اختلال جنسی در مردان دارای آم اس

چرا ام اس می تواند در مردان اختلال عملکرد جنسی ایجاد کند

تحقیقات نشان می دهد بیش از نیمی از مردان مبتلا به ام اس در برخی از مراحل زندگی خود دچار مشکلات جنسی می شوند.

در اینجا بررسی می کنیم که چرا افراد مبتلا به ام اس مشکلات جنسی را تجربه می کنند رایج ترین مشکلاتی که مردان تجربه می کنند و اینکه برای کمک به این مشکلات چه کاری می توان انجام داد.
مشکلات جنسی - به ویژه اختلال نعوظ و مشکل رسیدن به ارگاسم - در مردان مبتلا به ام اس شایع است. مشکلات جنسی غالباً ناشی از تعامل پیچیده عناصر جسمی، اجتماعی، روانی و عاطفی است.
ممکن است صحبت در مورد رابطه جنسی برای شما ناجور یا شرم آور باشد اما پشتیبانی در این زمینه وجود دارد. اگرچه داروهایی برای برخی علائم وجود دارد اما عنصر اصلی در مدیریت مسائل جنسی تمایل به بحث در مورد مشکلات است.
اگر علائم بیماری ام اس صمیمیت را برای شما به چالش می کشد بدانید که راهکارهایی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.
اختلال عملکرد جنسی را می توان به عنوان تجربه دشواری در هر مرحله از چرخه جنسی تعریف کرد که منجر به عدم رضایت فرد یا شرکای درگیر شود.
این یک مسئله مشترک برای افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) است که می تواند برای همه افراد تأثیر سو بگذارد.
شایع ترین شکایات مربوط به اختلال عملکرد جنسی در مردان مبتلا به ام اس:
اختلال نعوظ: ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ کافی برای مقاربت نفوذی یا رسیدن به اوج
اختلال عملکرد انزال: ناتوانی در انزال کارآمد در هنگام ارگاسم
اختلال عملکرد ارگاسم (آنورگاسمیا): ناتوانی یا دشواری در رسیدن به ارگاسم
کاهش میل جنسی: کاهش میل به رابطه جنسی یا تحریک به لمس یا محرک بینایی
انزال زودرس: اوج رسیدن به رضایت جنسی بسیار سریع است
به طور کلی، بیشتر ارائه دهندگان خدمات سلامتی هنگام بحث درباره دلایل اختلال عملکرد جنسی، به 3 دسته اشاره می کنند:
اختلال عملکرد اولیه به ضایعات سیستم عصبی یا عصبی MS گفته می شود که می تواند به مواردی مانند از دست دادن احساس و اختلال نعوظ کمک کند. این می تواند به دلیل اثرات MS بر روی مسیرهای مغز و ستون فقرات رخ دهد. برخی از داروها به دلیل تأثیر بر مغز یا ستون فقرات می توانند عملکرد جنسی را مختل کنند.
اختلال عملکرد ثانویه شامل تغییرات غیرجنسی مانند خستگی، درد و اختلال عملکرد مثانه یا روده است. داروهایی که در درمان ام اس استفاده می شوند می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند که ممکن است باعث اختلال عملکرد ثانویه شود.
اختلال عملکرد سوم به نگرانی های عاطفی و روانی از جمله افسردگی، اضطراب و مشکلات رابطه اشاره دارد. حتی اگر ام اس ممکن است عود کند و بهبود یابد اما مشکلات عاطفی حتی وقتی بیماری بهبود می یابد می تواند یک مشکل باشد.

6 مرحله برای بهبود عملکرد جنسی

اولین قدم در بهبودی برای هر بیماری پزشکی که پریشانی جسمی و عاطفی ایجاد کند کمک گرفتن است. متأسفانه، هنگام پرداختن به مسائل جنسی، این اغلب اولین سد راه است.
طبق گزارشی از انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس، 63 درصد از افراد مبتلا به ام اس می گویند که آنها هرگز در مورد مشکلات جنسی با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت نکرده اند - و فقط 20 درصد حتی به یاد دارند که یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی در مورد اختلال عملکرد جنسی سوال کرده است.

1. با صحبت شروع کنید

با ارائه دهنده مراقبت های اولیه، متخصص مغز و اعصاب یا اورولوژیست در مورد مسائلی که تجربه می کنید صحبت کنید.
متخصصان بهداشت جنسی نیز منابع بسیار خوبی هستند. انجمن آمریکایی مربیان، مشاوران و درمانگران رابطه جنسی (AASECT) منبع بسیار خوبی برای یافتن یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آگاه و دلسوز برای صحبت در مورد این موضوعات مهم سلامتی است.

