسانات عادی علاقه شما به رابطه جنسی فراتر نخواهد رفت.
این غیر معمول نیست که زن در بعضی از مراحل علاقه به رابطه جنسی را از دست بدهد یا اوج گرفتن ارگاسم با مشکل مواجه شود. این بدان معنا نیست که هر چیزی اشتباه است زیرا طیف وسیعی از عوامل جسمی و روانی می توانند در احساسات شما نسبت به مقاربت جنسی نقش داشته باشند.
علل جسمی:
خشکی واژن
رابطه جنسی دردناک
مشکلات تحریک کردن
افسردگی
بی اختیاری
برخی داروها (از جمله داروهای فشار خون، داروهای ضد افسردگی)
کمبود هورمون، نوسانات هورمونی یا سطح پایین تستوسترون
کاهش جریان خون به واژن و رحم
شرایطی مانند ولووودینیا باعث می شود که رابطه جنسی دردناک شود
مشکلات سلامتی اساسی
یائسگی یا PMS
پیشگیری از بارداری
الکل یا داروها
بارداری، زایمان یا شیردهی.
دلایل روانشناختی:
استرس
اضطراب یا افسردگی
داغداری
بازنشستگی
طلاق
بیماری شخصی
بیماری شریک زندگی
تغییر در عملکرد جنسی شریک زندگی
تصویر بد بدن
خستگی یا فرسودگی
مشکلات رابطه
تاریخچه تماس جنسی ناخواسته

دلایل شخصی

استرسهای زندگی روزمره می تواند بر میل جنسی شما تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، بسیاری از خانمها بعد از بچه دار شدن به دلیل سرگرمی و خستگی زیاد، یا به دلیل اینکه بیشتر به فرزندان خود متمرکز می شوند نسبت به ازدواج، تمایل کمتری به رابطه جنسی دارند. اگر بدن شما به مرور زمان یا بعد از زایمان تغییر کرده باشد می تواند تلفات زیادی را نیز به همراه داشته باشد.
استرس شغلی می تواند بر میل جنسی شما نیز تأثیر منفی بگذارد به خصوص هنگام مراقبت از خانواده. در پایان روز اولویت با خواب است و نه رابطه جنسی.

علل مبتنی بر روابط

یکی از قویترین عواملی که در میل زن تأثیر می گذارد کیفیت روابط و ارتباط عاطفی او با همسر خود است. مشکلاتی که ممکن است در زندگی جنسی شما دخالت کند عبارتند از:
روابط طولانی مدت حل نشده و نارضایتی
تمایل به مجازات یا كنترل همسرتان با خودداری از رابطه جنسی
خیانت
عدم تعادل قدرت در رابطه

علائم میل جنسی پایین

اصطلاح پزشکی کمبود میل جنسی و عدم علاقه به رابطه جنسی، اختلال تمایل جنسی کم فعال (HSDD) است اگرچه بحث در مورد اینکه آیا عدم تحریک جنسی زن باید به عنوان یک اختلال در نظر گرفته شود وجود دارد. تحقیقات نشان داده است که میل جنسی زنان با مردان تفاوت دارد و زنان به طور طبیعی میل جنسی کمتری دارند و درمورد رابطه جنسی کمتر از مردان فکر می کنند.
مطابق دفترچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) که توسط متخصصان سلامت روان استفاده می شود عدم تمایل باید به حدی برسد که باعث پریشانی قابل توجه زن شود جایی که بر روابط یا عزت نفس او تأثیر می گذارد به مدت شش ماه یا بیشتر. برخی از علائم HSDD عبارتند از:
عدم علاقه به فعالیتهای جنسی
افکار جنسی یا خیال پردازی وجودی ندارند
در شروع رابطه جنسی عدم علاقه وجود دارد
به دست آوردن لذت از رابطه جنسی یا تحریک دستگاه تناسلی کاری دشوار است

درمان میل جنسی پایین

پس از مشخص کردن مواردی که در کمبود میل جنسی شما نقش دارد می توانید شروع به درمان کنید.
اگر علاقه به رابطه جنسی را از دست داده اید ممکن است پیدا کنید که صحبت کردن با شریک زندگی، در مورد چگونگی احساس خود به شما کمک می کند. صحبت نکردن در مورد نگرانی های شما گاهی می تواند مسائل جنسی را در روابط دشوارتر کند.
اگر احساس ناراحتی در مورد رابطه جنسی ندارید در یک رابطه سعی کنید از شریک زندگی خود بپرسید که ابتدا در مورد زندگی جنسی شما چه احساسی دارد. به یاد داشته باشید شریک زندگی خود را اطمینان دهید که هنوز هم آنها را دوست دارید و از ارتباط نزدیک با آنها لذت خواهید برد.
همچنین باید در مورد نحوه دوست داشتن و لمس کردن صحبت کنید. به خصوص اگر با خودارضایی بتوانید به ارگاسم برسید اما نه در ابتدای بازی و یا مقاربت جنسی با شریک زندگی خود.
بحث در مورد احساسات شما با شریک زندگی مهم است.
مشاوره برای از دست دادن میل جنسی
عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است علاقه شما به رابطه جنسی را کاهش دهد از جمله عوامل روانی و جسمی. اگر علاقه شما به رابطه جنسی کاهش یافته است ممکن است بخواهید روش های حسی بیشتری برای برانگیختن را امتحان کنید. این شامل:
اکتشاف و نوازش بدن یکدیگر
حمام گرفتن یا دوش گرفتن با هم
داشتن ماساژ
بوسیدن یکدیگر و به آرامی و در مکان های حسی (مانند ران)
عریان کردن هر کدام
برخی از داروها می توانند باعث از بین رفتن میل جنسی شوند. اگر نگران این هستید که داروی شما باعث این امر شده است از پزشک خود برای بررسی پزشکی بخواهید.

درمان ها پزشکی

دستگاه Eros-CTD
O-Shot
(Addyi (flibanserin
کرم تستوسترون
قرص یا پچ استروژن
روان کننده های واژن

درمان و تغییر سبک زندگی

اگر مشکلات به عنوان استرس یا روابط محور شناخته شوند رویکردهای مختلفی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند.
پزشک شما ممکن است برای غلبه بر هر مسئله ای که ممکن است بر روابط شما تأثیر بگذارد مشاوره ای برای تهیه یک برنامه (به طور ایده آل با شریک زندگی شما درگیر در این فرآیند) ارائه دهد. اینجاست که شما و شریک زندگی خود به عنوان تیمی با یک درمانگر برای حل مشکلات احتمالی بسیار مهم است. یک درمانگر می تواند به شما یاد بدهد که چگونه بهتر با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید و تکنیک های جنسی را برای روابط خود درست پیشنهاد دهید تا یک تجربه لذت بخش تر ایجاد کنید.
تغییرات سبک زندگی مانند ورزش منظم، استفاده از مداخلات مبتنی بر آگاهی ذهن، دوری از دخانیات و الکل و کنار گذاشتن زمان برای صمیمیت یا آزمایش های جنسی (استفاده از اسباب بازی های جنسی، موقعیت های جدید یا نقش آفرینی) همه می تواند به کاهش استرس و بهبود میل جنسی کمک کند.

مداخلات پزشکی

یک میل جنسی کم نیز می تواند با داروها درمان شود اما متأسفانه مداخلات پزشکی برای زنان به همان اندازه برای مردان موفقیت آمیز نبوده است.
به دلیل کاهش جریان خون به واژن، بسیاری از زنان قبل از یائسگی دچار تغییراتی در سطح استروژن می شوند. اگر سطح استروژن پایین دلیل علائم HSDD شما باشد پزشک شما ممکن است استروژن درمانی را با استفاده از کرم، شیاف یا حلقه ای که استروژن را در مهبل آزاد می کند بدون عوارض جانبی ناخواسته که با قرص های استروژن همراه است توصیه کند.
تزریق موسوم به O-Shot، یک محلول پلاسمائی است که توسط یک متخصص پزشکی به داخل واژن تزریق می شود همچنین برای بهبود جریان خون و گردش خون کار می کند. این روش هنوز جدید است و مورد تأیید سازمان غذا و داروی (FDA) نیست.
دستگاه کلیتراپی Eros یا Eros-CTD یک وسیله کوچک و دستی است که دارای یک لیوان پلاستیکی قابل جابجایی و قابل تعویض است که برای بهبود جریان خون به کلیتوریس و دستگاه تناسلی با استفاده از سیستم خلاء استفاده می شود. اروس درمانی توسط FDA در آوریل 2000 برای درمان برانگیختگی جنسی و ارگاسم جنسی ترخیص شد. این دستگاه با قیمتی در حدود 400 دلار ارائه می شود و در ایالات متحده نیز نسخه لازم است.
یکی دیگر از گزینه های درمانی قرص به نام (Addyi (flibanserin است که یک داروی تجویز خوراکی است که روی مواد شیمیایی مغز برای افزایش میل کار می کند. با این وجود، این دارو عوارض جانبی بالقوه ای از جمله فشار خون پایین، ضعف و سرگیجه دارد.

در ادامه بخوانید: نداشتن میل جنسی: علل و درمان آن


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید