علت بوی آمونیاک در ادرار

علت و درمان بوی آمونیاک در ادرار چیست؟

ادرار معمولاً بوی شدیدی از خود نشان نمی دهد. با این حال، گاهی اوقات، بوی تند آمونیاک می دهد. یک توضیح در مورد بوی آمونیاک مقادیر بالای زباله در ادرار است. اما برخی از غذاها، کم آبی و عفونت نیز ممکن است.

ادرار مواد زائد مایع بدن است. این ماده توسط کلیه ها ساخته می شود که سموم موجود در خون را فیلتر می کند. این ماده حاوی آب، نمک، اوره و اسید اوریک است. اوره از طریق بدن به شکل عرق دفع می شود در حالی که اسید اوریک نتیجه متابولیسم ادرار است.
تغییرات در بو و رنگ ادرار بینشی در مورد سلامتی، رژیم غذایی و گزینه های زندگی فرد ایجاد می کند. این انتخاب ها ممکن است در ایجاد بوی آمونیاک نقش داشته باشد اما تنها دلایل آنها نیست.
ادرار می تواند از نظر رنگ و بو از نظر میزان مواد زائد و همچنین مایعاتی که در طول روز مصرف می کنید متفاوت باشد.
با این حال، بوهای غیر عادی وجود دارد که ممکن است نشان دهد شما باید به دنبال درمان پزشکی باشید. یکی از این نمونه ها بوی شیرین ادرار است که می تواند نشان دهنده گلوکز اضافی در ادرار باشد.
دیگری بوی آمونیاک است که بوی قوی و شبه شیمیایی دارد. اگرچه ادراری که بوی آمونیاک می دهد همیشه نگران کننده نیست اما مواردی وجود دارد که ممکن است باشد.

دلایل احتمالی ادرار که بوی آمونیاک می دهد چیست؟

مواد زائد موجود در ادرار اغلب بو دارند اما ادرار معمولاً به اندازه کافی رقیق می شود تا مواد زائد بو نگیرند. با این حال، اگر ادرار بیشتر مغلیظ شود - یعنی مقدار بیشتری مواد زائد در رابطه با مایعات وجود دارد - بوی ادرار بیشتر شبیه بوی آمونیاک است.
اوره یکی از مواد زائد موجود در ادرار است. این یک محصول جانبی از تجزیه پروتئین است و می تواند در شرایط خاص بیشتر به آمونیاک تجزیه شود. بنابراین، بسیاری از شرایطی که منجر به ادرار غلیظ می شود می تواند باعث ادرار بوی آمونیاک شود.
شرایطی که می تواند باعث بوی مانند آمونیاک در ادرار فرد شود عبارتند از:
سنگ مثانه
به دلیل وجود مواد زائد اضافی در مثانه، سنگهای مثانه یا کلیه ها تجمع می یابند. علائم اضافی سنگ مثانه عبارتند از:
ادرار ابری
خون در ادرار
دل درد
ادرار تیره
سنگ های مثانه خود می توانند در اثر شرایط مختلفی ایجاد شوند.

کمبود آب بدن

نداشتن گردش مایعات کافی در بدن به این معنی است که کلیه ها بیشتر در آب نگه داشته می شوند در عین حال مواد زائد را آزاد می کنند. در نتیجه، ممکن است ادرار غلظت بیشتری داشته باشد و بوی آمونیاک بدهد. اگر رنگ ادرار تیره تر باشد و فقط مقادیر کمی ادرار از بدن خارج شود ممکن است دچار کمبود آب بدن شوید.

یائسگی

یائسگی همچنین می تواند خطر ابتلا به عفونت ادراری و بوی رایحه آمونیاک در خانم ها را افزایش دهد در نتیجه افت در هورمون زنانه استروژن و از دست دادن فلور واژن، که باکتری های طبیعی و سالم در واژن هستند. هر دو این تغییرات ممکن است باعث ادرار با بوی آمونیاک شود.
احتمال بیشتر تغییرات رژیم غذایی در دوران یائسگی است که می تواند باعث ایجاد بوی آمونیاک شود.

رژیم غذایی

رژیم غذایی شایع ترین علت ادرار با بوی آمونیاک در همه افراد است. برخی از غذاها، داروها و ویتامین ها می توانند باعث تغییر در بو و رنگ ادرار شوند.
مارچوبه و همچنین مقادیر زیادی ویتامین B-6 با بوی آمونیاک در ارتباط است. به همین ترتیب، غذاهای سرشار از پروتئین می توانند خاصیت اسیدی ادرار را افزایش دهند و باعث بوی آمونیاک آن شوند.
هنگامی که رژیم غذایی دلیل ادرار با بوی آمونیاک باشد بو ناپدید می شود وقتی که فرد محرک های غذایی را از رژیم غذایی خود حذف می کند. بوی ناشی از چیزی که فرد خورده است معمولاً جای نگرانی ندارد.

بارداری

بارداری گاهی اوقات می تواند ادرار با بوی آمونیاک ایجاد کند.
زنان باردار بیشتر از سایرین خطر ابتلا به عفونت ادراری را دارند که احتمال ادرار با بوی آمونیاک را افزایش می دهد. یک گزارش از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده (CDC) نشان می دهد که حداکثر 8 درصد از زنان باردار منبع UTIsTrusted را تجربه می کنند.
UTI می تواند عوارض جدی بارداری از جمله زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و عفونت های سپسیس ایجاد کند. از این رو، زنان باردار اگر ادرار با بوی نامطبوع را تجربه کنند به ویژه اگر بوی آن شبیه آمونیاک است باید به پزشکان اطلاع دهند.
ویتامین های بارداری همچنین می توانند بوی آمونیاک در ادرار ایجاد کنند. ادرار بد بو از مصرف ویتامین ها معمولاً پس از مدت کوتاهی از بین می رود.
در غیاب علائم دیگر، مانند درد همراه با ادرار، رنگ ادرار کدر یا تیره یا تکرر غیر معمول ادرار، معمولاً دلیل کمی برای نگرانی وجود دارد. اما تکرار بوی آمونیاک در بارداری هنوز باید مورد توجه پزشک قرار گیرد.

عفونت دستگاه ادراری (UTI)

عفونت مثانه یا عفونت دیگری که بر دستگاه ادراری تأثیر می گذارد می تواند منجر به ادراری شود که بوی آمونیاک می دهد. علائم دیگر مرتبط با UTI عبارتند از:
درد هنگام ادرار کردن
دل درد
احساس می کنید که باید بدون تولید مقدار قابل توجهی ادرار اغلب ادرار کنید
در بیشتر موارد عفونت ادراری ناشی از باکتری است.

بیماری کلیوی

بیماری کلیه باعث متمرکز شدن مواد شیمیایی در ادرار و ایجاد بویی شبیه آمونیاک می شود. اختلال عملکرد کلیه همچنین می تواند باعث افزایش باکتری ها و پروتئین در ادرار شود که در ایجاد بوی بد و آمونیاک نقش دارد.

بیماری کبد

کبد، مانند کلیه ها، وظیفه دفع سموم از بدن و کمک به هضم غذا را دارد. عفونت ها و بیماری های کبد می توانند مقادیر زیادی آمونیاک در ادرار و بوی تند همراه آن ایجاد کنند.
وقتی کبد به روشی که باید کار نمی کند سطح آمونیاک در خون و ادرار افزایش می یابد. هرگونه ادامه بوی آمونیاک در ادرار باید توسط پزشک بررسی شود. آیا باید در مورد ادرار با بوی آمونیاک به پزشک مراجعه کنید؟
گاهی اوقات داشتن ادرار که بوی آمونیاک می دهد معمولاً نگران کننده نیست. برای رقیق شدن ادرار ممکن است لازم باشد آب بیشتری بنوشید. با این حال، اگر علائم شما با درد یا علائم بالقوه عفونت، مانند تب همراه باشد باید به پزشک مراجعه کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر هر چند وقت یک بار ادرار با بوی آمونیاک رخ دهد به ندرت دلیل نگرانی است. با این حال، اگر بوی آمونیاک همراه با درد یا علائم عفونت، از جمله تب باشد وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید.
یک پزشک می خواهد بداند:
چه مدت ادرار بو داشته است
چند بار بوی آمونیاک ایجاد می شود
علائم دیگر، از جمله خون در ادرار، کمر درد، تب، درد همراه با ادرار و فوریت ادرار
یک پزشک به احتمال زیاد یک معاینه بدنی انجام می دهد و درخواست نمونه ادرار و خون را می دهد.
ادرار از نظر خون، باکتری و قطعات سنگ کلیه یا مثانه بررسی می شود. معمولاً آزمایش ادرار و خون می تواند به پزشک در تشخیص کمک کند.
همچنین ممکن است یک پزشک برای آزمایش ناهنجاری های کلیه، مثانه یا کبد، مطالعات تصویربرداری را درخواست کند.
پزشک ابتدا با پرسیدن سوالاتی در مورد علائم شما شروع خواهد کرد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:
چه مدت بوی ادرار شما مانند بوی آمونیاک است؟
آیا مواقعی وجود دارد که بوی ادرار شما بویژه شدید باشد؟
آیا علائم دیگری مانند خون در ادرار، تب، درد کمر یا پهلو یا درد هنگام ادرار را تجربه می کنید؟
پزشک شما برای در نظر گرفتن آزمایش های بعدی تشخیصی از این پاسخ ها استفاده می کند. گاهی اوقات، یک پزشک معاینه ای را برای بررسی پروستات یک مرد از نظر بزرگ شدن علائم بزرگ شدن ادرار انجام می دهد. همچنین ممکن است درخواست آزمایش ادرار کنند. نمونه ادرار به آزمایشگاه ارسال می شود و سپس از نظر وجود باکتری، خون یا تکه های مثانه یا سنگ کلیه یا سایر اجزای زائد آزمایش می شود. معمولاً این آزمایش همراه با شرح علائم شما می تواند به پزشک کمک کند علت بوی آمونیاک در ادرار را تشخیص دهد.
پزشک شما همچنین ممکن است مطالعات تصویربرداری را برای آزمایش ناهنجاری در کلیه ها، مثانه یا مناطق دیگر که ممکن است بر ادرار تأثیر بگذارد تجویز کند.
آیا ادراری که بوی آمونیاک می دهد می تواند نشانه بارداری من باشد
بیمار ناشناس
آ:
ترکیب ادرار با بارداری تغییر زیادی نمی کند و بنابراین نباید بوی آمونیاک بدهد. با این حال، آزمایش دوره ای ادرار معمول است و در دوران بارداری توصیه می شود تا به شناسایی مشکلات احتمالی کمک کند. به عنوان مثال، افزایش قند در ادرار می تواند خطر ابتلا به دیابت بارداری را نشان دهد. کتون های موجود در ادرار نشانه ای است که بدن شما کربوهیدرات کافی دریافت نمی کند. افزایش سطح پروتئین نشانه احتمالی عفونت ادراری یا آسیب کلیه است. برخی از این شرایط به صورت ادرار ظاهر می شود که بوی آمونیاک می دهد اما این در هر بارداری امری عادی نیست.
Elaine K. Luo ، MD
پاسخ ها بیانگر نظرات متخصصان پزشکی ما است. تمام مطالب کاملاً اطلاعاتی است و نباید توصیه پزشکی در نظر گرفته شود.

ادراری که بوی آمونیاک می دهد چگونه درمان می شود؟

اگر ادراری که بوی آمونیاک می دهد ناشی از عفونت زمینه ای است ممکن است پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند. این موارد می تواند از بروز و رشد بیش از حد باکتری ها در دستگاه ادراری بکاهد.
همچنین باید اقدامات لازم را برای انجام سلامتی مثانه انجام دهید این امر می تواند از بروز کم آبی بدن و احتمال ابتلا به عفونت ادراری در بدن شما بکاهد.
به عنوان مثال می توان نوشیدن حداقل شش لیوان آب 8 اونسی در روز را نام برد. نوشیدن یک لیوان آب کرن بری در روز یا افزودن لیمو به آب، اسیدیته ادرار را تغییر می دهد. اگر عفونت های زیادی را تجربه کنید این می تواند برای سلامت مثانه مفید باشد.

عوامل محرک رژیم را کاهش دهید

هر کسی که غذاهای محرک زیادی مصرف کند می تواند ادرار با بوی آمونیاک را با قطع آن از رژیم غذایی متوقف کند.
کاهش مصرف ویتامین ها و داروهای مختلف نیز می تواند بوی ادرار را کاهش دهد.

دفع ادرار بیشتری داشته باشید

بیشتر افراد هنگام پر شدن مثانه ادرار می کنند. اما ادراری که در آن نگهداری می شود می تواند غلظت بیشتری پیدا کرده و بوی بدی بگیرد. نگه داشتن در ادرار بوی آمونیاک و عفونت ها را به حداقل نمی رساند.

تمیز بمانید

بهداشت شخصی ناحیه تناسلی هنگام تجربه بوی شدید بوی آمونیاک امری حیاتی است. اطمینان حاصل شود که دستگاه تناسلی هنگام حمام به خوبی تمیز شده و پس از آن کاملاً خشک شود.
همچنین بهتر است مثانه را هنگام دفع ادرار کاملاً تخلیه کنید تا از باقی ماندن ادرار روی لباس جلوگیری شود. خوب پاک کردن و شستشو با آب، در صورت نیاز، پس از ادرار کردن نیز می تواند باکتری های عامل عفونت و ادرار با بوی آمونیاک را به حداقل برساند.

چشم انداز فردی که ادرار او بوی آمونیاک می دهد چیست؟

بیشتر موارد ادرار که بوی آمونیاک می دهد با مایعات یا داروهای آنتی بیوتیکی قابل درمان است.
در حالت ایده آل، ادرار شما باید زرد کمرنگ تا کاهی رنگ باشد. اگر بیش از 24 ساعت تیره تر از حد معمول بود به پزشک مراجعه کنید. اگر فکر می کنید ممکن است به یک عفونت زمینه ای یا یک نگرانی پزشکی دیگر مبتلا باشید  همیشه باید به دنبال درمان باشید.
خط آخر
هنگامی که ادرار با مواد زائد غلیظ می شود ممکن است بوی آمونیاک دهد. شرایط مختلف می تواند باعث تجمع مواد زائد در ادرار مانند سنگ مثانه، کم آبی بدن و عفونت های دستگاه ادراری شود. در بیشتر موارد، ادراری که بوی آمونیاک می دهد با مایعات یا داروهای آنتی بیوتیکی قابل درمان است.

بیشتر بدانید: علت بوی آمونیاک در ادرار و آنچه شما می توانید انجام دهید


چاپ  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید