کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل در جلوی گردن درست در زیر سیب آدم است و این غده هورمون های تیروئید تری یدوتیرونین ( T3 ) و تیروکسین ( T4 ) را تولید می کند این هورمون ها تنظیم تولید پروتئین، کمک به کنترل درجه حرارت بدن و تاثیر بر تمام جنبه های متابولیسم بدن را به عهده دارند زمانیکه غده تیروئید نتواند به اندازه کافی هورمون تولید کند کم کاری تیروئید ایجاد می شود که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند زنان مخصوصاً افراد بالای 60 سال به احتمال زیاد به کم کاری تیروئید مبتلا می شوند.

کم کاری تیروئید نتیجه آشفتگی تعادل نرمال واکنش های شیمیایی در بدن است و در مراحل اولیه به ندرت علائمی دارد در طول زمان اگر کم کاری تیروئید درمان نشود سبب مشکلاتی مانند ( چاقی، درد مفصل، ناباروری و بیماری قلبی ) می شود. کم کاری تیروئید با آزمایش تشخیص داده می شود و با هورمون های تیروئید درمان می شود و اگر داروی لوتیروکسین با دوز مناسب مصرف شود معمولاً ساده، ایمن و موثر است. تیروئید خودش توسط غده دیگری به نام هیپوفیز تنظیم می شود. هیپوتالاموس هورمونی به نام هورمون آزاد کننده تیروپین ( TRH ) که به هیپوفیز سیگنال می فرستد تا هورمون تحریک کنند تیروئید ( TSH ) از هیپوفیز آزاد شود هر اختلالی در این چرخه منجر به کاهش هورمون تیروئید و سبب کم کاری تیروئید می شود.

علائم کم کاری تیروئید

در ابتدا تشخیص کم کاری از روی علائم مشکل است و با پیشرفت بیماری علائم بیماری پیدا می شود که عبارتند از ( خستگی، یبوست، صورت پف آلود، افزایش وزن غیر قابل توضیح، افزایش حساسیت نسبت به سرما، خشونت صدا، ضعف عضلانی، سطح کلسترول خون بالا، دوره های نامنظم قاعدگی، اسپاسم عضلانی، تغییرات در رشد مو، احساس سوزش در انگشتان پا یا انگشتان، ( درد عضلانی حساسیت به لمس و سفتی )، ( درد، سفتی و تورم در مفاصل)، ریزش مو، ورم پا، کاهش ضربان قلب، افسردگی و اختلال حافظه ) است وقتی کم کاری تیروئید درمان نشود. علائم و نشانه به تدریج شدیدتر می شوند تحریک مداوم تیروئید برای آزاد کردن هورمون های تیروئید سبب بزرگی این غده ( گواتر ) می شود. و شما ممکن است فراموش کارتر و فرایند های فکری کندتر و یا احساس افسردگی پیدا کنید کم کاری تیروئید پیشرفته بندرت سبب میگزدم می شود اما وقتی رخ دهد می تواند زندگی را تهدید کند علائم و نشانه های میگزدم ( فشار خون پایین، کاهش تنفس، کاهش دمای بدن، عدم پاسخ دهی و حتی کما دیده می شود در موارد شدید میگزادم می تواند کشنده باشد. کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند منجر به کاردیومیوپاتی ( بزرگ شده قلب )، بدتر شدن نارسایی قلب، تجمع مایع اطراف ریه ها ( پلورال افیوژن ) شود.

کم کاری تیروئید در نوزادان

نوزادن در ابتدا ممکن است بدون غده و یا با غده کم کار به دنیا آیند و علائمی مانند زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها ( زردی )، خفگی مکرر، زبان بیرون زده و بزرگ، صورت پف کرده و باد کرده، مشکل در تغذیه و عدم  رشد کودک، یبوست، ضعف شدن تونیسیته ماهیجه ها، و خواب آلودگی بیش از حد اگر این کم کاری درمان نشود منجر به عقب ماندگی شدید جسمی و روانی می شود.

کم کاری تیروئید در کودکان و نوجوانان

علائم کم کاری در کودکان و نوجوانان مانند بزرگسالان است ممکن است علاوه برآنها رشد ضعیف، کوتاهی قد، تاخیر در توسعه دندان های دائمی، به تاخیر افتادن بلوغ و رشد ذهنی ضعیف باشد.

علل کم کاری تیروئید

عواملی مانند ( بیماریهای خود ایمنی، استعداد ژنتیکی، درمان پرکاری تیروئید، اشعه درمانی، جراحی تیروئید و برخی از داروها ) سبب می شوند تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نکند. یک بیماری التهابی خاص به نام تیروئیدیت هاشیماتو ( شایعترین علت کم کاری تیروئید ) وجود دارد که سبب می شود سیستم ایمنی بدن آنتی بادی بر علیه بافت های خودش تولید کند هنوز علت اینکه چرا بدن بر علیه بافت های خودش واکنش می دهد مشخص نیست.
در افرادی که به علت پر کاری تیروئید، بیش از حد هورمون تیروئید تولید می شود برای کاهش و عادی کردن عملکرد تیروئید از ید رادیواکتیو یا داروی ضد تیروئید استفاده می شود با این حال درمان پرکاری تیروئید در برخی موارد می تواند سبب کم کاری دائمی تیروئید شود.
در جراحی تیروئید از بین بردن تمام یا بخشی از تیروئید می تواند سبب کاهش و یا توقف تولید هورمون تیروئید شود لذا شما برای تمام عمر نیاز به خوردن هورمون تیروئید دارید.
اگر از اشعه پرتو درمانی در نواحی سر و گردن استفاده شود ممکن است منجر به کم کاری تیروئید شود.
تعدادی از داروها مانند ( لیتیم ) که در اختلالات روانی استفاده می شود ممکن است سبب کم کاری تیروئید شود.

علل نادر کم کاری تیروئید

بیماری مادرزادی: برخی از کودکان با غده ناقص تیروئید یا بدون غده تیروئید به دنیا می آیند این کودکان اغلب در موقع تولد طبیعی به نظر می رسند و لذا غربالگری کودکان در بدو تولد لازم است
اختلال هیپوفیز: آسیب غده هیپوفیز توسط عواملی مانند ( تروما، سکته مغزی، تومور ) سبب می شود تا تیروئید ساختن هورمون تیروئید را متوقف کند.
بارداری: تعدادی از زنان در طول بارداری یا پس از بارداری مبتلا به کم کاری تیروئید می شوند و علت آن تولید آنتی بادی برعلیه غده تیروئید است و اگر درمان نشود سبب سقط ناقص، زایمان زودرس و پره اکلامپسی می شود.
ید که یک ماده معدنی کمیاب است و عمدتا در ( غذاهای دریایی، جلبک دریایی، گیاهان رشد کرده در خاک غنی از ید و نمک ید دار ) وجود دارد و برای تولید هورمون تیروئید ضروری است کمبود ید در برخی از نقاط جهان شایع است  توجه داشته باشید که مصرف ید خیلی زیاد نیز سبب کم کاری تیروئید می شود.

تشخیص کم کاری تیروئید

از انجاییکه کم کاری تیروئید بیشتر در زنان مسن است توصیه می شود زنان مسن تست روتین سالیانه انجام دهند و زنانیکه قصد بارداری دارند تست کم کاری تیروئید انجام دهند در موارد خستگی، پوست خشک، یبوست، افزایش وزن و گواتر باید تست تشخیصی تیروئید انجام شود.
آزمایش هایی که برای کم کاری تیروئید انجام می شود شامل TSH, T4, T3RU است یک تیروکسین پایین و TSH بالا نشان دهنده کم کاری تیروئید است. این به این معنی است که برای تحریک تیروئید TSH بیشتر ترشح می شود و لذا TSH بالا می رود.
اگر در علت کم کاری تیروئید، هیپوفیز یا هیپوتالاموس دخالت دارد MRI و مطالعات دیگر ممکن است ضروری باشد.

CBC ممکن است کم خونی را نشان دهد.
آنزیم های کبدی می تواند بالا باشد.
پرولاکتین می تواند بالا باشد.
الکترولیت سدیم می تواند پایین باشد.

تفسیر تست های تیروئید

گواتر. حضور گواتر ( تیروئید بزرگ شده ) به ویژه لاستیک مانند، بدون درد، ممکن است نشانه ای از بیماری هاشیموتو باشد اگر تیروئید دردناک و بزرگ اما نه لزوماً متقارن باشد دکتر ممکن است به تیروئیدیت تحت حاد مشکوک شود. غده منتشر بزرگ ممکن است در کم کاری تیروئید ارثی، در بیماران پس از زایمان یا در استفاده از ید و یا لیتیوم رخ دهد گواتر نیز ممکن است در کمبود ید توسعه یابد.
تیروکسین ( T4 ). کم کاری تیروئید یک بیماری است که با سطح پایین هورمون تیروکسین (T4)  مشخص می شود و یک تست می تواند سطح این هورمون را در خون اندازه گیری کند با این حال، این آزمون معمولا به دلایل زیر ناکافی است:
سطح T4 می تواند در ابتدای بیماری طبیعی باشد اگر به کم کاری تیروئید مشکوک هستید آزمایش های دیگر مورد نیاز است.
سطح T4 می تواند در بیمارانی که کم کاری تیروئید ندارد پایین باشد به عنوان مثال، تیروکسین می تواند در بیماران بسیار مسن و یا به طور جدی بیمار و در دوران بارداری بسیار متغیر باشد.
اندازه گیری تیروکسین ممکن است توسط یک فرآیند به نام جذب رزین T3 انجام، که تصحیح برای حضور داروها ( مانند قرصهای جلوگیری از بارداری، آسپرین و غیره) است که می تواند نتایج T4 را تحریف نماید لذا آزمایشهای دیگری هم برای تایید تشخیص کم کاری تیروئید مورد نیاز است.
هورمون تحریک کننده تیروئید ( TSH ). اندازه گیری TSH همانند سطح تیروکسین حساس ترین شاخص برای تشخیص کم کاری تیروئید است با این حال، سطح TSH می تواند در زنان باردار و بیمارانی که با شرایط دیگر بیمار هستند متفاوت باشد.
به طور کلی، بررسی نتایج عبارتند از:
در سطح TSH بیش از 10 mU / L در صورتی که سطح T4 پایین باشد این یک شاخص واضح و روشن از کم کاری تیروئید است و در اکثر موارد، حتی اگر آنها نرمال باشند. و بیماران معمولاً نیاز به درمان جایگزین تیروکسین (T4) دارند آنها همچنین باید برای کلسترول بالا و آنتی بادیهای ضد تیروئید آزمایش شوند.
سطح بین 4.5 - 10 mU / L در بیماران مبتلا به علائم و نشانه های کم کاری تیروئید معمولا نیاز به درمان جایگزینی تیروکسین دارند و بیماران بدون علایم، کم کاری تیروئید تحت بالینی دارند و باید هر 6 - 12 ماه مجدداً بررسی شوند و آزمون آنتی بادی نیز ممکن است انجام شود.
سطح TSH بین 0.45 - 4.5  mU / L این نشان می دهد عملکرد تیروئید نرمال است سطح پایین وغیر طبیعی پرکاری تیروئید است و نشان می دهد که تیروئید بیش از حد فعال است
اندازه گیری TSH خاص - حتی اگر TSH به طور قابل توجهی بالاتر از 10 mU / L باشد ارتباطی با شدت بیماری ندارد و شدت بیماری را می توان تنها با اندازه گیری سطح تیروکسین و ارزیابی علایم بیمار تعیین کرد.
آنتی بادیهای ضد تیروئید. اگر سطح TSH کم کاری تیروئید و یا کم کاری تیروئید تحت بالینی را نشان دهد دکتر ممکن است یک آزمایش خون برای آنتی بادیهای خاص ضد تیروئید که در برابر یک عامل به نام تیروپروکسیداز (TPO) عمل می کنند. همچنین می توانید برای آنتی بادی تیروگلوبولین را چک نمایید. نتایج به دست آمده به خصوص در تصمیم گیری برای درمان کم کاری تیروئید تحت بالینی کمک کننده می باشد.
حدود 10٪ از جمعیت آمریکا و 25 درصد از زنان بالای 60 سال این آنتی بادی بدون مشکلات تیروئید دارا هستند. تنها در حدود 0.5 درصد کم کاری تیروئید و 10٪ دارای کم کاری تیروئید تحت بالینی این آنتی بادی را دارند.

سایر آزمایشات هورمونی برای عملکرد تیروئید. آزمون هورمونی دیگر که در شک به پرکاری تیروئید ممکن است انجام شود. آنها شامل آزمون تیریودوتیرونین (T3) و تیروگلوبولین ( همچنین تیروئید اتصال یافته با گلوبولین نامیده می شود ). چنین اندازه گیری به تعیین افزایش موقت و ناگهانی در هورمون تیروئید ( تیروتوکسیکوز ) اشکال خاصی از تیروئیدیت خودایمن کمک می کند.

سینتی گرافی تیروئید. اسکن تیروئید، می تواند برای تعیین مناطقی از تیروئید که میزان طبیعی هورمون را تولید می کند استفاده شود بیمار مقدار کمی از ید رادیواکتیو و یا تکنسیوم می نوشد و منتظر می ماند تا ماده از طریق تیروئید منتقل شود تصاویری از یک تیروئید به درستی سطح یکنواخت جذب در طول غده را نشان می دهد مناطق بیش از حد فعال را سفید نشان می دهد و مناطق غیر فعال تاریک به نظر می رسد اسکن تیروئید با احتمال بیشتری برای ارزیابی گواتر ( تیروئید متورم ) و یا ندول تیروئید انجام می شوند.
سونوگرافی. ارزش سونوگرافی محدود است، اما می تواند تیروئید و اختلالات خاص مانند گره را تجسم نماید ( با این حال آن نمی تواند عملکرد غده تیروئید را اندازه گیری نماید )
تصویر برداری پیشرفته تر.  اگر تست های آزمایشگاهی نشان دهد که مشکل در غده هیپوفیز یا هیپوتالاموس باعث کم کاری تیروئید شده است دکتر معمولاً روش تصویربرداری از مغز با استفاده از توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ( MRI ) را سفارش می دهد MRI نیز ممکن است برای تعیین حد سرطان تیروئید و گواتر استفاده شود.
بیوپسی آسپیراسیون با سوزن. بیوپسی با سوزن برای به دست آوردن سلول های تیروئید برای ارزیابی میکروسکوپی استفاده می شود این ممکن است برای رد کردن سرطان تیروئید در بیماران مبتلا به ندول تیروئید، یافته های غیر طبیعی در اسکن تیروئید و سونوگرافی، یا کسانی که گواتر بزرگ و یا احساس غیر معمول در معاینه فیزیکی دارند مفید است پزشک همانند خونگیری با یک سوزن کوچک به غده تیروئید تزریق و سلول های غده را به داخل سرنگ می کشد .سلول ها را بر روی یک اسلاید قرار داده، رنگ آمیزی کرده و در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می دهند.
سایر آزمایش های خون. سطوح کلسترول بررسی خواهد شد آزمایش های خون دیگر ممکن است برای تشخیص سطح کلسی تونین، کلسیم، پرولاکتین، تیروگلوبولین، کم خونی و عملکرد کبد چک شود زیرا همه ی آنها ممکن است کم کاری تیروئید را تحت تاثیر قرار دهند.

درمان کم کاری تیروئید

روزانه از لوتیروکسین ( هورمون تیروئید مصنوعی ) استفاده می شود یک الی دو هفته بعد از مصرف قرص  احساس خستگی کمتر می شود و دارو سطح کلسترول بالا را کاهش می دهد  و کاهش وزن ایجاد می شود درمان با این دارو معمولاً مادام العمر است اما دوز دارو با نیاز بدن تغییر می کند هر سال باید TSH بررسی شود برای تعیین دوز مناسب دارو ابتدا دو تا سه آزمایش TSH انجام می شود و دوز دارو تنظیم می شود مصرف بیش از حد دارو سبب ( افزایش اشتها، بی خوابی، تپش قلب و رزش بدن می شود.
در بیماری عروق کرونر و کم کاری شدید تیروئید درمان با مقدار کم شروع و به تدریج افزایش داده می شود
برخی از داروها ( مکمل های آهن، کلستیرامین، هیدروکسید آلومینیم و مکمل های کلسیم ) و غذا هایی مانند ( محصولات سویا و رژیم غذایی با فیبر بالا ) ممکن است روی جذب هورمون تیروئید تاثیر بگذارند. لذا از خوردن همزمان هورمون های تیروئید با آنها اجتناب کنید

عوارض کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید اگر درمان نشود منجر به عوارضی مانند  گواتر که ( سبب اختلال بلع یا تنفس )، مشکلات قلبی ( افزایش سطح کلسترول بد و اختلال در توانایی پمپاژ قلب ، بزرگی و نارسایی قلب )، افسردگی و کاهش عملکرد ذهنی، نوروپاتی محیطی ( درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن در مناطقی که آسیب عصبی وارد شده و همچنین ضعف عضلات و یا از دست دادن کنترل عضلانی )، تولد نوزادان یا نقص هنگام تولد ( مشکلات جسمی و فکری ) در ماردران مبتلا به کم کاری تیروئید، ناباروری ( سطوح پایین هورمون تیروئید در تخمک گذاری دخالت کرده و سبب اختلال در باروی می شود ) علاوه بر آن برخی از علل کم کاری تیروئید مانند ( اختلال خود ایمن ) نیز باروری را مختل می کند درمان کم کاری تیروئید با هورمون تیروئید ممکن است بطور کامل نازایی را برطرف نکند و نیاز به مداخله با روش های دیگر باشد.

رژیم غذایی در کم کاری تیروئید

اصلاح رژیم غذایی در درمان کم کاری تیروئید و پیشگیری از کم کاری تیروئید مفید است.
غذاهای غنی از ید مانند ( نمک ید دار، جلبک دریایی و غذاهای دریای، ماهی آب شور، شوسی، نمک دریای سلتیک ) و غذاهای غنی از سلنیوم مانند ( گوشت، جوجه، ماهی آزاد، ماهی تن، غلات خام، آجیل برزیلی، فراورده های لبنی، سیر و پیاز ) مصرف کنید مصرف ید را در رژیم غذایی خود را افزایش دهید
برای جلوگیری از عود علائم کم کاری تیروئید از خوردن غذاهایی مانند ( بذر کتان، کلم قمری، بادام زمینی، کلم پیچ، شلغم، سبزیجات خردل، خردل، ارزن، گل کلم، هلو، قهوه و اسفناج ) اجتناب کنید.
برخی غذا ها مانند ( شاخه بامبو، سویا، محصولات سویا، روغن کانولا، ترب کوهی، غذاهای دارای گلوتن، باباسو و سیب زمینی شیرین ) گواتروزن هستند. و برخی از مواد شیمیایی مانند ( آمیودارون، لیتیوم، پروپیل، سولفادیازین، کاربامازپین، تیواوراسیل، مینوسیکلین، اسید لوپانوئیک،  Phenobarbitone، Oxazolidines ) اگر از طریق مواد غذایی فراوری شده و یا دارو مصرف شوند سبب ایجاد گواتر می شوند. سویا مانع جذب داروهای تیروئید می شود.
سلنیوم یکی از مواد معدنی است که ممکن است به تنظیم عملکرد تیروئید کمک کند و در غذاهایی مانند ( آجیل برزیلی، ماهی تن، ماهی روغن و گوشت گاو وجود دارد یک فرد بزرگسال روزانه به 55 میکروگرم سلنیوم نیاز دارد.
در صورت شک به کم کاری تیروئید از منابع غذایی ید دار مانند ( نمک ید دار، ماست، ماهی های های آب شور و محصولات لبنی مانند ( شیر و پنیر ) مصرف کنید یک فرد بزرگسال 150 میکروگرم ید در روز نیاز دارد یک فنجان ماست 87/2 میکروگرم ید به بدن می رساند.
تیروزین یک اسید امینه ضروری برای تولید هورمون تیروئید است بسیاری از داروهای تیروئید حاوی تیروزین هستند و در مواد غذایی مانند ( ماهی های اقیانوس مانند ماهی تن و ماهی کاد، کلپ دریا و محصولات لبنی ( ماست و پنیر ) و بعضی از میوه ها مانند ( موز و آوکادو ) یافت می شود.
روی در روند تولید هورمون در غده تیروئید استفاده می شود و در ( غذاهایی مانند ( کبد گاو، گوشت گاو، گوشت بره، کدوی تابستان و مارچوبه ) یافت می شود.
مس با روی به تولید هورمون تیروئید کمک می کند عدم تعادل مس و روی در بدن روی سلامت تیروئید تاثیر می گذارد کدو در تابستان و کبد گاو منبع خوبی از مس هستند.
آهن نامشخص است ولی در کسانیکه کم کاری تیروئید دارند کم خونی و کمبود آهن شایع است لذا از غذاهای سرشار از آهن مانند ( لوبیا سبز، عدس، گوشت قرمز، کاهو، جعفری، آویشن و زردچوبه ) در کم کاری تیروئید استفاده کنید.
ویتامین C برای سوخت و ساز تیروزین ضروری است ویتامین E برای متابولیزه کردن سلنیوم نیاز است ویتامین  B معمولا در مبتلایان به کم کاری تیروئید پایین است و نقش مهمی در متابولیسم سلول دارد غلات سبوس دار ماهی و غذاهای دریایی، تخم مرغ، لبنیات و سبزیجات برگدار مقدار ویتامین E , B بالایی دارند میوه ها منابع سرشار از ویتامین C هستند. منابع ویتامین  A شامل ( جگر، تخم مرغ، سبزی های سبز رنگ و ماهی های روغنی، میوه های زرد و نارنجی ) می باشد و در کم کاری تیروئید نیاز است و هرچه میوه ها پر رنگ تر باشد ویتامین بیشتری دارد
پروتئین و فیبر برای کاهش علائم کم کاری تیروئید مفید هستند پروتئین در منابع (ماهی،  گوشت گاو، تخم مرغ، لبنیات و سبزیجات ) یافت می شود و منابع خوب فیبر در سبزیجات برگدار، لوبیا سبز و میوه های مختلف ( انجیر، سیب، آلو، مرکبات ) و غلات و آجیل یافت می شود ولی نباید فیبرها را در کم کاری تیروئید به مقدار خیلی زیاد مصرف کرد. زیرا در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد می شود.
از مصرف نوشیدنی های کافئین دار و قند های ساده ( شکر، قند و شیرینی جات ) پرهیز کنید.
اسید های چرب امگا 3 که منبع غنی آن ها ماهی های روغنی آب ها ی سرد است در تخفیف علائم کم کاری تیروئید موثر است.
از نمک در پایان پخت غذا استفاده کنید  زیرا ید غذا در هنگام برداشتن درب غذا با بخار خارج می شود نمک ید دار را در شیشه های غیر شفاف و در تاریکی نگه دارید.

از دست دادن وزن در کم کاری تیروئید

از دست دادن وزن یک معامله بزرگ در کاهش کم کاری تیروئید است زیرا افراد چاق در معرض ابتلا به بیماری های تهدید کننده حیات مانند کم کاری تیروئید هستند خوردن یک رژیم غذایی متعادل و با ید بالا همراه با ورزش های مناسب می تواند به حفظ یک زندگی سالم در کم کاری تیروئید کمک می کند رژیم غذایی و ورزش نه تنها کمک می کند تا تیروئید به خوبی عمل کند بلکه در سلامتی کل بدن نیز موثر است از وعده های غذایی کوچک و مکرر استفاده کنید مطالعات نشان داده است که خوردن 5 – 6 وعده غذایی کوچک در روز در کاهش وزن و دفع کردن علائم کم کاری تیروئید موثر است از آنجایی که ابتلا به کم کاری تیروئید می تواند سبب کند شدن متابولیسم بدن شود لذا حفظ یک رژیم غذایی مناسب کم کاری تیروئید،  می تواند زندگی شما را نجات دهد.

گروه های زیر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کم کاری تیروئید هستند 

افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی و یا کسانیکه پدر، مادر، پدربزرگ و مادر بزرگ آنها به یک نوع بیماری خود ایمنی مبتلا باشند.
افرادی که تیروئیدکتومی ( حذف تیروئید ) شده اند و یا قسمتی از تیروئید را برداشته اند.
افرادی که سابقه تشعشع به گردن و قسمت بالای قفسه سینه دارند.
افرادی که از ید رادیواکتیو و یا پرتو درمانی استفاده کرده اند.
زنان بعد از زایمان شانس ابتلا به کم کاری تیروئید دارند.
افراد که تحت درمان با داروهای ضد تیروئید هستند.
زنانکه بالای 50 سال دارند.