2. بر تغذیه سالم برای قلب تمرکز کنید

جالب است بدانید که همان مواردی که برای سلامت قلب انجام می دهید باعث بهبود عملکرد جنسی در مردان می شود.
حفظ جریان خون کافی در قلب نیاز به الگوهای غذایی سالم و ورزش دارد. همین امر برای بهبود جریان خون در آلت تناسلی مرد نیز صدق می کند. جریان خون به شافت آلت تناسلی نعوظ ایجاد می کند.
ترکیب غذاهای سالم برای قلب در رژیم غذایی خود را در نظر بگیرید. این کار را می توانید با پیروی از یک رژیم غذایی مدیترانه ای یا برنامه تغذیه سالم انجمن قلب آمریکا انجام دهید.

3. حرکت کنید

ورزش به کنترل وزن، بهبود خستگی و کمک به سلامتی کلی کمک می کند.
ورزش با MS بسته به محدودیت های جسمی فعلی شما می تواند یک چالش باشد. حرکت مهم است درک این نکته که کاری که می توانید انجام دهید در بعضی مواقع براساس علائم MS متفاوت است.
برنامه های ورزشی می توانند شامل فعالیت های هوازی مانند دویدن، پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا و همچنین کشش و حالت های ملایم مبتنی بر یوگا باشند.
هدف باید یافتن برخی فعالیتهای مفید و مناسب شما باشد.

4- بر روی سلامت کف لگن تمرکز کنید

عضلات کف لگن شما رمز موفقیت در حفظ نعوظ، انزال و احساس ارگاسم هستند. عضلات می توانند به دلیل ضایعات MS در ستون فقرات ضعیف شوند.
برای حفظ نعوظ، این عضلات مهم برای نگه داشتن خون در شافت آلت تناسلی منقبض می شوند توانایی شما را برای حفظ نعوظ بهبود می بخشند و قسمت های انزال زودرس را کاهش می دهند.
عضلات قوی کف لگن همچنین به بهبود احساس ارگاسم کمک می کند.
فیزیوتراپی کف لگن یک روش موثر برای یادگیری تقویت و بهبود عملکرد کف لگن برای سلامت کلی لگن، از جمله عملکرد جنسی است.

5. از قبل برنامه ریزی کنید

خستگی می تواند عامل اصلی صمیمیت جنسی برای مبتلایان به ام اس باشد.
برنامه ریزی قبلی برای برخورد جنسی می تواند به شما کمک کند تا فعالیت های روزانه خود را صرفه جویی در انرژی کنید. تفکر در مورد صمیمیت همچنین ممکن است میل را بهبود بخشد و انگیزه جنسی شما را تقویت کند.
این ممکن است به اندازه خودانگیختگی مطلوب به نظر نرسد اما اولویت دادن به رابطه جنسی با برنامه ریزی و آماده سازی، کاری را کم نمی کند. بلکه آن را به همان اندازه مهم در زندگی شما تعیین می کند.
از تصاویر جنسی، مجلات و سایر ادبیات استفاده کنید. اگر شریکی دارید در طول روز پیام ارسال کنید تا زمینه را برای آینده فراهم کنید.
اگر مسئله خستگی است یا اگر می خواهید از نعوظ صبحگاهی استفاده کنید رابطه جنسی صبح را در نظر بگیرید.

6. گزینه های دارویی خود را بدانید

گزینه های دارویی برای مردان مبتلا به اختلال نعوظ وجود دارد از جمله مردان مبتلا به ام اس.
اگر اسپاستیسیته در عضلات شما در هر جنبه ای از رابطه جنسی مشکل ایجاد می کند صحبت با پزشک در مورد داروی ضداسپاسیتی که باید قبل از صمیمیت مصرف کنید مفید خواهد بود.
داروها عوارض جانبی دارند بنابراین استفاده از تمام مداخلات غیر دارویی قبل از درخواست نسخه، معمولاً بهترین راه است.
کلام آخر
زندگی سالم جنسی مزایایی دارد که جنبه های عاطفی، اجتماعی و جسمی زندگی را در بر می گیرد.
اگر علائم MS شما صمیمیت را برای شما به چالش می کشد بدانید که راهکارهایی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. جستجوی دانش و مراقبت در صورت لزوم اولین قدم برای رسیدن به یک زندگی جنسی کامل تر است.


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید