شاخص توده بدن - محاسبه BMI

محاسبه شاخص توده بدنیک راه خوب برای تصمیم گیری در مورد اینکه وزن شما برای قدتان مناسب است محاسبه شاخص توده بدن (BMI) است شما و ارائه دهنده گان مراقبت های سلامت می توانید BMI را برای محاسبه مقدار چربی بدن استفاده کنید.

BMI در طبقه بندی چاقی، اضافه وزن و وزن سالم مفید است. چاق بودن فشار را بر روی قلب شما قرار می دهد و می تواند به مشکلات سلامتی جدی منجر شود که شامل:
آرتریت در زانوها و باسن
بیماری قلبی
فشار خون بالا
آپنه خواب
دیابت نوع 2
رگهای واریسی

شاخص توده بدن چگونه تعیین می شود

BMI تخمین می زند که شما چقدر وزن بر اساس قد خود دارید
بسیاری از وب سایت ها با محاسبه گر BMI این محاسبه را انجام می دهند که شما نیز از محاسبه گر شاخص توده بدن (BMI) در سایت رژیم سلامتی می توانید این محاسبه را انجام دهید.
شما همچنین می توانید آن را خودتان محاسبه کنید:
وزن خود را به کیلوگرم بدست آورید
و سپس بر مجذور قد خود به متر تقسیم کنید
به عنوان مثال، یک زن که وزن آن 122 کیلوگرم و 172 سانتی متر قد دارد شاخص توده بدنی 41 دارد.
از نمودار زیر برای دیدن رده BMI خود استفاده نمایید

BMI

دسته بندی

زیر 18.5

کمبود وزن

18.5 تا 24.9

سالم

25.0 - 29.9

اضافه وزن

30.0 - 39.9

چاق

بیش از 40

چاقی مفرط یا چاقی  با ریسک بالا

BMI همیشه بهترین راه است که شما می توانید تصمیم گیری کنید که آیا نیاز به کاهش وزن دارید اگر شما عضلات بیشتر یا کمتر از حد طبیعی دارید شاخص توده بدن شما نمی تواند معیار کاملی برای تهیین مقدار چربی بدن شما باشد.
بدن سازان. وزن ماهیچه بیشتری نسبت به چربی دارند افرادی که بسیار عضلانی هستند ممکن است BMI بالایی داشته باشند.
افراد مسن. در بزرگسالان مسن تر اغلب بهتر است که به جای یک BMI زیر 25 یک شاخص توده بدن بین 27 - 25 داشته باشند اگر شما مسن تر از 65 هستید برای مثال، شاخص توده بدنی کمی بالاتر ممکن است به محافظت از شما از نازک شدن استخوان ها (پوکی استخوان) کمک کند.
کودکان. در حالی که بسیاری از کودکان چاق هستند از این ماشین حساب BMI برای ارزیابی یک کودک استفاده نکنید با پزشک فرزندتان در مورد وزن مناسب برای سن فرزند خود بپرسید.
پزشک از چند روش برای تصمیم اضافه وزن استفاده می کنند پزشک و یا ارائه دهنده مراقبت های سلامت شما ممکن است نسبت دور کمر به دور باسن شما را در نظر بگیرد.
BMI خود به تنهایی نمی تواند خطر ابتلا به سلامت شما را پیش بینی کند اما بسیاری از کارشناسان می گویند که BMI بالاتر از 30 (چاقی) ناسالم است مهم نیست که چه BMI دارید ورزش می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت کمک کند به یاد داشته باشید که همیشه با پزشک خود قبل از شروع یک برنامه ورزشی صحبت کنید.

حقایق مدیریت وزن

شیوه زندگی ترکیبی از معقول خوردن با فعالیت بدنی منظم کلید سلامت خوب است.
برای بهترین حالت، بزرگسالان باید از به دست آوردن اضافه وزن جلوگیری، بسیاری نیاز به کاهش وزن و برخی به کاهش وزن مبتلا هستند.
اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلای فرد به فشار خون بالا، بیماری های قلبی، سکته، دیابت، انواع خاصی از مشکلات سرطان، ورم مفاصل و تنفس را افزایش می دهد.

توجه: وزن سالم عامل مهمی برای یک زندگی طولانی و سالم است.

چگونه مردم می توانند از BMI برای ارزیابی بدن خود استفاده کنند؟

در کودکان و بزرگسالان روش های مختلفی برای پیدا کردن وزن مناسب برای قد استفاده می شود بزرگسالان باید از BMI برای محاسبه استفاده کنند.
برخی ممکن است عضلات بسیار و چربی کمی داشته باشند.
BMI بالاتر از محدوده سلامت برای بیشتر مردم کمتر سالم است اما آن ممکن است خوب باشد اگر فرد دارای تعداد زیادی از عضلات، یک فرم بدن بزرگ و چربی کمی باشد.
اگر BMI فرد است بالاتر از محدوده سالم باشد او ممکن است از کاهش وزن بهره مند شود به خصوص اگر سایر عوامل خطر سلامت وجود داشته باشد.
افزایش نمایه توده بدنی کمی پایین تر از محدوده سالم هنوز هم ممکن است سالم باشد مگر اینکه آن منجر به بیماری شود.
هیچ معیار کامل و منفردی برای بدن کودکان وجود ندارد با این حال، بسیاری از کودکان اضافه وزن دارند اگر کسی نگرانی در مورد اندازه بدن کودک خود دارد با مراقبت های پزشک مراقب کودک صحبت کند.

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com