حقایقی در مورد قرص های خواب آور

داروهای خوابداروهای نسخه ای برای بی خوابی عبارتند از آرام بخش ها، داروهای تسکین دهنده و داروهای ضد اضطراب می باشد. پزشکان مصرف قرص های خواب آور برای بیش از دو تا سه هفته را توصیه نمی کنند زیرا سبب عادت می شود. مقدار و مدت زمان مصرف بسته به تشخیص بیماری، سابقه پزشکی و وضعیت فعلی بیمار متفاوت خواهد بود.

 

برخی از داروهای تجویزی خواب آور عبارتند از:

eszopiclone یا (Lunesta) - آرام بخش غیر بنزودیازپین
راملتون (Rozerem) - یک آگونیست گیرنده ملاتونین
ترازودون (Desyrel) - یک داروی ضد افسردگی از آنتاگونیست سروتونین و مهارکننده بازجذب (  SARI)
زالپلون (Sonata) - آرام بخش غیر بنزودیازپین و خواب آور
زولپیدم (Ambien) - خواب آور غیر بنزودیازپین
مطالعات نشان داده است که داروهای خواب آور سبب کوتاه کردن مدت زمان خواب رفتن، افزایش مدت زمان خواب، کاهش مقدار بیداری و بهبود کیفیت کلی خواب می شوند.
این داروها در موارد نادر، ممکن است واکنش های آلرژیک، تورم صورت و رفتارهای غیر معمول مانند ( رانندگی، پخت و پز و غذا خوردن در خواب ) شود. عوارض جانبی داروهای خواب با تجویز در بزرگسالان مسن تر بارزتر است و اغلب شامل خواب آلودگی بیش از حد، اختلال تفکر، سرگردانی در شب، اضطراب و مشکلات تعادل می باشد. اگر شما هر گونه عوارض جانبی نامطلوب را در هنگام مصرف داروهای خواب آور تجربه کردید بلافاصله با پزشک خود در میان بگذارید.
اگر بی خوابی مربوط به افسردگی است، یک داروی ضد افسردگی ممکن است مفید باشد.

داروهای بدون نسخه کمک کننده به خواب

آنتی هیستامین ها - بسیاری از مردم از داروهای بدون نسخه کمک کننده به خواب استفاده می کنند. تعداد زیادی از این داروها ی بدون نسخه شامل آنتی هیستامین ها هستند که می تواند سبب خواب آلودگی شود. اما آنتی هیستامین ها کیفیت خواب را کاهش می دهد و آنها می توانند دارای عوارض جانبی مانند ادامه خواب آلودگی در طول روز، خشکی دهان و تاری دید هستند.
ملاتونین - اگر چه ملاتونین یک دارو نیست ولی معمولا به عنوان کمک کننده به خواب استفاده می شود. ملاتونین یک مکمل غذایی است و در اکثر داروخانه ها موجود است.

منبع اختصاصی: www.foodregime.com

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com