مکمل تستوسترون برای افراد مسن

آیا افراد مسن باید مکمل تستوسترون مصرف کنند؟

مردان مسن باید از مکمل های تستوسترون استفاده کنند با مسن تر شدن مردان، سطح تستوسترون در خون آنها اغلب کاهش می یابد. این افت تستوسترون فرض شده است که منجر به موارد مختلفی از جمله کاهش عملکرد جنسی، کم خونی و شکستگی استخوان می شود.

مکمل تستوسترون توسط برخی پزشکان برای کمک به چنین موارد جسمی استفاده می شود. در سالهای اخیر، علاقه به کاربردهای بالینی مکمل تستوسترون در مردان مسن افزایش یافته است. با این حال، مطالعات طولانی مدت انجام نشده است تا مشخص شود که آیا درمان تستوسترون در واقع به چنین شرایطی کمک می کند.
در سال 2003، یک هیئت موسسه پزشکی به این نتیجه رسید که شواهد کافی در مورد فواید تستوسترون در مردان مسن وجود ندارد و تحقیقات بیشتری را توصیه می کند. در نتیجه، در سال 2010، مؤسسه ملی پیری، که بخشی از NIH است آزمایشات تستوسترون (T Trials) را راه اندازی کرد تا بفهمد آیا تستوسترون می تواند با علائم مرتبط با سطح پایین تستوسترون ثانویه به افزایش سن، کمک کند.
نتایج حاصل از آزمایشات T در حال آمدن است و نتایج کلی با هم مخلوط شده اند جایگزینی تستوسترون همراه با برخی از مزایا و برخی از خطرات است. برای مشخص کردن تعادل این مزایا و خطرات احتمالی و همچنین ابزار دقیق بالینی درمان تستوسترون باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

بررسی اجمالی T Trials

T Trials مجموعه ای از هفت کارآزمایی بالینی است که در 12 محل در سراسر کشور برگزار می شود. درمجموع، 790 مرد در سن 65 سال و بالاتر با سطح تستوسترون پایین و علائم مرتبط با آن شرکت کردند. اول، شرکت کنندگان مجبور بودند برای یکی از سه کارآزمایی اصلی واجد شرایط باشند: آزمایش عملکرد جنسی، آزمایش عملکرد بدنی یا آزمایش نشاط. سپس، شرکت کنندگان می توانند در هر آزمایش دیگری که برای آنها واجد شرایط باشد شرکت کنند.
به طور خاص، شرکت کنندگان برای شکایت از اختلال عملکرد جنسی، اختلال در عملکرد جسمی یا کاهش میزان نشاط در ابتدا باید در دادگاه های T حضور داشته باشند. علاوه بر این، شرکت کنندگان در شرایط خاصی از جمله سرطان پروستات، مشکلات قلبی، مشکلات کلیوی و موارد دیگر از مطالعه خارج شدند.
در تمام آزمایشات، شرکت کنندگان به طور تصادفی به یک گروه آزمایش یا دارونما اختصاص داده شدند. مردان در گروه آزمایشی ژل تستوسترون (AndroGel) روزانه برای 12 ماه استفاده کردند. در حالی که، گروه دارونما ژل دارونما (بدون تستوسترون) دریافت کردند. شرکت کنندگان به طور مرتب ارزیابی می شدند.
نکته مهم این است که آزمایشات دو سو کور بوده است به این معنی که محققان و شرکت کنندگان نمی دانند کدام ژل تجویز شده است.

عملکرد جنسی، عملکرد بدنی و آزمایشات نشاط

نتایج حاصل از سه کارآزمایی اول در فوریه 2016 در ژورنال پزشکی نیوانگلند گزارش شده است.
گنجاندن تست عملکرد جنسی، شرکت کنندگان را ملزم به کاهش میل جنسی به همراه یک شریک جنسی مایل به برقراری رابطه جنسی دو بار در ماه می کند.
گنجاندن تست عملکرد بدنی شرکت کنندگان با مشکل در راه رفتن و مشکل در بالا رفتن از پله ها را ملزم سرعت پیاده روی آهسته می کند. مردانی که نتوانستند راه بروند و آرتروز شدید داشتند یا بیماری عصبی عضلانی شدید داشتند از مطالعه حذف شدند.
گنجاندن تست نشاط شرکت کنندگان را ملزم به خستگی و نشاط پایین کرد.
بالا رفتن سطح تستوسترون از حد متوسط تا حد طبیعی عملکرد جنسی را به میزان متوسط بهبود می بخشد (یعنی فعالیت جنسی، میل جنسی و عملکرد نعوظ) و همچنین علائم خلقی و افسردگی. با این حال، مکمل تستوسترون باعث بهبود توانایی راه رفتن و نشاط آن نمی شود.
به طور کلی، محققان می گویند که شرکت کنندگان به اندازه کافی برای نتیجه گیری قطعی در این سه آزمایش وجود نداشتند.

آزمایش کم خونی

در فوریه 2017، نتایج حاصل از آزمایش کم خونی منتشر شد.
کم خونی شرایطی است که در آن کمبود گلبولهای قرمز یا هموگلوبین در خون وجود دارد. در یک سوم مردان مسن که کم خونی دارند پزشکان نمی توانند دلیل ایجاد کنند.
با کم خونی، بدن به اندازه کافی اکسیژن خون را دریافت نمی کند که توسط هموگلوبین واقع در گلبول های قرمز خون انجام می شود. کم خونی می تواند خفیف یا شدید باشد. افراد مبتلا به کم خونی می توانند احساس ضعف یا خستگی کنند. علائم دیگر شامل سرگیجه، تنگی نفس یا سردرد است.
کم خونی طولانی مدت می تواند به قلب، مغز و اندام های دیگر آسیب برساند. گاهی اوقات، کم خونی بسیار شدید می تواند منجر به مرگ شود.
تست آنمی برای تشخیص اینکه آیا مردان مسن با کم خونی غیر قابل توضیح و سطح تستوسترون پایین می توانند در سطح هموگلوبین بهبودی داشته باشند انجام شد.
نتایج حاصل از کارآزمایی بالینی نشان داد که هموگلوبین در مردان با کم خونی غیر قابل توضیح و همچنین مردانی که کم خونی از دلایل شناخته شده ای که از ژل تستوسترون استفاده کرده اند افزایش قابل توجهی در هموگلوبین مشاهده شده است.
این نتایج ممکن است از نظر بالینی ارزش بالایی داشته باشد و از درمان تستوسترون می توان برای افزایش سطح هموگلوبین در مردان بیش از 65 سال که کم خونی غیر قابل توضیح و تستوسترون پایین دارند استفاده کرد. با این حال، تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

تست استخوان

در فوریه سال 2017، نتایج حاصل از آزمایش Bone منتشر شد.
با افزایش سن مردان، نه تنها تستوسترون کاهش می یابد بلکه در تراکم مواد معدنی استخوان، حجم استخوان و استحکام استخوان و همچنین افزایش شکستگی استخوان نیز کاهش می یابد.
تحقیقات قبلی در مورد تأثیر تستوسترون بر استخوان نتیجه نهایی نبود. با استفاده از آزمایش استخوان، محققان سعی كردند بدانند كه آیا تراكم استخوان بعد از درمان تستوسترون در افراد مسن با سطح تستوسترون پایین افزایش یافته است یا خیر.
تراکم استخوان با استفاده از جذب دو برابر اشعه ایکس (DEXA) انرژی و قدرت استخوان با استفاده از اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) مورد بررسی قرار گرفت.
CT روشی تصویربرداری است که از اشعه X برای گرفتن عکس های مقطعی از بدن استفاده می کند. اسکن های DEXA برای ارزیابی تراکم مواد معدنی استخوان و محاسبه نمرات از اشعه X با دوز کم استفاده می کنند. به عبارت دیگر، اسکن DEXA میزان کلسیم و سایر مواد معدنی موجود در استخوان را اندازه گیری می کند.
به جز مکمل های بدون نسخه ویتامین D و کلسیم، مردانی که داروهای موثر بر استخوان را تحت تأثیر قرار می دهند از مطالعه خارج شدند. علاوه بر این، مردان با نمرات DEXA پایین از مطالعه حذف شدند.
محققان دریافتند که مردانی که تحت درمان با هورمون قرار گرفته اند افزایش قدرت و تراکم استخوان را تجربه کرده اند. افزایش قدرت در ستون فقرات بیشتر از مفصل ران بود.
با این حال، مانند سایر آزمایشات T، تحقیقات بیشتری نیز باید انجام شود. برای تعیین اینکه آیا تستوسترون می تواند خطر شکستگی استخوان را کاهش دهد نیاز به انجام یک مطالعه بزرگتر در طول سالها دارد.

آزمایش عملکرد شناختی

در فوریه 2017، نتایج حاصل از آزمایش عملکرد شناختی منتشر شد.
به گفته رزنیک و سایر نویسندگان این مطالعه:
"پیری با کاهش برخی از عملکردهای شناختی از جمله حافظه کلامی و بینایی، عملکرد اجرایی و توانایی فضایی همراه است. سالمندی در مردان نیز با کاهش تستوسترون سرم همراه است این احتمال را افزایش می دهد که کاهش غلظت تستوسترون در گردش خون ممکن است با کاهش شناختی مرتبط باشد"
در این مطالعه، به افراد مسن با تستوسترون کم و اختلال حافظه مرتبط با سن، تستوسترون داده شد. اختلال حافظه مرتبط با سن با شکایت حافظه و اختلال در عملکرد در تست های حافظه کلامی و بینایی تعریف شد.
این مطالعه نشان نمی دهد که درمان تستوسترون به اختلال حافظه مرتبط با سن کمک کرده است.

آزمایش قلبی و عروقی

مطالعات مربوط به تأثیر تستوسترون بر نتایج قلبی عروقی متناقض است. این کارآزمایی قلبی و عروقی برای تعیین اینکه آیا مکمل تستوسترون در مردان مسن با سطح تستوسترون پایین انجام شده است می تواند باعث افزایش حجم پلاک عروق کرونر غیر كلسیفیه شده شود.
حجم پلاك شریان كرونر غیر كلسیفیه شده به سكته قلبی و پیشرفت مشكلات قلبی مرتبط است. این آزمایش با استفاده از آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری محاسبه شده، یک آزمایش تشخیصی ویژه است.
محققان دریافتند كه در مردانی كه ژل تستوسترون مصرف می كنند میزان قابل توجهی در حجم پلاك عروق كرونر غیر كلسیفیه شده افزایش یافته است. این یافته نگران کننده است زیرا افزایش حجم پلاک باعث کاهش جریان خون عروق کرونر می شود که می تواند آسیب رسان باشد.
باز هم، مانند سایر آزمایشات T، برای کشف پیامدهای واقعی این تحقیق باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

در پایان

نتایج این مطالعات نشان می دهد که درمان تستوسترون در مردان مسن با تستوسترون کم ممکن است برخی از مزایای آن را به همراه داشته باشد. با این حال، درمانهای تستوسترون نیز ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. تجارت دقیق مشخص نیست. برای روشن شدن تأثیر تستوسترون بر سلامت قلب، سلامت استخوان، ناتوانی و موارد دیگر باید مطالعات بزرگتر و طولانی تری انجام شود.
نکته: اگر پیرمردی با تستوسترون پایین و علاقه مند به مصرف تستوسترون هستید این تصمیم باید با پزشک شما به دقت در نظر گرفته شود.
پزشک شما قادر خواهد بود تعادل شرایط شما را بهتر ارزیابی کند و اینکه آیا جایگزینی هورمون می تواند شما را در معرض خطر بالقوه قرار دهد. این بد است که هر کسی بدون نظارت پزشک به مصرف مکمل هورمون بپردازد. فقط به دلیل اینکه هورمون ها به طور طبیعی در بدن اتفاق می افتند به معنای این نیست که می توان آنها را بدون اثرات منفی مصرف کرد.
در آخر و برای اندازه گیری خوب، این راهنمایی را در رابطه با آزمایشات T از NIH در نظر بگیرید:
وی گفت: "از آنجا که آزمایش های T در مردان مسن انجام شده و دلیل مشخصی برای تستوسترون پایین به غیر از پیری وجود ندارد این نتایج به دلایل دیگری غیر از پیری در مردان با سطح هورمون پایین اعمال نمی شود.


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید