علل ترشحات قهوه ای رنگ واژن

در مورد داشتن ترشحات تیره به پزشک زنان مراجعه نماییداغلب ترشحات قهوه ای از مهبل (واژن) بی ضرر هستند ترشحات قهوه ای روشن معمولاً خود بخود رفع می شوند ترشحات تیره می تواند جدی تر باشند و باید معاینه شوید. ترشح از مهبل یک وقوع طبیعی و حتی سالم در واژن است.

مخاط و آب اضافی توسط دیواره های واژن و دهانه رحم تولید می شود ترشح واژن یک راه بدن برای تمیز کردن ناحیه واژن است که محیط زیست واژن را سالم نگه می دارد این ترشحات سبب حذف سلول های پوست مرده و باکتری از محل واژن است این نوع از روش تمیز کردن برای جلوگیری از عفونت لازم است.
تعامل بین هورمونی به نام استروژن و پروژسترون تا حد زیادی مسئول تغییرات بدنی زن در طول مراحل مختلف چرخه قاعدگی زن است به عنوان مثال، در مرحله تخمک گذاری شما ممکن است متوجه افزایش در ترشحات شوید علاوه بر این، لکه بینی اندک معمولاً یک دلیل برای نگرانی نیست اگر شما تجربه علائم دیگر با لکه بینی دارید با یک متخصص زنان مشورت کنید.

علل ترشحات قهوه ای روشن واژن
علل ترشحات قهوه ای تیره واژن
عوارض ترشحات قهوه ای واژن
درمان ها و پیشگیری از ترشحات قهوه ای واژن
درمان برای ترشحات قهوه ای واژن
پیشگیری از ترشحات قهوه ای واژن

علل ترشحات قهوه ای روشن واژن

چند دلیل که چرا ترشحات واژن یک زن ممکن است به رنگ قهوه ای باشد وجود دارد اغلب دو تا از شایع ترین بارداری و یائسگی است.
بارداری .ترشح قهوه ای مایل به صورتی از نشانه های اولیه بارداری است.
یائسگی. یائسگی ممکن است سبب تخلیه قهوه ای روشن، صورتی، یا ترشحات زرد شود در بعضی از زنان، این ترشحات ممکن است سنگین و ناراحت کننده باشد.
خونریزی لانه گزینی. این یکی دیگر از نشانه های اولیه بارداری است این ترشحات می تواند قهوه ای روشن، صورتی یا قرمز باشد این نوع از ترشحات طبیعی معمولاً 10 - 14 روز پس از لقاح رخ می دهد. این ترشحات توسط جایگزینی تخمک به دیواره رحم ایجاد می شود این حالت معمولاً به عنوان یک لکه منفرد از ترشحات که یک لکه بینی و یا نوع روان به نظر نمی رسد.
بافت قدیمی آندومتر. ترشحات قهوه ای روشن در دختران جوان قبل از شروع چرخه قاعدگی رایج است در زنان، این ترشحات راهی از بدن برای انتشار هر گونه بافت قدیمی آندومتر است که در طول چرخه قاعدگی نمی ریزد.
واژینیت آتروفیک .التهاب مهبل تحلیل رفته می تواند سبب ترشحات قهوه ای، خونریزی، درد یا خارش در ناحیه واژن شود یک زن ممکن است تجربه مقاربت دردناک، احساس سوزش، خشکی؛ ترشحات به رنگ زرد و بوی ناپاک داشته باشد.
پولیپ رحم. پولیپ رحم پولیپ آندومتر نیز نامیده می شود پولیپ ممکن است سبب تخلیه و همچنین خونریزی پس از مقاربت، خونریزی شدید قاعدگی و خونریزی غیر طبیعی واژینال شود.
بیماریهای مقاربتی. ترشحات قهوه ای روشن می تواند از اولین علائم یک بیماری مقاربتی (STD) باشد. شایع ترین بیماریهای مقاربتی منجر به ترشحات شامل کلامیدیا، تریکومونا، سوزاک و زگیل تناسلی می باشد.

علل ترشحات قهوه ای تیره واژن

هفت دلایل شایع که ممکن است یک زن ترشحات قهوه ای تیره را تجربه کند وجود دارد بسیاری از دلایل جدی نیست با این حال، چند تا از آنها مهم هستند و اگر شما علائم دیگر از یک بیماری جدی دارید نیاز به یک قرار ملاقات با متخصص زنان برای آرامش ذهن می باشد.
بارداری .ترشحات قهوه ای تیره معمولاً خونریزی لانه گزینی است رنگ می تواند از صورتی، قرمز به قهوه ای روشن یا تیره متغیر باشد ترشحات سه تا چهار روز به طول می انجامد.
تخمک گذاری. در طی فرایند آزاد شدن تخمک تجربه ترشحات قهوه ای تیره یا لکه بینی غیر معمول نیست آن معمولاً فقط چند روز طول می کشد.
یائسگی. بسیاری از زنان که نزدیک به یائسگی هستند ترشحات قهوه ای تیره را در محل از یک جریان قاعدگی طبیعی تجربه می کنند.
خونریزی آندومتر. خونریزی آندومتر وقتی رخ می دهد که بمقداری از دیواره رحم در طول چرخه قاعدگی ترشح نکند این ممکن است درست بعد از به پایان رسیدن چرخه قاعدگی و یا درست قبل از چرخه بعدی رخ دهد از آنجا که خون کهنه است آن قهوه ای تیره رنگ می شود.
بیماری التهابی لگن. بیماری التهابی لگن یک بیماری جدی است و نیاز به مراجعه به متخصص زنان دارد این بیماری زمانی که یک عفونت در پوشش رحم، لوله های فالوپ، تخمدان، دهانه رحم و  یا مهبل (واژن) وجود دارد اتفاق می افتد این دردناک است و می تواند در طول مقاربت، درد شکم و ناباروری اگر بدون درمان رها شود سبب درد شود.
سرطان دهانه رحم. سرطان دهانه رحم که تا بحال جدی ترین بیماری است با ترشحات قهوه ای تیره همراه است سرطان دهانه رحم از طریق HPV ویروس (ویروس پاپیلومای انسانی) است سایر علائم سرطان دهانه رحم می تواند شامل از دست دادن اشتها، کاهش وزن، درد ساق پا، درد لگن و خستگی باشد.

