چه عواملی باعث آلزایمر می شوند؟ مطالعه جدید نشان می دهد که آمیلوئید سمی نیست

بسیاری از محققان معتقدند كه تجمع سمیت بتا آمیلوئید سمی در مغز باعث آلزایمر می شود. با این حال، یک مطالعه جدید شواهدی ارائه بیماری آلزایمر بیش از 5.5 میلیون نفر در ایالات متحده و میلیون ها نفر دیگر در سراسر جهان را درگیر کرده است.

با این حال، محققان هنوز هم در حال از دست دادن علت این وضعیت هستند که سبب اختلال در حافظه و بسیاری از مشکلات شناختی دیگر می شود و تا زمانی که علت آن را کاملاً درک نکنند محققان قادر به ابداع درمانی نخواهند بود.
تاکنون فرضیه حاکم بر متخصصان این بوده است که تجمع بیش از حد پروتئین سمی بالقوه - بتا آمیلوئید - در مغز باعث آلزایمر می شود.
محققان معتقدند که پلاک های بتا آمیلوئید ارتباط بین سلولهای مغزی را مختل می کند و به طور بالقوه منجر به مشکلات عملکرد شناختی می شود.
اکنون، یک مطالعه جدید از دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو و سیستم بهداشت و درمان جانبازان سن دیگو نشان می دهد که اگرچه ساخت بتا آمیلوئید با آلزایمر ارتباط دارد اما در واقع ممکن است این بیماری را ایجاد نکند.
در مقاله ای که در مجله Neurology آمده است محققان توضیح می دهند که چه چیزی باعث شده آنها به این نتیجه برسند.
پروفسور مارک بوندی، نویسنده ارشد، می گوید: "جامعه علمی مدتهاست که تصور می کنند که آمیلوئید باعث تخریب عصب و اختلال شناختی مرتبط با بیماری آلزایمر می شود."
وی خاطرنشان می کند: "یافته های این مطالعه، علاوه بر کارهای دیگری که در آزمایشگاه ما وجود دارد نشان می دهد که این احتمالاً برای همه وجود ندارد و استراتژیهای سنجش حساس عصبی، تغییرات شناختی لطیف را بسیار زودتر در فرایند بیماری از آنچه قبلاً تصور می شد ضبط می کنند که با این توافق مخالف است.
محققان در مطالعه خود با تعداد 747 شرکت کننده با سطوح مختلف سلامت شناختی همکاری کردند. همه شرکت کنندگان در این مطالعه موافقت کردند که ارزیابی های عصبی و اسکن مغزی PET و MRI را انجام دهند.
از میان شرکت کنندگان، 305 نفر از نظر شناختی سالم بودند 289 نفر دارای نقص شناختی خفیف و 153 مشکلات شناختی دقیق تعریف شده عینی "(Obj-SCD)" را نشان می دهند.
متخصصان، اختلال خفیف شناختی را وضعیتی از اختلال شناختی می دانند که شدیدتر از آن چیزی است که فرد با افزایش سن تجربه می کند اما هنوز به اندازه کافی شدید برای تشخیص زوال عقل نیست.
با این حال، اختلال خفیف شناختی در تعداد قابل توجهی از افراد به زوال عقل مبتلا می شود.
اما Obj-SCD چیست؟ در مقاله، محققان آنها را "مشکلات یا ناکارآمدی در برخی از کارهای حساس شناختی تعریف می کنند حتی اگر مشخصات کلی عصبی در حد طبیعی باشد".
یعنی آنها اندازه گیری مشکلات عملکردی و شناختی با تجربه و لطیف هستند که در صورت عدم وجود هرگونه علائم قابل مشاهده درمورد مغز یا مسائل روانشناختی اتفاق می افتند. محققان برای اینکه دریابند که چه کسی در چه مواردی Obj-SCD را تجربه می کند از جمله سایر عوامل، ارزیابی می کند که چگونه فرد می تواند اطلاعات جدیدی را بیاموزد و حفظ کند.
تحقیقات قبلی نشان می دهد که افراد مبتلا به Obj-SCD در معرض خطر بیشتری از اختلال خفیف شناختی و اشکال زوال عقل هستند.
در مطالعه حاضر، پروفسور باندی و تیم دریافتند که بتا آمیلوئید با سرعت بیشتری در شرکت کنندگان با Obj-SCD ساخته می شود در مقایسه با افرادی که از نظر شناختی سالم به نظر می رسند. علاوه بر این، اسکن مغزی افراد مبتلا به Obj-SCD نشان داد که این افراد در منطقه ای به نام قشر entorhinal نازک شدن ماده مغز را تجربه می کنند.
تحقیقات گذشته نشان داده است که قشر entorhinal در افراد مبتلا به آلزایمر در حجم کاهش می یابد. این مهم است زیرا این منطقه از مغز در حافظه و جهت گیری مکانی نقش دارد.
محققان همچنین دریافتند در حالی که در ابتدای مطالعه افرادی که دارای اختلال خفیف شناختی هستند مقادیر بیشتری از بتاآمیوئید را در مغز خود دارند اما به نظر نمی رسد این پروتئین در این شرکت کنندگان سریعتر از افراد دارای شناخت سالم انجام می شود سریعتر رشد کند.
اما چرا یافته های فعلی به طور بالقوه با فرضیه چندین ساله در مورد توسعه آلزایمر مغایرت دارند؟ پروفسور بوندی توضیح می دهد:
"این کار [...] نشان می دهد که ممکن است تغییرات شناختی قبل از انباشت سطح قابل توجهی آمیلوئید اتفاق بیفتد. به نظر می رسد ممکن است ما نیاز داشته باشیم که روی اهداف درمانی آسیب شناسی های غیر از آمیلوئید، مانند تاو، که بیشتر با آنها مرتبط هستند تمرکز کنیم. مشکلات تفکر و حافظه که زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می دهد. "
نویسنده اول اضافه می کند: "در حالی که ظهور نشانگرهای زیستی در بیماری آلزایمر موجب تحول در تحقیقات و درک ما در مورد پیشرفت این بیماری شده است بسیاری از این نشانگرهای زیستی همچنان بسیار گران قیمت، غیرقابل دسترسی برای استفاده بالینی هستند و یا در دسترس کسانی نیست که شرایط پزشکی خاصی دارند.
یافته های مطالعه جدید می تواند با استفاده مجدد از رویکرد تحقیق روی نشانگرهای ظریف تر آلزایمر، مانند مواردی که برای Obj-SCD ارزیابی می کنند تغییر یابد.


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید