سخن پاهای شما از سلامتی

سخن پاها از سلامتیآیا می دانستید که ناخن های شما می توانند سرنخ هایی در مورد سلامت کلی شما ارائه دهند؟ آموختن این نشانه ها می تواند شما را در تشخیص زود هنگام بیماری های راهنمایی کند.

 

پاهای سرد

اگر انگشتان شما همیشه سرد است،یک دلیل آن می تواند جریان خون ضعیف باشد- مشکل گردش خون گاهی اوقات با سیگار کشیدن ،فشار خون بالا و یا بیماری های قلبی در ارتباط است.آسیب های عصبی ناشی از دیابت کنترل نشده نیز می تواند علت پاهای همیشه سرد باشد.دیگر علل ممکن است کم کاری تیروئید و یا کم خونی باشند.دکتر تشخیص می دهد که علت سردی پاهای شما،مشکلی اساسی است و یا فقط به علت سرما ایجاد شده است.

درد پاها

هنگامی که پاهای شما پس از یک روز طولانی درد می کنند،ممکن است شما فقط کفش خود را نفرین کنید!از هر ده زن، 8نفر بیان کرده اند که علت درد پای خود را کفش شان می دانند.اما دردی که ناشی از پوشیدن کفش پاشنه بلند نباشد، ممکن است به علت شکستگی استرسی،یا ترک های کوچک در استخوان پا باشد.یک علت احتمالی دیگر، ورزش های بیش از حد شدید،به خصوص ورزش های پرشی از جمله بسکتبال و دویدن است.همچنین داشتن استخوان هایی ضعیف ناشی از استئوپروز خطر را افزایش می دهد.

انگشتان قرمز، سفید و آبی پا

بیماری رینود می تواند باعث سفید شدن انگشتان پا شود،سپس آن ها را به رنگ آبی در آورده وپس از گذراندن مدتی به رنگ قرمز ،به حالت طبیعی خود بازگردند.علت آن باریک شدن ناگهانی عروقی به نام وازواسپاسم است. استرس یا تغییر در درجه ی حرارت می تواند وازو اسپاسم ها را تحریک کند که معمولا منجربه نگرانی های بهداشتی دیگری نمی شود. رینود ممکن است به آرتریت روماتوئید،بیماری شوگرن یا مشکلات تیروئید مربوط شود.

درد پاشنه

شایع ترین علت درد پاشنه التهاب غلاف کف پایی است که در آن رباط بلند متصل به استخوان پاشنه ملتهب می شود.درد ممکن است در زمان بیدار شدن شما از خواب و اولین فشار بر پا، بیشترین میزان خود را داشته باشد. آرتروز،ورزش بیش از حد و کفش های نامتناسب می تولند سبب درد پاشنه و التهاب تاندون شود. عللی با شیوع کمتر عبارتند از زائده ی استخوانی در انتهای پاشنه،عفونت استخوان،تومور یا شکستگی.

کشیدن پاها روی زمین

گاهی اوقات اولین نشانه ی یک مشکل،تغییر در راه رفتن شما است به صورتی که پاهای خود را روی زمین بکشید.علت آن ممکناست ازدست دادن آهسته ی احساس طبیعی در پاهای تان،ناشی از آسیب دیدگی اعصاب محیطی باشد.حدود 30 درصد از این موارد به دیابت مربوط است.آسیب عصبی نیز می تواند به علت عفونت،کمبود ویتامین و اعتیاد به الکل ایجاد شود.در بسیاری از موارد،هیچ کس علت دقیق آسیب عصبی را نمی داند.دیگر علل ممکن برای کشیدن پا ها روی زمین،شامل مشکلات مغزی،نخاعی و یا عضلانی هستند.

انگشتان کلابینگ (قاشقی شکل)

در کلابینگ،شکل انگشتان پا تغییر می کند.کلابینگ زمانی رخ میدهد که نوک انگشتان بزرگ شود (افزایش بافت نرم نوک انگشت)و تحدب ناخن زیاد شده و زاویه ی بین صفحه ی ناخن و چین ناخن بیش از 180 درجه می شود. این اتفاق به علت کمبود اکسیژن در خون رخ می دهد و نشان دهنده ی بیماری ریوی نیز هست. این حالت همچنین براثر بیماری های قلبی،اختلالات گوارشی ،برخی از عفونت ها ،التهاب روده و نیز بیماری های کبدی نیز دیده می شود. گاهی اوقات بدون هیچ گونه بیماری زمینه ای،کلابینگ در بین خانواده ای شیوع می یابد.

تورم پا

این مزاحمت موقت ناشی از ایستادن بیش از حد و به مدت طولانی و یا یک پرواز طولانی است- به خصوص اگر شما حامله باشید.در مقابل، تورم مداوم پا می تواند نشانه ی یک بیماری جدی باشد.علت آن ممکن است گردش خون ضعیف،یک مشکل در سیستم لنفاوی،یا لخته ی خون باشد.اختلال کلیوی یا تیروئید نیز میتواند موجب تورم شود. اگر با تورم مداوم پای خود روبرو هستید،به یک پزشک مراجعه کنید.

سوزش پاها

احساس سوزش در پاها در بین بیماران دیابتی با آسیب اعصاب محیطی،شایع است.همچنین کمبود ویتامین B، بیماری پای ورزشکاران؛بیماری مزمن کلیوی،گردش خون ضعیف در ساق پا و پاها (بیماری شریانی محیطی)و یا کم کاری تیروئید از علل سوزش پا هستند.

زخم هایی که التیام نمی یابند.

زخم های پا که بهبود نمی یابند،یک علامت هشدار دهنده برای دیابت هستند. دیابت می تواند اعصاب موجود در پا، گردش خون و بهبود زخم های عادی را مختل کند.بنابرین حتی یک تاول نیز می تواند به یک زخم مهلک تبدیل شود.این زخم ها مستعد ابتلا به عفونت نیز هستند.افراد دیابتی باید هر روز پای خود را شسته و خشک کنند و برای یافتن زخم های احتمالی آن را مورد بررسی قرار دهند. بهبود آهسته ی زخم ها،ممکن است براثر گردش خون ضعیف،ناشی از شرایطی مانند بیماری عروق محیطی نیز ایجاد شود.

درد در انگشت شست پا

نقرس یکی از عوامل بدنام در زمینه ی درد ناگهانی در مفصل انگشت شست پا است که همراه با قرمزی و تورم مشاهده می شود. آرتروز نیز دلیل دیگری است که باعث تورم و درد می شود.اگر مفصل سفت و سخت است، ممکن است سفتی شست پا,عارضه ای آرتریتی که در اثر زائده ای استخوانی ایجاد می شود. در نهایت،بیماری پای ورزشکاران نیز عارضه ای است که به خصوص ورزشکارانی که در سطوح سخت بازی می کنند،به آن مبتلا می شوند.این بیماری توسط آسیب به رباط های اطراف مفصل ایجاد می شود.

درد در انگشتان کوچکتر پا

اگر احساس می کنید که روی سنگ راه می روید و یا اگر درد و سوزش از نوک انگشتان پای شما شروع شده و به سمت انتهای اتصال به مفصل حرکت می کند،ممکن است نوروم مورتون داشته باشید.در این عارضه،بافت دور یک عصب معمولا بین انگشتان سوم و چهارم پا،ضخیم می شود.این عارضه 8 تا10 برابر در بین زنان شایع تر از مردان است.و عموما براثر آسیب یا فشار بیش از حد بر روی انگشتان پا ایجاد می شود.

خارش پا

خارش و پوسته شدن پای ورزشکاران،شایع ترین عفونت قارچی است. واکنش به مواد شیمیایی یا محصولات مراقبت از پوست-به نام درماتیت تماسی-می تواند باعث خارش بیش از حد،همراه با قرمزی و خشک شدن پوست شود. اگر ناحیه ی پوستی مبتلا به خارش،ضخیم شده و یا جوش بزند ممکن است به پسوریازیس یا واکنش شدید سیستم ایمنی بدن مبتلا شده باشید.کرم های دارویی میتواند علائم را تسکین دهد.

پنجه ای شکل شدن انگشتان پا

این تغییر شکل در پا می تواند توسط کفش های تنگ و فشرده شدن انگشتان ایجاد شود.برخی از بیماری ها که به اعصاب آسیب می زنند،از جمله دیابت،اعتیاد به الکل،یا سایر اختلالات عصبی نیز ممکن است علت این عارضه باشند.انگشتان شما تا مفصل میانی بالا رفته و سپس فرود میاید(مانند شکل پنجه).آن انگشتان ممکن است به ورزش های کششی ،کفش های خاص و یا حتی جراحی نیاز داشته باشند.

اسپاسم پا

دردی ناگهانی و تیز در پا مشخصه ی اسپاسم عضلانی و یا گرفتگی است که ممکن است چند دقیقه به طول انجامد.کار زیاد و خستگی عضلانی از علل شایع آن هستند.علل دیگر شامل گردش خون ضعیف،کم آبی بدن و یا عدم تعادل در پتاسیم،منیزیم،کلسیم،و یا میزان ویتامین D بدن باشد.تغییر سطح هورمون ها در دوران بارداری و یا تیروئید نیز ممکنن است در این دردها نقش داشته باشند.اگر اسپاسم به صورت مکرر و شدید روی می دهد،به دکتر مراجعه کنید. تمرینات تقویتی می تواند به رفع خستگی عضلانی کمک کند.

نقاط تیره روی پا

ما سرطان پوست را با خورشید مرتبط می دانیم پس احتمالا در پاهای مان به دنبال نقاط تیره نخواهیم گشت. با این حال،ملانوم،خطرناک ترین شکل سرطان پوست می تواند در مناطقی که به طور منظم در معرض نور آفتاب نیستند هم اتفاق بی افتد. ملانوم حتی می تواند زیر ناخن ها،اتفاق بی افتد و به صورت یک نقطه ی سیاه به نظر بیاید.

ناخن های زرد پا

ناخن های پای شما نکات زیادی را راجع به سلامت عمومی بدنتان می گویند.عفونت های قارچی اغلب موجب ناخن های ضخیم و زرد پا می شوند.ناخن های زرد و ضخیم می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای،از جمله لنف ادم (تورم مربوط به سیستم لنفاوی)،مشکلات ریوی،پسوریازیس و یا آرتریت روماتوئید نیز باشد.

ناخن های قاشقی شکل

گاهی اوقات صدمه به ناخن و یا قرار گرفتن مکرر در معرض مواد نفتی می تواند ناخن های به شکل قاشق و به صورت مقعر ایجاد کند. با این حال،کمبود آهن نیز ممکن است مسبب این شکل غیر معمول ناخن باشد.

ناخن سفید

صدمه به ناخن و یا بیماری در سایر نقاط بدن،می تواند منجر به سفید شدن بخش هایی از ناخن شود. اگر تمام یا بخشی از ناخن از بستر ناخن جدا شده باشد،ممکن است ناخن سفید به نظر برسد. اگر شکل ظاهری ناخن دست نخورده است ولی بیشتر آن سفید است،ممکن است نشانه ی بیماری جدی تری از جمله بیماری های کبدی،نارسایی احتقانی قلب،و یا بیماری کلیه باشد.

 منبع-سایت سدان مد


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید