احیای قلبی CPR - قسمت 1

روش احیای قلبیاحیای قلبی (CPR) یک روش نجات بخشی در بسیاری از موارد اضطراری است. از جمله حملات قلبی و یا غرق شدن که در آن تنفس فرد یا ضربان قلبش متوقف می شود.

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که هرکسی- از ناظران آموزش ندیده تا پرسنل پزشکی- CPR را با ماساژ  قفسه ی سینه شروع کند.

احیای قلبی - قسمت ( 1 )

بهتر است اگر دانش کافی ندارید و یا آموزش تان 100 درصد نشده است هیچ کاری انجام ندهید. به خاطر داشته باشید تفاوت میان انجام کاری و یا انجام ندادن کار توسط شما، زندگی یک نفر قرار دارد.
در اینجا توصیه هایی از انجمن قلب آمریکا را بیان خواهیم کرد:
افراد آموزش ندیده: اگر شما در مورد CPR آموزشی ندیده اید، تنها احیای قلبی را به صورت دستی انجام دهید. این بدان معناست که تا زمان رسیدن پزشک، بدون وقفه و حدودا 100 بار در دقیقه پرس قفسه ی سینه را انجام دهید. ( جزئیات بیشتر را در ادامه ی مقاله مطالعه کنید) لازم نیست برای احیای تنفسی بیمار کاری انجام دهید.
آموزش دیده و آماده ی عمل کردن. اگر در این زمینه آموزش های لازم را دیده اید و به توانایی های خود اعتماد کامل دارید،عملیات نجات را با فشار بر قفسه ی سینه شروع کنید. CPR را با 30 دقیقه فشار وارد کردن بر قفسه ی سینه آغاز کنید و سپس راه های هوایی فرد را بررسی کرده و تنفس مصنوعی بدهید.
آموزش دیده ولی فاقد اعتماد به نفس کافی: اگر شما قبلا آموزش های CPR را دیده اید ولی اعتماد کافی به توانایی خود ندارید، تنها فشار بر قفسه ی سینه با سرعت 100 بار در دقیقه انجام دهید.
توصیه های بالا در مورد زمانی است که بیمار بزرگسال باشد. کودکان و نوزادان هم نیاز به CPR دارند ولی نوزادان تازه متولد شده نیازی به آن ندارند.
CPR می تواند جریان خون حاوی اکسیژن را به مغز و سایر اندام های حیاتی برساند تا زمانی که درمان های پزشکی قطعی تر به بیمار برسند و ریتم طبیعی قلب او را برگردانند.
زمانی که قلب متوقف شود، عدم اکسیژن رسانی می تواند تنها در چند دقیقه منجر به آسیب رسیدن به مغز شود. بیمار ممکن است پس از 8 تا 10دقیقه ماندن در چنین وضعیتی، بمیرد.
برای یادگیری درست CPR، دوره ی آموزش کمک های اولیه را در جایی معتبر بگذرانید و علاوه بر CPR، نحوه ی استفاده از دفیبربلاتور خارجی خودکار (AED) را یاد بگیرید.
پیش از شروع عملیات CPR بررسی کنید:
• آیا فرد به هوش است و یا بیهوش شده است؟
• اگر شخص بی هوش به نظر می رسد، شانه هایش را تکان داده و بپرسید:"حال شما خوب است؟"
• اگر شخص پاسخی نداد و دو نفر در آن اطراف حاضر هستند، یک نفر باید با اورژانس تماس بگیرد و فرد دیگر CPR را آغاز کند. مگر اینکه فکر کنید که فرد به علت خفگی (مثلا بر اثر غرق شدگی) قادر به پاسخگویی نمی باشد. در این مورد خاص ابتدا یک دقیقه احیای قلبی را انجام دهید و پس از آن اگر لازم بود با اورژانس تماس حاصل نمایید.
• اگر AED در دسترس است، با دستگاه شوک وارد نمایید و سپس شروع به CPR نمایید.
• انجمن قلب آمریکا خاطر نشان کرده است که به منظور انجام مراحل CPR به صورت صحیح، سه کلمه ( گردش خون، راه هوایی و تنفس ) را به ترتیب به خاطر داشته باشید.

منبع-سایت سدان مد


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید