مرور اجمالی بر چاقی

خود را وزن کنید ایا چاقی دارید؟اصطلاح "چاقی" در جامعه بسیار بحث می شود و گاهی اوقات ممکن است روشن نباشد که منظور چیست. آیا چاقی به افرادی که اضافه وزن دارند یا دارای وزن بیش از حد هستند اشاره شده است؟ یا بیشتر از این تعاریف است؟ تعریف پزشکی برای چاقی و اضافه وزن نیز وجود دارد و دانستن تمایز برای سلامت شما مهم است.

چاقی چیست؟
علل چاقی چیست؟
پیشگیری از چاقی

چاقی چیست؟

تعریف پزشکی برای چاقی به محاسبه شاخص توده بدنی (BMI) بستگی دارد.
BMI طبیعی در محدوده بین 18.5 و 24.9 کیلوگرم در هر متر مربع تعریف می شود. شرایطی که در پزشکی به عنوان اضافه وزن شناخته شده است به عنوان BMI شاخص توده بدنی 25.0 تا 29.9 تعریف شده است و هنگامی که شاخص توده بدنی 30 است تعریف رسمی چاقی را به ارمغان می آورد. تشخیص چاقی مفرط با استفاده از شاخص توده بدنی  40 و یا بالاتر است.
مهمتر از همه، چاقی به عنوان یک بیماری، به خودی خود شناخته شده است. در سال 2013 انجمن پزشکی آمریکا (AMA) آن را به طور رسمی اعلام کرد "تاثیر عظیم انسان دوستانه و اقتصادی چاقی، به عنوان نیاز به مراقبت های پزشکی، تحقیق و آموزش و توجه عمده بیماری های جهانی پزشکی" است.
در واقع، اپیدمی چاقی یکی از بزرگترین مشکلات سلامت عمومی در زمان ما است. به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بیش از یک میلیارد بزرگسال در سراسر جهان دارای اضافه وزن هستند و حداقل 300 میلیون بزرگسال بالقوه شامل تعریف چاقی می شوند. علاوه بر این، WHO برآورد می کند که چاقی به میزان 2 تا 6 درصد از هزینه های مراقبت های سلامت را در چندین کشور توسعه یافته و میزان شیوع آن در بسیاری از کشورهای اروپایی از دهه 1980 افزایش یافته است. در حال حاضر حتی کشورهای در حال توسعه تحت تاثیر قرار گرفته و در بسیاری از موارد میزان افزایش اضافه وزن و چاقی را مشاهده می کنند که سریع تر از کشورهای توسعه یافته است

بیشتر بدانید: چاقی چیست؟

پنج چیز درباره چاقی باید بدانید

1) علل بسیاری از چاقی وجود دارد

برخی از آنها ژنتیکی هستند و بسیاری از آنها زیست محیطی هستند. عوامل محیطی عبارتند از عوامل سبک زندگی مانند زندگی سبک غیرمتحرک، مصرف قند اضافی، خوردن ناهار بیش از حد، عدم داشتن خواب کافی و بعضی از داروها و شرایط پزشکی همچنین می تواند منجر به افزایش وزن شود.

2) چاقی قابل پیشگیری است

همانند بسیاری از بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری های قلبی و عروقی (که هر دو نیز به چاقی مرتبط هستند)، چاقی به طور عمده - اگر نه تقریبا به طور کامل قابل پیشگیری است.
استراتژی های پیشگیری از چاقی عبارتند از آگاهی از عوامل خطر ابتلا به این ویروس، مراقبت از رژیم غذایی سالم، ایجاد زمان برای انجام تمرین روزانه و ادامه حرکت در طول روز است.

3) چاقی یک عامل خطر برای چندین بیماری مزمن دیگر است

چاقی و اضافه وزن با انواع مختلفی از سرطان، بیماری قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، دیابت، آپنه انسدادی خواب و حتی ناباروری مرتبط شده است. متاسفانه و شاید برای اولین بار در تاریخ، اضافه وزن و چاقی در حال حاضر مسئول مرگ و میر بیشتر در سراسر جهان از سوء تغذیه و یا کم وزنی است.
بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، 44 درصد از دیابت، 23 درصد بیماری های قلبی ایسکمیک و 41 درصد از سرطان های خاص به اضافه وزن و چاقی مربوط می شود.
خبر خوب این است که کاهش وزن و درمان چاقی می تواند این خطرات را تغییر دهد. تحقیقات نشان داده است که تنها از دست دادن 5 تا 10 درصد از وزن بیش از حد می تواند منجر به کاهش چشمگیر بیماری های مرتبط با چاقی شود. و ورزش روزانه، صرف نظر از کاهش وزن مرتبط، دارای مزایای سلامتی فراوانی است.

4) چاقی دوران کودکی یک مشکل بهداشت جهانی است

چاقی دوران کودکی در چندین سال در ایالات متحده افزایش یافته است و طبق گفته انجمن قلب آمریکا (AHA) تقریبا یک تا سه کودک و نوجوان دارای چاقی یا اضافه وزن هستند.
همانطور که AHA می گوید این میزان تقریباً سه برابر در سال 1963 است. در واقع، چاقی در دوران کودکی به سختی شایع بوده است و چنین تهدیدی برای سلامتی کودکان است که اکنون آکادمی اطفال آمریکا یک وب سایت کامل برای پیشگیری و درمان چاقی دارد.
بدون شک شنیدن این مطلب برای والدین دشوار است. اگر نگران چاقی یا اضافه وزن فرزند هستید برای اطمینان نگرانی خود را با متخصص اطفال کودک خود در میان بگذارید و استراتژی هایی که می تواند به کاهش وزن کمک کند برای کودک خود بخواهید.
اگر برای فرزند شما تشخیص چاقی داده شده است می توانید با فرزندتان به شیوۀ مثبت کار کنید تا فعالیت جسمانی روزانه را برایش سرگرم کننده تر کنید (به ویژه اگر او دسترسی به تربیت بدنی در مدرسه نداشته باشد) و او را عادات به تشویق برای غذا خوردن سالم نمایید این شامل اقداماتی برای تشویق عادت های سالمتر در تعطیلات است که به طور سنتی با مصرف قند مانند هالووین همراه است و اغلب برای خوردن در خانه اهمیت دارد.
همچنین برای مراقبت، نوشیدنی های قندی را از رژیم غذایی کودک خود حذف کنید و به دنبال فعالیت های دوستانه خانوادگی باشید که شامل ورزش، به ویژه در خارج از منزل است.

بیشتر بخوانید: محاسبه ی چاقی و لاغری

5) برای درمان چاقی، انواع درمان ها در دسترس است

این تغییرات از تغییرات رژیم غذایی و شیوه زندگی به داروهای ضد چاقی، دستگاه های پزشکی و روش های جراحی که سبب کاهش وزن می شوند مانند جراحی باری آتریک می باشد.
با توجه به دستورالعمل های چاقی 2013 منتشر شده توسط AHA، کالج قلب آمریکا (ACC) و انجمن چاقی (TOS)، جراحی بافتی جراحی برای افرادی با چاقی است که قبلا تغذیه و تغییر سبک زندگی و داروهای ضد چاقی را مورد آزمایش قرار داده اند و همچنان BMI 40 یا بیشتر یا BMI 35 یا بیشتر با حداقل یکی از شرایط پزشکی شناخته شده به علت چاقی است.
در آمریكا، شایع ترین نوع جراحی بافتی (كه به معنای "جراحی از دست دادن وزن" نامیده می شود) روش آستین معده است (كه به عنوان گاستركتومی آستین شناخته می شود).

بیشتر بخوانیددرمان چاقی با جراحی

بیشتر بدانیدچاقی مفرط

اگر به تازگی چاق تشخیص داده شده اید

شما می توانید BMI خود را با استفاده از هر یک ماشین حساب های آنلاین BMI داخل سایت رژیم سلامتی تعیین کنید که ایا چاقی دارید یا اینکه توسط پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های سلامت شما گفته شده است.
بهتر است در مورد چگونگی انجام چرخه های بعدی برای درمان چاقی خود با پزشک خود صحبت کنید. معمولا تغییرات در رژیم غذایی و فعالیت بدنی شما برای اولین بار توصیه می شود.
همچنین گروه ها و شبکه های پشتیبانی می توانند کمک کنند. به عنوان مثال، گروه پشتیبانی سایت رژیم سلامتی می توانند به شما کمک نمایند تا به وزن ایده ال خود برسید.
علاوه بر این، اگر فکر می کنید که شما ممکن است یکی از خوراک های اعتیاد آور به دلیل عاطفی مصرف می کنید مشاوران روانشناسی می توانند به شما کمک کنند.
مهم است به یاد داشته باشید که چاقی قابل درمان است. در حالی که شما باید متعهد و همچنین تغییرات جدی و تفصیلی در شیوه زندگی معمول داشته باشید و هرگز نباید دست بردارید لذا مزایای سلامت دراز مدت شما بسیار زیاد است.
به یاد داشته باشید که تحقیقات نشان می دهد که اگر اضافه وزن شما 5 تا 10 درصد وزن بدن کاهش یابد چاقی شما می تواند خطر سلامت شما را تغییر دهد. این شامل بهبود در عوامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی، مانند کلسترول بالا و فشار خون بالا و همچنین به شدت خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کاهش می یابد.

بیشتر بخوانیدچاقی یا اضافه وزن چیست؟

در نظر گرفتن مراحل بعدی

اگر چاقی شما تشخیص داده شده است مطمئن شوید که هرگونه آزمایش خون به ویژه قند خون، کبد و تست های تیروئید که می تواند بیماری های مربوط به چاقی را کشف کند در توصیه پزشک شما باشد.
براساس گزارش نیروی کار ایالات متحده آمریکا (USPSTF)، غربالگری دیابت با بررسی قند خون برای بزرگسالانی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند و بین 40 تا 70 ساله هستند توصیه می شود. در حالت ایده آل، این کار سالانه به عنوان بخشی از معاینه بهداشت روان و ارزیابی خطر قلبی عروقی انجام می شود.
نکته:
زندگی با چاقی می تواند دشوار باشد. اما به یاد داشته باشید خوشبختانه، چاقی قابل درمان است و میتواند معکوس شود. هر گونه تغییر کوچکی که می توانید ایجاد کنید ارزش آن را خواهد داشت. این را می توان از طریق تغییرات رژیم غذایی و شیوه زندگی، داروها، روش های جراحی یا ترکیبی از موارد فوق انجام داد. تو تنها نیستی. به یاد داشته باشید که با توجه به شیوع بالای چاقی و اضافه وزن در جهان امروز، اکثر مردم در ایالات متحده و در سراسر جهان این مشکل را به اشتراک می گذارند و این مبارزه بر عهده شما است. هرگز تسلیم نشوید.

علل چاقی چیست؟ 

تعدادی از علل و عوامل موثر بر چاقی مشخص شده است. اکثریت قریب به اتفاق آنها در دسته انتخاب غذا و شیوه زندگی قرار می گیرند اما بعضی از آنها ممکن است دارای پایه های زیست شناختی مانند یک وضعیت پزشکی اولیه یا یک پیوند ژنتیکی خاص می باشند. مطلع شدن در مورد تمام امکانات ممکن است به جلوگیری از چاقی کمک کند و وزن اضافی را از دست بدهید.

علل مربوط به رژیم غذایی: شکر

از همه دلایل چاقی، مصرف بیش از حد شکر توسط بسیاری از متخصصان به عنوان اصلی ترین عامل در رشد طولانی مدت چاقی است.
توجه داشته باشید که اصطلاح "قند اضافه شده" شکری است که به مواد غذایی اضافه می شود به جای اینکه به طور طبیعی رخ دهد.
گزارش شده است که آمریکایی ها روزانه میانگین 22 قاشق چای خوری شکر را مصرف می کند. با توجه به این که انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که مصرف شکر اضافه شده از شش قاشق چای خوری روزانه برای زنان و 9 قاشق چای خوری روزانه برای مردان تجاوز نکند آسان است که بفهمید چگونه اضافه وزن در اثر شکر از علل عمده چاقی و دیابت می باشد.
بخشی از مشکل زمانی است که به مواد غذایی قند افزوده می شود این شکر اضافه شده توسط نام های بسیاری می باشد. بنابراین، مگر آنكه با دقت مواد الكترولیزی را بخوانید ممكن است متوجه نباشید كه چقدر شیوه های مختلف برای خوردن یا آشامیدن شما اضافه شده اند.
تولید کنندگان مواد غذایی بسیاری از روش ها و منابع مختلفی را برای اضافه کردن قند به غذاهای مختلف از سس کچاپ به غلات به نوشیدنی های نوشیدنی پیدا کرده اند بنابراین برچسب های زیر را دنبال کنید: هر ماده ای که در پایان آن "ose" باشد مانند مالتوز، دکستروز، ساکارز، فروکتوز، لاکتوز، شربت ذرت فروکتوز بالا)، ملاس، شکر نیشکر، شیرین کننده ذرت، عصاره نیشکر تبخیر شده، شکر خام، شربت و کنسانتره آب میوه چاق کننده است
منابع اصلی قند اضافه شده در رژیم غذایی ما عبارتند از نوشیدنی های نوشیدنی، آب نبات، کیک، کوکی ها، کیک ها، نوشیدنی های میوه ای، دسر های لبنی و محصولات شیری (مانند بستنی و شیرینی) و غلات. بیشتر نوشیدنی های شیرین و نوشیدنی های میوه حاوی مقدار زیادی شکر اضافه شده است در واقع، بعضی از متخصصان آنها را "شکر مایع" نامیده اند.

بیشتر بخوانیدشکر زرد چیست و چه مزایایی را دارد؟ | چقدر قند در رژیم غذایی لازم است | شربت ذرت با فروکتوز بالا: درست مثل شکر، یا بدتر؟ | روش های مخفی کردن شکر مواد غذایی توسط کمپانی ها | آیا قند سبب التهاب در بدن می شود؟

علل مربوط به رژیم غذایی: کالری

در حالی که تفکر پیشین درباره علل چاقی اغلب بر روی "کالری دریافتی و کالری مصرفی" متمرکز شده است به این معنی که مصرف بیش از حد کالری بدون سوزاندن آنها منجر به افزایش وزن می شود ولی اکنون می دانیم که تمام کالری ها برابر نیستند.
به عنوان مثال، کالری هایی که از منابع مغذی مانند میوه ها و سبزیجات به ارمغان می آیند برای شما به مراتب سالم تر از مقدار مشابه کالری است که از شیرینی های تصفیه شده مانند آب نبات و سایر دسرها بدست می آید. به این ترتیب، آن ها به عنوان کالری خالی شناخته می شوند و غذاهای ناسالم که غذاهای با "کالری متراکم" شناخته می شوند.
غذاهایی با کالری متراکم مانند نوشیدنی شیرین شده با شکر، کربوهیدراتهای تصفیه شده و چیپس های سیب زمینی و بسیاری دیگر، همچنین دارای قند، چربی ناسالم و یا نمک است.

علل مربوط به رژیم غذایی: چربی اشباع شده

مهم است بدانیم که چربی های خوب و چربی های بد وجود دارد. در رده دوم، چربی اشباع شده و چربی های ترانس را کاهش می دهد. در حالی که FDA چربی های ترانس را از بازار مواد غذایی ایالات متحده ممنوع کرده است چربی اشباع شده هنوز هم فراوان است و بیشتر در محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز و لبنی یافت می شود.
مصرف چربی اشباع شده با خطر بالقوه بیماری قلبی عروقی مرتبط است و با توجه به اینکه غذاهایی که دارای چربی اشباع هستند اغلب کالری متراکم هستند این احتمالا نقش مهمی در رشد چاقی نیز ایفا می کند.
از سوی دیگر "چربی های خوب" چربی های تک و چند اشباع نشده هستند مانند انواع موجود در روغن زیتون، آووکادو و آجیل گیاهی. مصرف این چربی های سالم باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی بدون افزایش وزن می شوند.
در واقع، این چربی های سالم بخش مهمی از رژیم غذایی مدیترانه ای را تشکیل می دهند که تحقیقات دقیق آن درمورد جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی یکی از رژیم های سالم در جهان است.

بیشتر بدانیدآیا چربی حیوانی برای شما خوب یا بد است؟ | مروری کامل بر اسیدهای چرب امگا 3 - 6 - 9

سایر دلایل رژیم غذایی

دیگر عادات غذایی وجود دارد که شما را در معرض چاقی قرار می دهد. یکی از رژیم های غذایی که نه تنها چاقی، بلکه با بیماری های قلبی و سکته مغزی نیز مرتبط است رژیم غذایی سبک جنوب شرقی ایالات متحده است.
جنوب آمریکا به عنوان یک منطقه به طور کلی نیز بارها و بارها کشف شده است که بالاترین سطح چاقی و دیابت را دارد که هر دو عوامل خطر سکته مغزی و بیماری قلبی عروقی هستند. محققان دریافته اند که خوردن غذاهای سرخ شده در درجه اول، همانطور که در جنوب معمول است، خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را به غیر از چاقی به همراه دارد.
سایر عوامل رژیم غذایی که با افزایش خطر ابتلا به چاقی همراه است از جمله موارد فوق شامل عدم دریافت کل میوه ها و سبزیجات در رژیم روزانه و تهیه غذاهای خانگی کمتر از 7 بار در هفته می باشد.

تغییرات غذایی ساده که شما می توانید انجام دهید

با توجه به علل رژیم غذایی شناخته شده در چاقی، تغییرات ساده ای وجود دارد که می توانید به عادات غذایی خود اضافه کنید که به کاهش وزن و جلوگیری از چاقی کمک می کند.

عاقلانه فکر کنید

اول و مهمتر از همه، نوشیدنی های قندی را از رژیم غذایی خود حذف کنید. آب را به نوشیدنی تبدیل کنید چای نعناع و قهوه نیز خوب است. اجتناب از نوشیدنی های انرژی زا و یا نوشیدنی های ورزشی، که نه تنها حاوی مقدار زیادی قند اضافه شده است بلکه نشان داده شده است (در مورد نوشیدنی های انرژی زا) به عنوان خطرات بالقوه برای سیستم قلبی عروقی هستند.

از شیرینی جات اجتناب کنید

اگر احساس می کنید که شما باید یک شیرین کننده استفاده کنید مقدار کمی از عسل را انتخاب کنید که یک جایگزین طبیعی است و خواص ضد میکروبی دارد. باید از شیرین کننده های مصنوعی اجتناب کرد زیرا با چاقی و دیابت ارتباط دارند.
پخت و پز را انجام دهید
هر زمان که امکان پذیر باشد یک وعده غذای خانگی را آماده کنید. ما از قبل می دانیم که غذا خوردن بیش از حد و مصرف سریع مواد غذایی به ویژه با بیماری همه گیر چاقی مرتبط است.
مطالعاتی که در مورد فرکانس تهیه غذا در خانه مورد توجه قرار گرفته اند دریافتند که هر دو مردان و زنان که غذای آماده در خانه را تهیه می کنند، وزن کمتری دارند. آنها همچنین احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دادند.

خوردن غذاهای گیاهی

خوردن رژیم غذایی گیاهی با سلامت کلی و میزان چاقی کمتری همراه است. برای رسیدن به این هدف، بشقاب خود را با تمام سبزیجات و میوه ها در هر وعده غذایی پر کنید. برای میان وعده ها، آجیل های بدون نمک مثل کاشو، بادام، گردو و پسته (که همه مرتبط با سلامت قلب هستند) را بخورید. مصرف منابع پروتئینی دارای چربی های اشباع شده سنگین مانند گوشت قرمز و لبنی را کاهش یا حذف کنید.
میوه ها و سبزیجات غذاهای کم کالری را تشکیل می دهند. گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش می دهد که شواهد قانع کننده ای وجود دارد که خوردن میوه ها و سبزیجات خطر ابتلا به چاقی را کاهش می دهد.
در مقایسه با غذاهای با کالری بالا، میوه ها و سبزیجات به احتمال زیاد به کاهش چاقی یا اضافه وزن کمک می کنند. و چون مقادیر بیشتری از فیبرهای رژیمی و سایر مواد مغذی را شامل می شوند آنها با خطر کمتر برای دیابت و مقاومت به انسولین ارتباط دارند. به همین دلایل، آنها همچنین باعث می شوند مردم کالری کمتری احساس کنند و بیشتر به جلوگیری از افزایش وزن کمک می کند.

علل شیوه زندگی

شما ممکن است متعجب شوید که چگونه بسیاری از عادات زندگی روزانه می توانند در طول زمان به رشد چاقی کمک کنند. نگرانی های خاصی از شیوه زندگی روزافزون است که بیشتر و بیشتر مردم را در سراسر جهان گرفتار کرده است.
رانندگی، نشستن در یک میز برای ساعت ها، نشستن در مقابل تلویزیون با افزایش وزن و چاقی مرتبط هستند.
در واقع نه تنها یک شیوه زندگی ماندگار همراه با خطر بیشتر برای چاقی، سرطان و بیماری های قلبی عروقی است اما تحقیقات نشان داده است که نشستن تا 30 دقیقه می تواند اثرات مضر را در سراسر بدن داشته باشد.
محققان دریافتند که هر ساعت صرف حالت نشستن در روز با افزایش 14 درصدی کلسیفیکاسیون عروق کرونر (کلسیم در عروق کرونر) همراه است که نشانگر آترواسکلروز است همچنین به عنوان "سخت شدن سرخرگها" یا پلاک شریانی شناخته می شود.
یکی دیگر از علل چاقی که ظاهرا با شیوه زندگی مدرن مرتبط است محرومیت از خواب است. اکثر مطالعات نشان داده اند که هفت تا نه ساعت خواب بدون وقفه در هر شب، از مزایای سلامت خواب خوب است از جمله آنهایی برای پیشگیری از چاقی استفاده می کنند.
مطالعات دیگر نشان داده اند که خیلی دیر رفتن به رختخواب می تواند باعث افزایش وزن به ویژه برای نوجوانان و بزرگسالان جوان شود.
با این وجود یکی دیگر از نتایج شیوه زندگی مدرن که می تواند سبب افزایش وزن و چاقی شود استرس مزمن است. راه های زیادی وجود دارد که تنش مزمن با اضافه وزن و چاقی مرتبط است. اگر تا به حال به غذای عاطفی و یا اشتیاق برای "غذای راحتی" داشته اید از ابتدا می دانید که چگونه استرس می تواند بر روی نحوه خوردن تاثیر بگذارد.
علاوه بر این، در معرض استرس مزمن، بدن بدنبال راه های بیولوژیکی شامل عوامل مرتبط با استرس و هورمون های استرس مثل کورتیزول است که باعث می شود بدن به راحتی وزن اضافی را حفظ کند.
بعضی از راه های سالم برای کاهش استرس وجود دارد به طور کلی راه هایی که برای تبدیل شدن به ماندگاری کمتر و مبارزه با چاقی است. این شامل پیاده روی های منظم، ایجاد یک تمرین ورزشی، گذراندن وقت با خانواده و زمان تهیه و لذت بردن از وعده های غذای خانگی است.

بیشتر بخوانید: اصلاح شیوه زندگی تنها راه درمان چاقی است | از دست دادن وزن در خواب

علل پزشکی

برخی از اختلالات پزشکی وجود دارد که می تواند با اضافه وزن و چاقی همراه باشد. بعضی از این شرایط شامل کم کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک و سندرم کوشینگ می باشند.
بعضی از داروها، مانند داروهای ضد افسردگی خاص، به افزایش وزن کمک می کنند.
اگر فکر می کنید ممکن است به علت وضعیت پزشکی شما افزایش وزن پیدا کنید یا بعد از شروع یک دارو افزایش وزن را متوجه شوید مطمئن باشید و نگرانی خود را با پزشک خود در میان بگذارید. اینها علل چاقی هستند که می توانند درمان شوند و معمولا معکوس شوند اما مداخلات پزشکی لازم است تا انجام شود.

بیشتر بخوانید: چاقی هورمونی چیست؟

پیوندهای ژنتیکی

پیوندهای بیولوژیکی با چاقی، از جمله جهش های ژنی خاص، به طور پیوسته مورد تحقیق و کشف قرار می گیرند. به عنوان مثال، دانشمندان اکنون یک ژن را به نام ژن FTO کشف کرده اند که ممکن است تمایل به خوردن غذا و رشد چاقی را در نوجوانان به وجود آورد.
به نظر می رسد ژن FTO نیز با تأثیرات بر اشتها، مصرف غذا و شاخص توده بدنی (BMI) همراه است. براساس نتایج مطالعه، محققان معتقدند که ممکن است رابطه بین FTO، خوردن غذا و چاقی وجود داشته باشد.
در مطالعه نزدیک به 1000 بیمار در آفریقای جنوبی، دانشمندان چهار نشانگر ژنتیکی (که یکی از آنها ژن FTO را شامل می کرد) یافت شد که BMI بالاتر در سن 13 سالگی همراه بود.
مطالعه دیگری که به بررسی تأثیرات FTO در بیش از 3000 کودک چینی می پردازد نشان داد که اثرات FTO بر BMI بالاتر همچنین منجر به یک خطر مرتبط با فشار خون بالا (فشار خون بالا) می شود که به علت چاقی ناشی از آن است.
کشف چنین لینک هایی ممکن است برای درمان های جدید برای چاقی مهم باشد. حتی ممکن است که ژن درمانی در روز برای درمان چاقی استفاده شود.

بیشتر بدانیدآیا می توان ریسک چاقی در آینده را پیش بینی کرد؟
نکته:
علل بسیاری برای علل چاقی وجود دارد. اگر متوجه شوید که هر کدام از موارد فوق به شما یا یکی از عزیزان اعمال می شود تصمیم به اقدام برای رسیدگی به علت می کنید در نظر داشته باشید که حتی تنظیمات کوچک در زندگی روزمره و رژیم غذایی شما در طولانی مدت می تواند بیشتر باشد. تصویر بزرگتری از سلامتی دراز مدت شما ارزش چند تغییر کوچک را در روزمرگی شما به ارمغان می آورد.

پیشگیری از چاقی

مانند بسیاری از بیماری های مزمن، چاقی تقریباً به طور کلی قابل پیشگیری است. و خبر خوب این است که برای جلوگیری از چاقی هیچ چیز اسرارآمیز یا پیچیده وجود ندارد به سادگی پیروی از یک شیوه زندگی واقعاً سالم معمولاً این ترفند را انجام می دهد.
به عنوان یک پاداش اضافی، بسیاری از استراتژی های پیشگیری از چاقی وجود دارد اگرچه همه، به از دست دادن وزن شما در صورت داشتن اضافه وزن یا چاقی نیز کمک می کنند.

بیشتر بخوانید: 10 عمل که باعث جلوگیری از چاقی می شود

اصول اساسی غذا خوردن سالم

با پیگیری برخی از اصول اساسی غذای سالم، از اضافه وزن و چاقی جلوگیری خواهید کرد.
شما همچنین خطر ابتلا به بیماری های مزمن دیگر مانند بیماری های قلبی، دیابت و سرطان را کاهش خواهید داد.
اولین اصول، تمرکز دادن به خوردن روزانه حداقل پنج تا هفت غذا از میوه ها و سبزیجات است. میوه ها و سبزیجات غذاهای کم کالری را تشکیل می دهند. گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام کرده است که شواهد قانع کننده ای وجود دارد که خوردن میوه ها و سبزیجات خطر ابتلا به چاقی را کاهش می دهد.
در مقایسه با غذاهای با کالری بالا مانند غذاهای فرآوری شده با قند و چربی زیاد، میوه ها و سبزیجات به احتمال زیاد به چاقی و اضافه وزن کمک می کنند.
و چون مقادیر بیشتری از فیبرهای رژیمی و سایر مواد مغذی را شامل می شوند آنها با خطر کمتر برای دیابت و مقاومت به انسولین ارتباط دارند. به همین دلایل، آنها همچنین باعث می شوند افراد با کالری کمتری احساس سیری کنند بنابراین به جلوگیری از افزایش وزن کمک می کنند.
یکی دیگر از اصول، غذا خوردن سالم است که به جلوگیری از چاقی و سایر بیماری های مزمن مانند سرطان کمک می کند تا از غذاهای بسیار تصفیه شده و پردازش شده مانند گوشت های فرآوری شده جلوگیری شود.
غذاهای به شدت پردازش شده، مانند نان سفید و بسیاری از غذاهای میان وعده بسته بندی شده، یک منبع معمول کالری خالی هستند و این کالری ها می توانند به سرعت ذخیره شوند.
به همان ترتیب، مهم است که مصرف قند اضافه شده کم باشد. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که مصرف شکر اضافه شده، از 6 قاشق چای خوری روزانه برای زنان و 9 قاشق چای خوری روزانه برای مردان تجاوز نکند.
عمده منابع دارای شکر اضافه شده که باید از مصرف آنها جلوگیری شود عبارتند از نوشیدنی های شیرین، از جمله نوشابه، نوشیدنی های ورزشی و یا انرژی زا، دسر دانه مانند کلوچه، کوکی ها و کیک، نوشیدنی های میوه ای (که به ندرت 100 درصد آب میوه ای می باشند)، آب نبات و لبنیات دسر مانند بستنی می باشند.
همچنین برای رژیم غذایی سالم مهم است که مقدار زیادی آب بنوشید و نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه های گازدار و نوشیدنی های ورزشی را نادیده بگیرید.
در نهایت، اطمینان حاصل کنید که از چربی های ناسالم (چربی های اشباع شده) جلوگیری کنید و به جای آنها بر منابع چربی های سالم (چربی های منو اشباع نشده و چند اشباع نشده) مانند آوکادو، روغن زیتون و آجیل گیاهی تمرکز کنید.

بیشتر بخوانیدراهنمای غذا خوردن آگاهانه

به اندازه کافی ورزش کنید

اکثر رهنمودهای ملی و بین المللی توصیه می کنند که بزرگسالان متوسط حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی شدید متوسط را در هفته داشته باشند.
این به معنی حداقل 30 دقیقه در روز برای 5 روز هفته است.
حتی بهتر است که در طول روز فعال باشید یعنی روش های ایستادن کنار میز ، ورزش های کشش مکرر یا پیدا کردن راه هایی برای کار در جلسات پیاده روی و یا راه های دیگر برای راه رفتن در طول روز داشته باشید تحقیقات نشان داده است که فعالانه ماندن از لحاظ جسمی به طور مداوم برای سلامت کلی شما و همچنین جلوگیری از چاقی بسیار مفید است.
تعجب اینکه چه نوع ورزش برای جلوگیری از افزایش وزن بهترین است؟ بر اساس یک تحلیل علمی اخیر، راه رفتن سریع، یک فرم بسیار ساده ای از ورزش است که تمام سه مورد فوق را انجام می دهد (به کاهش وزن کمک می کند، به شما کمک می کند تا از اضافه وزن و چاقی جلوگیری کنید).
محققانی که داده های سالانه بررسی های سلامت سالهای 1999 تا 2012 را تجزیه و تحلیل کردند نتیجه گرفتند که 30 دقیقه ای قدم زدن سریع به مدت 5 روز در هفته برای نگه داشتن وزن بهتر از زمان مشابه در ورزشگاه بود.
محققان دریافتند که "افرادی که سریع حرکت می کنند در مقایسه با افرادی که فعالیت های دیگر را دارند وزن کمتری دارند."
محققان همچنین اشاره کردند که "ارتباط بین فعالیت بدنی و وزن برای زنان و افراد بالای 50 سال قوی تر است".

