خارش مقعد - علت، تشخیص و درمان

کرمک عامل خارش پشت در در کودکانخارش مقعد یک مشکل شایع است. خارش، واقع در مقعد یا فقط بر روی پوست اطراف مقعد رخ می دهد اغلب شدید و ممکن است با یک احساس قوی نیاز به خراش همراه باشد. خارش مقعد ممکن است برای شما شرم آور و ناراحت کننده باشد. علل خارش مقعد، بسیاری از مشکلات پوست، شستن بیش از حد یا بواسیر می باشد.

اگر چه خارش ممکن است در واکنش به مواد شیمیایی موجود در مدفوع باشد و اغلب سبب التهاب ناحیه مقعد می شود ضربه مستقیم در اثر خاراندن و حضور رطوبت، سبب شدت خارش مقعد و افزایش میزان التهاب می شود. اگر خارش مقعد مداوم باشد با دکتر خود صحبت کنید. با درمان و اقدامات مناسب، بسیاری از افراد از خارش مقعد رهایی کامل پیدا می کنند.

علائم خارش مقعد

خارش مقعد ممکن است با سوزش و درد همراه است. خارش و سوزش ممکن است موقت یا مزمن باشد
اغلب خارش مقعد به مراقبت پزشکی نیاز ندارد.
خارش مقعد شدید و یا بیش از یک تا دو ماه طول می کشد.
ممکن است خونریزی از مقعد وجود داشته باشد.
شما نمی توانند بفهمید که چه چیزی باعث خارش مداوم است.
خارش مقعد مداوم ممکن است به یک بیماری پوستی و یا مشکل دیگری مربوط باشد که نیاز به درمان پزشکی دارد.
سوزش پوست - اصطکاک و رطوبت می تواند پوست حساس مقعد را تحریک کند این تحریک گاهی اوقات باعث خارش مقعد می شود عطر، رنگ و عوامل نرم کننده در محصولاتی مانند صابون و کاغذ توالت همچنین ممکن است سبب تحریک و خارش مقعد را آغاز کند استفاده بیش از حد از این محصولات اغلب مشکل بدتر می کند.
گوارش و مشکلات -  حملات مکرر اسهال می تواند سبب تحریک مقعد و خارش شود نشت تصادفی از مدفوع، دفع ناخواسته مدفوع یا بی اختیاری مدفوع از عوامل مؤثر است.
هموروئید - هموروئید اغلب در نتیجه زور زدن در هنگام دفع مدفوع اتفاق می افتد خارش مقعد می تواند یک علامت از بواسیر باشد.
عفونت - عفونت های منتقله از راه جنسی نیز ممکن است مقعد را درگیر و باعث خارش مقعد شود در کودکان، انگل کرمک می تواند باعث خارش مداوم مقعد شود افراد بزرگسال خانواده نیز می تواند آلوده شوند سایر انگل ها ممکن است خارش مشابهی ایجاد کند عفونت مخمر، که معمولا در زنان تاثیر می گذارد می تواند سبب خارش در ناحیه مقعد شود.
شقاق مقعد - شقاق مقعد می تواند سبب خارش مقعد شود.
بیماری های پوستی - گاهی اوقات، خارش مقعد در نتیجه یک بیماری پوستی خاص، مانند پسوریازیس و یا درماتیت تماسی می باشد.
تومورهای مقعد - به ندرت، تومورهای خوش خیم یا سرطانی در اطراف مقعد ممکن است منجر به خارش مقعد شود.
درمان با آنتی بیوتیک نیز می تواند سبب عفونت مخمر و سوزش مقعد شود.
پسوریازیس همچنین می توانید مقعد را تحریک کند.
فیستول - سوراخ غیر طبیعی ( فیستول ) از روده کوچک و روده بزرگ به پوست اطراف مقعد می تواند در اثر بیماری کرون تشکیل شود و از این فیستول مایعات نشت و سبب تحریک ناحیه مقعد می شود.

تشخیص علت خارش

پزشک ممکن است با پرسیدن از شما در مورد نشانه های بیماری، علت خارش را تشخیص دهد. اگر علت خارش مشخص نیست، دکتر شما ممکن است شما را به یک متخصص متخصص پوست برای ارزیابی بیشتر ارجاع دهد معاینه مقعدی ممکن است لازم شود سایر آزمایشات مانند پروکتوسکوپی و یا کولونوسکوپی برای مشاهده بیشتر دستگاه گوارش، گاهی اوقات برای شناسایی علت خارش مقعد مورد نیاز است. با این حال، علت دقیق خارش ممکن است هرگز شناخته نشود.

درمان خارش مقعد

درمان خارش مقعد بستگی به علت مشکل دارد. و درمان ممکن است شامل اقدامات مراقبت از خود، تغییرات رژیم غذایی، درمان عفونت یا به ندرت جراحی نیاز باشد.
داروهایی که ممکن است کمک کند عبارتند از:
هیدروکورتیزون - کرم یا پماد حاوی هیدروکورتیزون به منظور کاهش التهاب و خارش استفاده می شود.
پماد حفاظتی اکسید روی ( Desitin،  Balmex ) نیز ممکن است کمک کند.
آنتی هیستامین - اگر علائم شما در شب بدتر می شود پزشک شما ممکن است یک آنتی هیستامین برای کاهش خارش، تا زمانی که درمان های موضعی اثر کند تجویز نماید.
درمان ضد انگل - چند دارو برای درمان عفونت کرمک وجود دارد یک دوز واحد دارو ممکن است عفونت را درمان کند اما اغلب دوز دوم یک تا دو هفته بعد تکرار می شود.
با درمان مناسب، خارش مقعد در کمتر از یک هفته در بسیاری از افراد تسکین می یابد. خارش مقعدی که بیش از یک تا دو ماه ادامه یابد نیاز به ارزیابی توسط متخصص دارد.
محصولات مورد استفاده در درمان خارش مقعد مانند پماد، کرم، ژل، شیاف، فوم و پد در دسترس می باشد.
پماد، کرم، ژل - زمانی که اطراف مقعد مورد استفاده قرار می گیرد باید به صورت یک پوشش نازک استفاده شود.
بی حس کننده موضعی - بی حس کننده موضعی به طور موقت سبب تسکین درد، سوزش و خارش می شود استفاده از این محصولات باید به منطقه اطراف و انتهای مقعد محدود شده باشد. بی حس کننده موضعی می تواند سبب واکنش های آلرژیک با سوزش و خارش شود. بنابراین، اگر سوزش و خارش افزایش یابد باید استفاده از بی حسی موضعی متوقف شود.
نمونه هایی از بی حس کننده موضعی عبارتند از:
بنزوکائین 5٪ تا 20٪
الکل بنزیل 5٪ تا 20٪
dibucaine 0.25٪ به 1.0٪ (Nupercainal)
dyclonine 0.5٪ به 1.0٪
لیدوکائین (Xylocaine) 2٪ تا 5٪
pramoxine 1.0٪
تتراکائین 0.5٪ به 5.0٪
مواد قابض - مواد قابض باعث انعقاد ( تجمع ) پروتئین ها در سلول های پوست اطراف مقعد و یا بافت پوشاننده کانال مقعد می شود. این عمل سبب خشکی پوست که به نوبه خود به تسکین سوزش، خارش و درد کمک می کند.
نمونه هایی از مواد قابض عبارتند از:
کالامین 5٪ تا 25٪
اکسید روی 5٪ تا 25٪     
ضد عفونی کننده ها - ضد عفونی کننده ها مانع از رشد باکتری ها و موجودات دیگر می شود. با این حال، معلوم نیست که آیا ضد عفونی کننده ها موثرتر از آب و صابون باشد.
نمونه هایی از ضد عفونی کننده ها عبارتند از:
اسید بوریک
hydrastis
فنل
کلرید benzalkonium
کلرید cetylpyridinium
کلرید benzethonium
رزورسینول
کراتولیتیک ها Keratolytics - مواد شیمیایی که باعث از هم پاشیدن لایه های بیرونی پوست می شود و این فروپاشی اجازه می دهد تا داروهایی که در مقعد و اطراف مقعد استفاده می شود به بافت های عمیق تر نفوذ بیشتری پیدا کند.
دو keratolytics تایید استفاده می شود:
آلومینیوم کلردکسی آلانتوئینات (alcloxa) 0.2٪ به 2.0٪
رزورسینول 1٪ تا 3٪
ضد دردها - فرآورده های ضد درد، مانند محصولات بی حس کننده، تسکین دهنده درد، خارش و سوزش با فشار روی گیرنده های درد در اعصاب می شود.
نمونه هایی از مسکن ها عبارتند از:
منتول 0.1٪ به 1.0٪ (بیشتر از 1.0٪ است توصیه نمی شود)
کافور 0.1٪ به 3٪ (بیشتر از 3٪ توصیه نمی شود)
juniper tar 1٪ تا 5٪
تنگ کننده های عروقی - منقبض کننده مواد شیمیایی شبیه اپی نفرین، اعمال شده به مقعد، سبب منقبض شدن شریان و عروق خونی را کوچک تر می کند که ممکن است تورم را کاهش دهد. آنها همچنین ممکن است درد و خارش به علت اثر بی حس کننده ملایم خود کاهش دهد.
منقبض کننده های شریانی اعمال شده به منطقه اطراف مقعد - بر خلاف تنگ کننده های عروقی که به صورت خوراکی یا تزریق مصرف می شود با یک احتمال، سبب ایجاد عوارض جانبی جدی مانند فشار خون بالا، عصبی بودن، لرزش، بیخوابی و تشدید دیابت یا پرکاری تیروئید می شود.
نمونه هایی تنگ کننده های عروقی عبارتند از:
سولفات افدرین 0.1٪ به 1.25٪
اپی نفرین 0.005٪ به 0.01٪
فنیل افرین 0.25٪
مواد محافظ - مواد محافظ از تحریک منطقه اطراف مقعد با تشکیل یک مانع فیزیکی بر روی پوست جلوگیری می کند و مانع از تماس مایع یا مدفوع خارج شده از مقعد با پوست می شود. لذا خارش، درد و سوزش را کاهش می دهد.
نمونه هایی از مواد محافظ عبارتند از:
ژل هیدروکسید آلومینیوم
کره کاکائو
گلیسیرین
kaolin
روغن های معدنی ( Balneol )
وازلین سفید
لانولین
نشاسته
اکسید روی (  Desitin) و یا کالامین ( که حاوی اکسید روی ) در غلظت های تا 25٪ می باشد
روغن کبد ماهی cod یا روغن کبد کوسه ماهی اگر مقدار ویتامین A 10000 واحد USP / روز باشد.

مطالب مرتبط

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان (حدیث)

  سلام آقایه دکتر من سه شبه خارش دارم از طرفی بهداشت فردیم خوبه و همش ناراحتم که نکنه کم کاری از من بوده. من فقط شبا این مشکل و دارم تا حدی که خوابم نمیره

 • سلام
  یک تست برای کلیه، کبد، تیروئید و کم خونی انجام دهید اگر مشکلی نبود احتمالا خشکی پوست دارید که باید بعد از حمام بدن را خشک کرده و از یک لوسیون مرطوب کننده در محل خارش استفاده نمایید

 • مهمان (هادی)

  باسلام
  چند وقت پیش هنگامی ک دستشویی میرفتم همراه با خروج مدفوع سوزش داشتم و بر روی مدفوع خون مشاهده میکردم ولی باگذشت زمان در حال حاضر وقتی به دستشویی میرم و هنگام شسشتن خوم خارش های شدیدی در دهانه مقعد دارم و پس از چند دقه این خارش همچنان ادامه دارد لطفا راهنمایی کنید!
  سپاسگزارم

 • با سلام
  احتمال هموروئید داخلی وجود دارد به پزشک متخصص جراحی مراجعه نمایید

 • مهمان (تنها)

  سلام وقتتون بخير مدتي هست احساس سوزش شديد از ناحيه مقعد دارم و هنگام رفتن به توالت و دفع خيلي اذيت ميشم و اكثرا خون مياد از مقعدم ممنون ميشم راهنماييم كنيد كه بايد چيكار كنم الان ٢ماه ميشه كه اينجوريم

