درد در سمت راست قفسه سینه

درد قفسه سینهدرد در سمت راست قفسه سینه ممکن است نشان دهنده شرایط پزشکی جدی باشد که معمولاً به قلب مربوط نیست اما شامل علل مختلفی است اگر شما تجربه درد قفسه سینه سمت راست غیر قابل توضیح دارید شما باید بلافاصله با دکتر خود تماس بگیرید.


در اغلب موارد، درد قفسه سینه بلافاصله با شروع حمله قلبی است اما آنها همچنین می توانند علائم دیگری از شرایط پزشکی همراه باشد درد قفسه سینه هرگز نباید نادیده گرفته شود درد در سمت چپ قفسه سینه به طور معمول به شرایط زمینه ای قلبی مرتبط است و درد در سمت راست قفسه سینه نشان دهنده مشکلات جدی سلامت می باشد بنابر این، درد در سمت راست قفسه سینه به خصوص در افراد مسن نباید نادیده گرفته شود.
بر اساس تحقیقات انجام شده توسط مراکز کنترل بیماری ها (CDC  ) و موسسه ملی بهداشت ( NIH )، درد قفسه سینه یک نشانه معمول گزارش شده است از آنجا که قلب در سمت چپ حفره قفسه سینه قرار گرفته است مردم به طور معمول درد در این منطقه را نگران کننده و مرتبط با مشکلات قلبی می دانند جالب توجه است، مردم درد در سمت راست قفسه سینه، را در ارتباط با التهاب کیسه صفرا، التهاب کبد و آنژین می دانند آنژین صدری درد قفسه سینه است که نشان دهنده عدم جریان خون به عضله قلب است که ممکن است به توجه فوری پزشکی نیاز داشته باشد.

علل درد در سمت راست قفسه سینه

علل درد در سمت راست قفسه سینه متنوع و عبارت از اثرات فعالیت بیش از حد فیزیکی تا عفونت ها و بیماری های زمینه ای می باشد در اینجا برخی  از علل آورده می شود.
عفونت ویروسی: عفونت با ویروس های مسئول سرماخوردگی یا آنفولانزا نیز به درد در سمت راست سمت قفسه سینه مرتبط هستند درد قفسه سینه ممکن است با تنفس عمیق و سرفه بارزتر شود
 التهاب معده: معده، یا التهاب دیواره معده، معمولاً پس از گرسنگی و یا مصرف الکل بیش از حد رخ می دهد و ممکن است باعث درد شکم و درد در سمت راست قفسه سینه شود.
التهاب پلور: التهاب بافت پلور که ریه ها را احاطه کرده می تواند درد در سمت راست قفسه سینه ایجاد کند و در برخی موارد درد با تنفس عمیق و سرفه بدتر می شود.
بیماری های کیسه صفرا: حملات کیسه صفرا اغلب به عنوان درد در سمت راست قفسه سینه به علت التهاب کیسه صفرا آشکار می شود که بعد از خوردن غذاهای غنی از چربی قابل توجه تر هستند همچنین شما می توانید درد را تجربه کنید اگر سنگ کیسه صفرا در مجرای صفرا وارد شود.
اختلالات دستگاه گوارش: اختلالات دستگاه گوارش شامل مری و اغلب سبب سفت کردن قفسه سینه می شود که می تواند با درد در سمت راست قفسه سینه آشکار شود.
التهاب کبد و هپاتیت: التهاب کبد می تواند باعث ظاهرشدن درد در قفسه سینه، و همچنین درد در شانه راست و یا درد در سمت راست قفسه صدری و پشت شود به طور مشابه، درد قفسه سینه سمت راست ممکن است به دلیل هپاتیت، که یک بیماری است که باعث ورم و التهاب کبد می شود پزشکان به منظور تشخیص هپاتیت نیاز به انجام آزمایش های پزشکی دارند.
آسیب: آسیب های اخیر، از جمله یک جابه جایی کوچک دنده یا یک مشکل گردن، ممکن است علل درد قفسه سینه در سمت راست باشد.
اختلال عملکرد پانکراس: التهاب لوزالمعده می تواند به تورم شکم که ممکن است درد قفسه سینه را ایجاد نماید.
بیماری رفلکس مری: GERD یک بیماری مزمن است که در آن محتویات معده به بالای مری جریان دارد سوزش مری می تواند سبب درد قفسه سینه شود.
تومورهای قفسه سینه: تومورهایی که در ریه ها و یا در مناطق اطراف آن توسعه می یابد می تواند به درد در سمت راست قفسه سینه منجر شود.
عوارض جانبی آنتی اسید ها: مصرف طولانی مدت آنتی اسیدها، با درد در سمت راست قفسه سینه مرتبط است.
فشار بیش از حد: فعالیت های شدید که نیاز به استفاده از عضلات قفسه سینه  دارد ممکن است به درد در سمت راست قفسه سینه منجر شود دردی است که احتمالاً به درد عضلانی مرتبط و آن ممکن است با حرکات خاص، بدتر شود.
استرس: استرس می تواند سبب اختلالات دستگاه گوارش شده که منجر به تشدید درد در سمت راست قفسه سینه می شود برخی از عوامل استرس زا کلیدی مانند کار، مدرسه و یا مشکلات خانوادگی است.
آسیب به عضلات: آسیب به عضلات یا رباط ها در قفسه سینه و جراحات وارده به قفسه سینه ممکن است به درد سمت راست قفسه سینه منجر شود.
انسداد مواد غذایی: انسداد مری با غذا یا نوشیدنی باعث احتقان شده که می تواند به درد در سمت راست قفسه سینه منجر شود.

عوارض مرتبط با درد در سمت راست قفسه سینه

در کنار درد در سمت راست قفسه سینه ممکن است نشانه های دیگری را تجربه کنید. این علائم به طور خود حل و فصل شده و یک باره درد قفسه سینه و بیماری های زمینه ای که باعث آن شده کاهش می یابد.
این نشانه ها عبارتند از:
احساس سوزش در قفسه سینه و زیر قفسه سینه.
رفلکس اسید به دهان.
اشکال در بلع.
تنفس دردناک در حال دراز کشیدن.
درد قفسه سینه در هنگام تغییر موقعیت بدن.

چه زمانی در درد قفسه سینه باید یک دکتر را ببینید؟

اگر درد قفسه سینه شما توسط فعالیت بدنی یا وضعیت های پزشکی شناخته شده دور نمی شود شما باید دنبال توجه پزشکی باشید در واقع، اگر شما تجربه درد قفسه سینه ناگهانی که قادر به از بین رفتن با استفاده از داروهای ضد التهاب و یا دیگر داروها نیست باید بلافاصله از دکتر خود کمک بگیرید.
اگر احساس درد قفسه سینه در ترکیب با علائم زیر بود شما باید برای کمک های فوری پزشکی با اورژانس تماس بگیرید:
فشار ناگهانی، تنگی و فشار خرد کردن زیر استخوان سینه.
درد قفسه سینه که به بازوی چپ، پشت یا فک شما کشیده شود.
پس از مدت طولانی عدم فعالیت، درد ناگهانی و تیز در قفسه سینه که با اشکال در تنفس همراه باشد
ضربان قلب تند، احساس سبکی سر، تهوع، تنفس سریع، سردرگمی، پوست رنگ پریده و تعریق بیش از حد.
کاهش شدید ضربان قلب یا فشار خون.
اگر شما تجربه این علائم را همراه با درد قفسه سینه دارید شما باید با دکتر خود تماس بگیرید:
لرز، تب یا سرفه، خلط رنگی سبز یا زرد.
اشکال در بلع.
درد قفسه سینه مداوم و شدید.

مطالب مرتبط

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان (nc)

  سلام. من ابتدا سرما خوردم و بعد خوب شدم ولی سرفه هام سه هفته است قطع نشده و مدام در طول روز سرفه میزنم و در خواب سرفه هام کاملا قطع میشه و هنگام سرفه و عطسه احساس میکنم سمت راست قفسه سینه ام تیر میکشه و یکمی هم خلط تو گلوم احساس میکنم متخصص رفتم خوب نشدم به نظرتون من چم شده

 • با سلام برای نظر نیاز به معاینه می باشد

 • مهمان (محمدرضا)

  سلام محمدرضا هستم 16ساله گاهی اوقات نوک سینه سمت راستم میسوزد
  در ضمن دچار اضافه وزن نزدیک به چاقی نیز هستم

 • مهمان (علی)

  سلام
  من از خواب بیدار شدم با درد شدید از قفسه سمت راست مواجه شدم حالا چی کار کنم که یکم اروم بگیر درد سینم با تنفسم دردش بیشتر میشه

 • مهمان (دانشجو)

  سلام اقای دکتر من کم خونی شدیددارم دکتربرام آمپول تقویتی ب ۱۲تجویزکردندبعداز آخرین آمپولی که زدم بلافاصله دردی درناحیه سینه ب طورتیزاحساس کردم موقت بود ولی چندساعت بود یعنی ب راحتی متوجه اش نمیشدم باانجام فعالیت و...متوجه این دردمیشدم بعددوروزان دردرفت ولی همچنان دندنده هام صبح که بلندمیشم دردمیکنه .ولی باشروع فعالیتروزانه دردنمیکنه .ولی بعضی اوقات کهعالیت میکنم طرف راستم ی حالت فشارو دردی بین دنده هام احساس میکنم دنده های طرف راست لاغراندام هم هستم لطفاراهنماییم کنیددوهفته هست که اینگونه هستم

 • مهمان (فاطمه)

  سلام اقاي دكتر خسته نباشي من الان سه هفتست كه خلط پست گلو دارم وبعضي وقتا سرفه خشم وبعضي وقتا خلط دار وكمي هم قفسه سينه راستنم درد مياد دكتر عمومي رفتم گفت ويروس جديده يكم دير از بدن ادم ميره به نظر شما من چيكار كنم تا زودتر خوب بشم ايا باز به دكتر برم يا نه؟؟؟؟؟

 • مهمان (hossein)

  سلام
  من 36 سالمه الان حدود یک سالیه که در قسمت سمت راست سینه و یه کم بالاتر گاها احساس درد می کنم البته من شغلم یه جوری استرس خیلی بالا داره هر مو قع استرسم بیشتر میشه درد شروع میشه الان 1.5 ماه هست تقریبا شغل پذ استرس رو کنار گذاشتم ولی بازم گاهی درد میکنه البته هر موقع به چیز ناراحت کننده ای می بینم یا فکر می کنم شروع میشه ، کبد چرب گرید 2 هم دارم

 • مهمان (جوادنیا)

  سلام اقای دکتر.خسته نباشید.من درد بسیار شدیدی در پشت بدنم یک وجب از کتف پایینتر دارم که با نفس کشیدن این درد بیشتر حس میشه و حتی برای تکان خوردن و بلند شدن این درد همراه دارم.ایا احتیاجی به دکتر هست یا درد گرفتگی است ممنون از راهنمایی و وقتی که صرف میکنید

 • با سلام احتمال التهاب بین دنده ای بالا است به پزشک مراجعه نمایید تا معاینه انجام شود

 • مهمان (نادیا فتحی)

  با سلام خدمت شما آقای دکتر
  من دیشب در مهمانی بودم مقدار كمی غذا و کیک خوردم بعد از بازگشت به منزل زیر سینه راستم شروع به درد کرد و این درد کم کم زیاد شد احساس درد شدید زیر دنده هام احساس می کردم که درد به حالت تیر کشیدن تا نواحی ناف هم میرفت، خیلی عذاب آور بود به خود می پیچیدم و زیر سینه راست و نواحی دنده را ماساژ می دادم ناگفته نماند در همان نواحی جوش هایی زیر پوستی سیاهی زده ام که متور شده اند
  ممنون میشم که علت درد رو بدونم و باید به دکتر پوست یا گوارش مراجعه کنم؟

بارگذاری بیشتر ...

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com