چرا نوشیدن الکل به معده شما آسیب می زند؟

درد شکم در اثر مصرف الکلمعده شما پس از نوشیدن الکل می تواند به دلیل پوشش آسیب داخلی معده صدمه ببیند درد معده پس از نوشیدن الکل یک علامت شایع پس از شروع نوشیدن است نوشیدنی های الکلی در ابتدا روی دستگاه گوارش قبل از بقیه بدن تاثیر می گذارد.

جذب مزمن الکل می تواند ساختار و عملکرد دستگاه گوارش را تغییر دهد و منجر به درد شکم، دل درد، سوزش سر دل و رفلکس اسید شود. درد معده نیز ممکن است نشانه ای از چیزی جدی تر از یک ناراحتی ناشی از مصرف الکل باشد از این رو مهم است که بدانید چه علل احتمالی باعث درد معده می شوند و چه درمان و راه هایی برای جلوگیری از آن وجود دارد.

چرا الکل باعث درد معده می شود؟

الکل یک ماده شیمیایی است که به سرعت در بدن متابولیزه می شود و برای تولید گونه های اکسیژن فعال شناخته شده است و باعث آسیب اکسیداتیو به سلول ها و بافت در دستگاه گوارش می شود.
یک لایه از سلول های پوشش سمت درونی معده و روده را فراهم می کند که یک سد محافظ برای موادی است که از طریق دستگاه گوارش منتقل می شوند این پوشش داخلی نفوذ پذیر انتخابی است و اجازه می دهد تا تنها مواد مغذی مهم جذب شوند هنگامی که این مانع مختل می شود التهاب می تواند رخ دهد و منجر به درد معده پس از نوشیدن الکل شود مکانیسم های احتمالی که تولید درد معده می کنند عبارتند از:
مصرف الکل بیش از حد یا نوشیدن مکرر می تواند باعث التهاب معده یا گاستریت شود که می تواند به زخم معده منجر شود این می توند باعث کرامپ های شدید و درد معده شود و گاهی اوقات، سبب خونریزی حاد می شود.
اعتیاد به الکل نیز می تواند سبب انقباض پوشش معده (مخاط) شود که ترشح اسیدهای معده را کاهش می دهد از دست دادن اسیدهای معده می تواند ریسک عفونت معده توسط باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری، زخم معده و التهاب (ورم معده) را افزایش دهد.
مصرف مزمن الکل ممکن است سبب بیماری التهابی روده شود که اغلب با درد شکم و اسهال آشکار می شود.
مصرف الکل نیز می تواند سبب التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) شود که می تواند باعث دردهای شدید شکمی شود این ها اغلب با تهوع و استفراغ همراه است.
درد معده پس از نوشیدن الکل نیز ممکن است سبب کوله سیستیت مزمن، بیماری کیسه صفرا شود این بیماری با تشکیل سنگ در کیسه صفرا مشخص می شود که به عنوان سنگ کیسه صفرا شناخته شده است.
از سوی دیگر، کولیک صفراوی و یا انقباض کیسه صفرا باعث درد مداوم در قسمت راست بالای شکم و با انتشار به پشت است همچنین می توانید چند ساعت پس از نوشیدن الکل شروع شود.
الکلیسم مزمن می تواند سبب آسیب کبد یا بیماری کبد الکلی شود که ممکن است سبب بزرگ شدن کبد، التهاب و درد شکم شود.

راه هایی برای تسکین و درمان درد معده

یک شب پس از نوشیدن الکل، درد معده و سایر علائم خماری می تواند نگران کننده باشد اگر چه این گاهی اوقات ممکن است خود به خود حل و فصل شود راه هایی برای کاهش درد و احساس بهتر شدن وجود دارد که شامل:
نوشیدن مقدار زیادی آب برای ماندن هیدراته.
با خوردن سوپ یا آب میوه مایعات از دست رفته، نمک، ویتامین و مواد معدنی را جایگزین نمایید شما همچنین می توانید عسل را به آب اضافه کنید زیرا اعتقاد بر این است الکل را سریعتر می سوزاند.
استراحت و خواب می تواند علائم خماری شامل درد معده را کاهش دهد.
خوردن یک رژیم غذایی متعادل یک روز پس از نوشیدن می تواند سطح قند خون را طبیعی نگه دارد که می تواند تهوع، استفراغ و درد معده را کاهش می دهد.
از مصرف داروهای غیراستروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) اجتناب کنید زیرا می تواند درد معده را آغاز کند.
برای جلوگیری از درد معده پس از نوشیدن الکل، خوردن مواد غذایی قبل از نوشیدن ازجذب سریع الکل در معده جلوگیری می کند.
برای جلوگیری از نوشیدن الکل در بین نوشیدن الکل یک لیوان آب بنوشید این امر نه تنها کمک خواهد کرد که هیدراته نگه بمانید بلکه به شما در جلوگیری از نوشیدن بیش از حد کمک خواهد کرد نوشیدن الکل را ترک کنید تا سالم بمانید.

کارهای بیشتر برای رفع درد معده

بهترین راه برای درمان درد معده پس از نوشیدن الکل کنترل عادت به نوشیدن بیش از حد و ترک الکل است نوشیدن بیش از حد الکل یک راه مطمئن برای آسیب به بدن است.
برخی از افراد که معتاد و یا وابسته به الکل می شوند به ویژه هنگامی که افسرده هستند یا تحت استرس هستند این مشکل باید شناخته و به آن توجه شود زیرا درمان علائم خماری فقط می توانید درمان موقت باشد اما این عادت ممکن است باقی بماند الکلیسم مزمن می تواند منجر به عوارض جدی شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.
گذشته از توجه پزشکی برای درمان مشکلات سلامت جسمی، همچنین باید یک سیستم پشتیبانی از مراکز خانواده، دوستان و توانبخشی که بتواند به آنها برای بهبود یافتن از سوء استفاده از الکل و اعتیاد به آن کمک کند این سیستم پشتیبانی می تواند به آنها با یک شیوه زندگی سالم و جلوگیری از بازگشت اعتیاد به الکل کمک کند.

از نوشیدن الکل اجتناب کنید

جلوگیری از نوشیدن الکل، به خصوص اگر آن باعث مشکلات سلامتی مانند درد معده شود برای اکثر افراد معتاد لازم است پرهیز از این ماده می تواند از تکرار علائم جلوگیری کند با این حال، افرادی که سابقه ای طولانی به الکل دارند آسیب به دستگاه گوارش، از جمله کبد، پانکراس و کیسه صفرا ممکن است برگشت ناپذیر باشد برای درمان وضعیت های زمینه ای باعث درد معده و دیگر علائم مرتبط مشاوره پزشکی مورد نیاز است.

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com