عوارض ترشحات قهوه ای واژن

اغلب ترشحات یک بوی بدی دارد
خارش
احساس سوزش
درد در ناحیه واژن
تورم در ناحیه واژن
مقاربت دردناک
اگر معاینه لگنی شما علت ترشحات را نشان ندهد علت ترشحات شفاف یا قهوه ای تیره به آسانی با دیدن متخصص زنان تشخیص داده می شود آنها قادر به تعیین علت ترشحات بر اساس پاسخ به سوالات از شما، یک معاینه لگنی و احتمالا برخی از تست های دیگر می باشند.

درمان ها و پیشگیری از ترشحات قهوه ای واژن

برخی از شرایط که منجر به ترشحات قهوه ای روشن می شود مانند بارداری و خونریزی لانه گزینی درمان نمی شود آنها به عنوان یک فرآیند طبیعی بدن هستند.
اگر شما علائم دیگر و یا ترشحات شما بیش از چند روز طول بکشد دیدن متخصص زنان همیشه یک ایده خوبی است درمان ترشحات قهوه ای بستگی دارد به این که چرا شما در حال تجربه ترشحات هستید.

درمان برای ترشحات قهوه ای واژن

بیماریهای مقاربتی. بیماری های مقاربتی نیاز آنتی بیوتیک دارد.
یائسگی. ترشحات نمی تواند درمان شود اما علائم مرتبط می تواند درمان شود.
پولیپ رحم. داروهای هورمونی می تواند به کوچک شدن پولیپ و کاهش برخی از علائم دیگر کمک کند. روش کورتاژ ممکن است انجام شود این روش به دکتر اجازه خواهد داد که پولیپ را از دیوار رحم  بردارد سپس پولیپ به آزمایشگاه برای بررسی ارسال خواهد شد پولیپ ها معمولاً سرطانی نیستند آخرین گزینه هیسترکتومی می باشد این سبب حذف همه پولیپ ها و فرستادن به آزمایشگاه برای بررسی است در صورتی که آنها سرطانی باشند دکتر شما در در مورد گزینه های درمانی صحبت می کند.
سرطان دهانه رحم. درمان برای سرطان گردن رحم شامل جراحی برای برداشتن سرطان، شیمی درمانی و اشعه است.

پیشگیری از ترشحات قهوه ای واژن

بهترین پیشگیری برای ترشحات قهوه ای بستگی به علت ترشحات دارد شما نمی توانید از ترشحات خاص مانند زیر جلوگیری کنید.
بارداری
تخمک گذاری
يائسگی
خونریزی آندومتر
با دریافت مراقبت های پزشکی از علل ترشحات زیر می توان جلوگیری کرد این ممکن است نیاز به داروها یا مداخله جراحی داشته باشد.
بیماریهای مقاربتی
بیماری التهابی لگن
پولیپ رحم
سرطان دهانه رحم
علاوه بر اقدامات پیشگیرانه ذکر شده در بالا، شما می توانید
لباس زیر پنبه ای بپوشید.
تامپون و یا نوار بهداشتی خود را اغلب در طول چرخه قاعدگی تغییر دهید.
از دوش واژینال اجتناب کنید زیرا می تواند خطر ابتلا به عفونت را در بدن افزایش دهد.

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان (نگین)

  ببخشید من پریودم نامنظمه و هر چن ماه ی بار پریود میشم الان ترشح قوه ای متوجه شدم بنظرتون پریود میشم یا مشکل خاصیه ؟قبلن چن بارم قبل پریودم اینجوری شدم ک قبل پریودم لکه ببینم

 • مهمان (مرضیه)

  سلام ببخشید من همیشه در دوران قاعدگی سه روز اول لکه بینی های قهوه ای تیره دارم بعد خونریزی دارم که سه روز هم این دوره طول میکشه قبلا هم سابقه کیست داشتم میخواهم بدانم که این حالت قاعدگی مضرهست،البته یک زایمان هم یازده سال پیش داشتم به طور طبیعی زایمان کردم

 • مهمان (ناشناس)

  ببخشید علت ترشحات سیاه رنگ از واژن دختر چیه لطفا جواب بدین

 • مهمان (الهام)

  خيلي خوب توضيحات. سپاس

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com