بیشتر بخوانید: ورزش و کاهش وزن

نقش طراحی شهری

مطالعات متعددی نشان داده است که نحوه ایجاد جوامع و هسته های شهری می تواند نقش مهمی در جلوگیری از چاقی ایفا کند. به عنوان مثال، اگر شما در یک محله دارای پیاده روی زندگی می کنید تعیین می شود که چقدر آسان می توانید در فعالیت های سالم و سودمند پیاده روی منظم شرکت کنید.
"پیاده روی محله" اشاره به این دارد که احتمال دارد شما بتوانید در مغازه ها، مدارس و پارک های محلی در محله خود راه بروید.
آیا می توانید به فروشگاه مواد غذایی از جایی که شما زندگی می کنید بروید یا باید با ماشین خود بروید تا به فروشگاه برسید؟
مثلا برای حالت فعال ماندن گردش پیاده روی یا دوچرخه سواری، مزایای بالقوه سلامت نسبت به رانندگی با خودرو و پتانسیل بیشتری برای جلوگیری از چاقی دارد.
در حقیقت، یک جنبش طراحی شهری جدید به نام اوربانیزم جدید با اهداف ارتقای سالمتر و محیط زیست سازگارتر انجام شده است و داده های اخیر نشان داده اند که این جنبش همچنین می تواند بر میزان اضافه وزن و چاقی تاثیر بگذارد.

حذف استرس

استرس مزمن، با افزایش سطح هورمون استرس کورتیزول، می تواند منجر به افزایش وزن شود. همچنین می تواند منجر به انتخاب غذای نامناسب شود زیرا کورتیزول و سایر هورمون های استرس می توانند "مصرف کربوهیدرات" را افزایش دهند و در صورت استرس زیاد می توانند قوه قضاوت و اراده قوی را دشوار کنند.
در برابر مصرف الکل، دارو یا رفتارهای خطرناک دیگر به عنوان ابزار مقابله با استرس مقاومت کنید. در عوض، راه های مختلفی برای کاهش استرس وجود دارد.
راه رفتن روزانه یک راه عالی برای کاهش استرس است و همانگونه که در بالا ذکر شد پیاده روی سریع نیز بهترین فرم برای جلوگیری از چاقی است بنابراین شما می توانید از مزایای دوگانه استفاده کنید.
راه دیگری برای کمک به تسکین استرس ورزش یوگا، تای چی یا تمرین مدیتیشن است. با این وجود یکی دیگر از فعالیت ها برای از بین بردن استرس پیدا کردن و گوش دادن به موسیقی است که شما دوست دارید.

خوابیدن به اندازه کافی

نقش خواب در رفاه عمومی نمی تواند بیش از حد باشد. این به هدف جلوگیری از چاقی نیز کمک می کند.
اکثر مطالعات نشان داده اند که هفت تا نه ساعت خواب بدون وقفه در هر شب، از مزایای سلامت خواب خوب است و برای پیشگیری از چاقی مفید است.
چگونه می توانید مطمئن باشید که مقدار کافی از خواب را دریافت می کنید؟ اول، شما باید آن را در برنامه روزانه خود در اولویت قرار دهید. ثانیا سلامت خواب خوب بسیار مهم است به ویژه اگر از بی خوابی رنج می برید.
مطالعات دیگر نشان داده است که نوجوانان یا بزرگسالان جوان که در اواخر شب های هفته دیر به خواب می روند با احتمال بیشتری در طول زمان افزایش وزن پبدا می کنند.
در مطالعه نزدیک به 3500 نوجوان که در سالهای 1994 تا 2009 که سلامت نوجوانان در مطالعه ملی طولانی پیگیری شد محققان بررسی کردند که چگونه زمان بستری، در طول زمان بر شاخص توده بدنی (BMI) تاثیر می گذارد.
نویسندگان این تحقیق دریافتند که " یک و نیم ساعت تاخیر زمان خواب در هفته، از نوجوانی تا بزرگسالی با افزایش BMI در طول زمان همراه بود."
به نظر می رسد این یافته به نوجوانان و بزرگسالان جوان محدود نمی شود. در تحقیقات دیگری، محققان دریافتند که مصرف قرصهای پس از زایمان و به این ترتیب خواب شبانه کمتر برای کودکان 4 ساله و 5 ساله باعث افزایش احتمال چاقی در طول زمان می شود. به طور مشخص، محققان دریافتند که شانس ابتلا به چاقی برای کودکان کمتر از 9.5 ساعت در شب و همچنین برای کودکان که در ساعت 9:00 عصر و یا بعد از آن به خواب رفته بودند بیشتر بود.
خواب کافی برای کودکان 7 تا 9 ساعت خواب بی وقفه است.
نکته: واقعیت این است که چاقی شرایط قابل پیشگیری است و این خبر خوبی است. با توجه به عادات روزمره پایه و با چسبیدن به یک شیوه زندگی سالم، می توانید از پیشگیری از چاقی جلوگیری کنید. و اگر چاقی یا اضافه وزن داشته باشید تغییر در سبک زندگی سالم تر به کاهش وزن کمک می کند.

بیشتر بخوانیدنکات مهم برای کاهش وزن و شیوه زندگی سالم

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com