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان (علی)

  باسلام
  آقای دکتر ممنون ازاین اطلاعات کافی
  حدودچهارماه پیش پس ازآزمایش فهمیدم تیروییدم نزدیک سی هست به متخصص مراجعه کردم وقرص لیوکسین خارجی تجویز کردن
  روزی یکی
  بعدازسه ماه که مجددا آزمایش دادم تیروییدم شده بود سه صدم وتقریباتمام عوهرض بیماریم خوب شدند
  اما متخصص اینبار برام قرص ایرانی تجویز کردن روزی یکی
  الان حدود دوهفتس مصرف کردم اما علایم بیماریم مجددا برگشتن
  نظرشما چیه?باید چکارکنم
  آیا همین رویه را ادامه بدم?
  ضمنا شصت وانگشت کناری پای راستم هم چندوقتیه که حالت بی حسی دارند
  آیا میتونه از تیروییدم باشه
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  باتشکر

 • با سلام
  ضعف و درد در عضلات و مفاصل می کند مربوط به کم کاری تیروئید باشد قرص لوتروکسین را مصرف کنید و یک ازمایش تیروئید مجدد بدهید اگر کنترل نبود باید توسط پزشک دوز داروی شما بیشتر شود

 • مهمان (فاطمه)

  بسيارعالي جامع وکاربردي بود متشکرم .

 • مهمان (ترانه)

  سلام آقای دکتر.من ۱۸سالمه و حدود ۶ساله که مشکل کم کاری تیرویید دارم.آخرین آزمایشی که انجام دادم tsh خونم ۲۵هزارم بود.این عدد خیلی خطرناکه؟

 • با سلام
  با متخصص غدد مشورت نمایید ممکن است داروی شما زیاد بوده و تیروئید شما به طرف پرکاری رفاته باشد

 • مهمان (شادی)

  باسلام وخسته نباشید من خانم 45ساله هستم کم کاری تیروئید دارم پنج سال یک قرص مصرف میکردم.طی دو ازمایش هردو یازده بوده تیروئیدم .روزانه باید چند قرص مصرف کنم تا تیروئیدم نرمال بشه؟

 • با سلام
  باید داروی شما تحت نظر متخصص غدد اضافه شود در ضمن ازمایش خود را در یک ازمایش دیگری نیز انجام دهید تا مطمئن شوید

 • مهمان (رضا)

  سلام جناب دکتر فتحی
  من چند سالی هست که از خیلی زود دچار عصبانیت میشوم به طوری که باعث رنجش اول خودم و بعد اطرافیانم میشم
  پیگیر دلیل این مسئله هستم که به مسئله کم کاری غده تیروئید شک کردم ضمن اینکه مادرم هم سابقه این بیماری رو داشتن
  سوالم اینه که برای تشخیص احتمالی این بیماری به چه متخصصی بایستی مراجعه کنم؟
  با تشکر

 • با سلام
  نزد پزشک متخصص غدد یا داخلی بروید

 • مهمان (سهیلا)

  سلام من کم کاری تیروئد دارم البته خیلی کم صبحا نصف قرص میخورم بعد دوهفته یه گلو درد شدید گرفتم میتونه به قرصام ربط داشته باشه

بارگذاری بیشتر ...
سخن روز
سردرد هاي تنشي هم به شکل پراکنده و نامنظم بروز مي کنند و هم به شکل مزمن و حاد گريبان افراد را مي گيرد.
سرد و گرم کردن پيشاني به کمک يک حوله يا ماساژ آرام شقيقه و گيجگاه مي تواند تاثير بسزايي در تسکين درد هاي تنشي داشته باشد.
ميوه تمشک براي تقويت حافظه مفيد است.
اگر استفاده از کرم هاي ضد چروک بعد از 25 سالگي شروع شود اکسيداسيون ها کمتر سبب چروک پوست مي شوند.
گوجه فرنگي در پيشگيري از سرطان بسيار موثر است و حاوي سه آنتي اکسيدان مهم بتاکاروتن، ليکوپن و ويتامين C
سودا، قهوه، چاي و غذاهاي شيرين باعث تغيير رنگ و لکه دار کردن دندان ها مي شوند.
بهترين زمان براي خواب، از ساعت 10 شب تا 6 صبح است.
مصرف شير پيش از خواب به دليل دارا بودن سروتونين براي آرامش اعصاب توصيه مي گردد.
مصرف کاهو براي پيشگيري از انواع سرطان ها مفيد است.

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com