 • احتمال شقاق وجود دارد بعد از دستشویی در اب ولرم برای 10 دقیقه بنشینید سپس بعد از خشک کردن از پماد انتی هموروئید به صورت استعمالی استفاده کنید و رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از یبوست داشته باشید و در صورت داشتن یبوست از یک ملین به صورت موقت استفاده نمایید اگر بهبودی حاصل نشد به پزشک مراجعه نمایید

 • مهمان (محسن)

  سلام 6 ماهی میشه از مشکلان روده رنج میبرم تا اینکه با سوزش و خارش شدید به پزشک مراجعه کردم بعداز مایینه فهمیدم شقاقه بعد از استفاده دارو هایی بود مثل انتی همورید و انتی فیشر خوب نشد هنوز سوزش و درد داشتم دردش کمتر شده بود ولی خسته ام کرده بود برا همین پیش دکتر رفتم برای عمل پس از معاینه گفت شقاقت خوب شده وای من هنوز سوزش و خارش تشخیص داد که انگلم هم دارم قرص مبندازول برام نوشت استفاده کردم ولی هنوز نتیجه نگرفت راهنمایی کنید (به دلیل دیر هضم کردن و سفت کار کردن شکم و آف زیاد دهان به نزد دکتر مراجعه کردم پس از معاینه زخم معده و التهاب روده هم داشتم که درحال درمانم اما سوزش و خارش معقد اقعا خستم کرده ) لطفا راهنمایی کنید

 • با سلام
  برای درمان انگل گاهی یک دوره درمان کافی نیست و گاهی نیز نیاز است که خانوادگی درمان انجام شود ولی چون شما یبوست دارید احتمال شقاق مجدد نیز وجود دارد لذا باید از مواد غذایی ضد یبوست مانند ( فیبرهای غذایی و میوه جات ) استفاده کنید و از یک مسهل گیاهی نیز روزانه یک عدد با نسخه پزشک برای یک ماه می توانید استفاده نمایید و پماد آنتی هموروئید نیز استفاده نمایید.

 • مهمان (شاهین)

  درود.اقای دکتر من یه دو ماهی میشه خارش مقعد دارم..بعد از خاروندن هم باز خارش و سوزشش بیشتر میشه.اطراف مقعدم هم قرمز شده و التهاب داره.زمان دست شویی کردن هم خارش دارم.همچنین زمان خواب.لطفا راهنمآیی بفرمایید..در صمن از چه دارویی میتونم استفاده کنم.خارج از کشور هستم.بعضی از دارو ها اینجا پیدا نمیشه.با سپاس

 • با سلام
  احتمال انگل کرمک وجود دارد اگر دسترسی به پزشک ندارید یک عدد قرص مبندازول استفاده کنید و یک هفته بعد نیز یک عدد مصرف نمایید

بارگذاری بیشتر ...
سخن روز
سردرد هاي تنشي هم به شکل پراکنده و نامنظم بروز مي کنند و هم به شکل مزمن و حاد گريبان افراد را مي گيرد.
سرد و گرم کردن پيشاني به کمک يک حوله يا ماساژ آرام شقيقه و گيجگاه مي تواند تاثير بسزايي در تسکين درد هاي تنشي داشته باشد.
ميوه تمشک براي تقويت حافظه مفيد است.
اگر استفاده از کرم هاي ضد چروک بعد از 25 سالگي شروع شود اکسيداسيون ها کمتر سبب چروک پوست مي شوند.
گوجه فرنگي در پيشگيري از سرطان بسيار موثر است و حاوي سه آنتي اکسيدان مهم بتاکاروتن، ليکوپن و ويتامين C
سودا، قهوه، چاي و غذاهاي شيرين باعث تغيير رنگ و لکه دار کردن دندان ها مي شوند.
بهترين زمان براي خواب، از ساعت 10 شب تا 6 صبح است.
مصرف شير پيش از خواب به دليل دارا بودن سروتونين براي آرامش اعصاب توصيه مي گردد.
مصرف کاهو براي پيشگيري از انواع سرطان ها مفيد است.

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com